×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
21. oktobris, 2014
Drukāt

Faraons Tutanhamons bijis invalīds un neglītenis, atklāj jauns pētījums (8)

Foto - LETA/AFP, kadrs no videoFoto - LETA/AFP, kadrs no video

Pilnīgākā leģendārā Ēģiptes valdnieka Tutanhamona ķermeņa formu rekonstrukcija, kāda līdz šim veikta, izmantojot viņa mūmijas datortomogrāfiju un trīsdimensionālas projekcijas, liecina, ka šis faraons nebūt neizskatījies tik ideāls, kā varētu spriest pēc zelta maskas, kas klāja viņa seju, vēsta “Discovery news”.

Tutanhamons jeb “Amona dzīvais tēls” nonāca Senās Ēģiptes valsts tronī deviņus gadus jauns 1331. gadā p.m.ē, bet nomira 19 gadu vecumā. Viņš bija savas dzimtas dinastijas pēdējais valdnieks, tomēr vēsturniekiem par Tutanhamona dzīvi, darbiem un bojāejas apstākļiem nav tik pat kā nekādu ziņu.

Pasaules atpazīstamību minētajam faraonam lielā mērā sagādājis tas, ka britu eģiptologam un arheologam Hovardam Kārteram 1922. gadā izdevās atklāt Tutanhamona kapenes Karaļu ielejā pie Tēbām laupītāju neskartas, ar visiem dārgumiem.

Skrupuloza Tutanhamona ķermeņa datortēla izveidošana tika paveikta britu raidītāja BBC dokumentālās filmas “Tutankhamun: the Truth Uncovered” (“Tutanhamons: atklātā patiesība”) vajadzībām. Patiesībā faraonam bijusi kropla kāja, nepareizs zobu sakodiens, kad apakšzobi pārklāj augšzobus, un meitenīgas lūpas. Ja agrākā viņa nāves teorija pieļāva, ka Tutanhamons nomiris dēļ negadījuma kaujas ratu brauciena laikā, tad jaunākā ”virtuālā autopsija” liek domāt citādi. ‘

Datorprojekcija - times.co.ukDatorprojekcija - times.co.uk

“Bija svarīgi novērtēt viņa spējas vadīt kaujas ratus un mēs nācām pie slēdziena, ka viņam tas nebija iespējams, īpaši dēļ kroplās kājas, jo viņš nevarētu nostāvēt bez palīdzības,” presei norādījis Itālijā bāzētā mūmiju pētniecības institūta EURAC vadītājs Alberts Cinks. Savukārt ēģiptiešu radiologs Ašrafs Selims ir pārliecināts, ka Tutanhamona kroplība bija progresējošas tā sauktās Kolera slimības sekas.

Šī mūsdienās retā slimība attīstās sešus līdz deviņus gadu veciem bērniem, parasti zēniem, sākas pēdās un izpaužas kā pakāpeniska kaulaudu sabrukšana. Jādomā, Tutanhamons dzīves laikā cieta no pastāvīgām sāpēm kājā. Zīmīgs ir arī fakts, ka faraona kapenēs atrada ap 130 dažādu spieķu – valdnieks nespēja pārvietoties nebalstoties uz spieķa.

Cinka ieskatā, Tutanhamona slimībai varēja būt ģenētiski iemesli, jo viņa vecāki bija dvīņi.

Valdnieka nāves galvenais cēlonis, jādomā, bija novājinātais organisms un sliktais veselības stāvoklis. Pēc vienas no versijām, Tutanhamons turklāt sirdzis ar malāriju, tomēr zinātnieki šaubās, vai tas vien varēja viņu nogalināt.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. epilepsijas sekas. ģenētiski iedzimta slimība bija. incesta auglis.

 2. Izskataas, ka ne jau izskats cilveeku padara lielu un varenu !!!

 3. Zobu sakodiens. 😀 Interesanti, kam vēl, ja ne zobiem, varētu būt sakodiens? 😀

 4. Neglītenis?! Rīga pilna ar tādiem.

 5. Nu, ja kāds vēl nav pamanījis, tad vairums cilvēku ir neglīteņi. Tāpēc arī cilvēki tā apbrīno tos, kas piedzimuši skaisti. Skaistums ir retums, mani dārgie neglīteņi!

 6. Viestur Sprūde!
  Ja Tu raksti rakstus, tad Tev tā kā būtu jāzina latviešu valoda. Tev tā nešķiet?
  “negadījuma dēļ” nevis “dēļ negadījuma” .
  “kroplās kājas dēļ”nevis “dēļ kroplās kājas”.

  “šurp grāmatas, uz skolu! “

  • klau klau, lai zhurnaalists raksta. Tu te ljurksti par pareizrakstiibu, bet kuru tas interesee ??? Interesantaak bija izlasiit “kreisi” uzrakstiito rakstu 😉

Draugiem Facebook Twitter Google+