×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
20. maijs, 2014
Drukāt

Anda Līce: Fasāde un sētas puse (4)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Tāda ir katrai mājai. Arī katrai pilsētai un valstij ir sava sakoptā un mazāk pievilcīgā puse. Pat atsevišķiem indivīdiem tās var atšķirties kā nakts no dienas. Tā kā ar laiku bojājas pat vislabākie tauki, arī sevi par demokrātisku dēvējošā valstī sētas pusē var izveidoties īsta mēslaine. Un, jo mazāk to kādam rāda, jo lielāka tā plešas.

Kas šodien veido Latvijas sētas pusi? Televīzijas diskusijā par skolotāju algām gandrīz puse telefonaptaujā iesaistījušos domā, ka algas nav jāpaceļ. Mēs paši grūžam sevi analfabētismā. Uzveļot visu atbildību uz izdegšanas robežas strādājošajiem skolotājiem, valsts degradē profesiju, kura izšķirs valsts nākotni. Daudzu bijušo un amatos esošo personu atvases izglītojas ārzemēs, un nav brīnums, ka šos ļaudis maz interesē tas, kas notiek mūsu skolās.

Ir bezatbildīgi priecāties par miljoniem eiro, ko no ārzemēm uz Latviju sūta tās ekonomiskie bēgļi. Tāds modelis atgādina staigāšanu uz rokām, var jau, protams, kādu laiku tā dzīvot, taču tad, kad savā zemē jānostājas uz kājām, daudzi to vairs nedz grib, nedz spēj. Pie Latvijas sētas puses pieder arī tas, ka valsts pat baidās apzināt, cik tās pilsoņu ir atgriezušies Latvijā.

Pret amatpersonu atalgojuma saraksta publiskotāju Ivaru Poikānu uzsāktais tiesas process, bet pret īstajiem valsts drupinātājiem nenotikušās tiesas ir iespējamas, pateicoties sabiedrības vienaldzībai un līdz ar to tās netiešai līdzdalībai valsts noplicināšanā. Var jau politiķi norobežoties no mēra sajūtu zaudējušu oligarhu izteikumiem, taču no naudas, kas saņemta par dažādiem pakalpojumiem, norobežoties nav iespējams, un mēslaine partiju sētas pusē aug. Tuvojoties vēlēšanām, tā aug arī sabiedrībā zināmiem cilvēkiem sakarā ar viņu pēkšņo iesaistīšanos uzputotajā pozitīvisma kampaņā.

Kaut arī ir saprotams, ka sabiedrībai ar tik satriecoši zemu imunitāti pret netaisnību ir tādas partijas, Saeima un tāds valsts prezidents, kādu tā ir pelnījusi, tas nepasargā no kauna sajūtas, kas ir jo īpaši spēcīga, skatoties un klausoties tādas publiskās diskusijas kā “Viens pret vienu”, kad kļūst redzams – 
cilvēki, kuriem piemīt maniakāla tieksme pēc varas, nepazīst kaunu un nejūt, ka ar savu augstprātību (muļķības dvīņu māsu) izraksta sev politiskās nabadzības apliecību.

Tie, kam ir zema emocionālā un garīgā inteliģence, bet netrūkst pašapziņas, domā, ka pašapziņa un pašcieņa ir viens un tas pats. Pašapziņa to vien dara kā ņemas ar fasādes pulēšanu, pašcieņa nebaidās ķerties arī pie sētas puses sakārtošanas. No apziņas, ka tev nav jāslēpj savi iztikas avoti, izaug gan personīgā, gan valsts drošība.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. SISI!!! TU LAIKAM ĪSTENĪBĀ ESI AR PELES SMADZENĒM!!! Par kuru ļaužu 23 gadus NEAPMIERINĀTĪBU TU RUNĀ???????? VIŅĶLELES “”Domu graudus” par pensionāriem esi aizmirsusi? ES NĒ!!! PENSIONĀRI AR VISIEM IESPĒJAMIEM LĪDZEKĻIEM NO VALTS “JĀIZKVPINA”, jo ELITEI nepatik ŠĪ ļaužu kategorija, kaut gan pati ELITE arī ar katru dienu SOĻO pretī pensijai… Skolotāji NEKAD NAV SAŅĒMUŠI ATBILSTOŠU ALGU SAVAM DARBA – ne padomijā, ne tagad…Patriotismu var ieaudzināt TIKAI TIEM SKOLĒNIEM, kuri PIEŅEM skolotāja sacīto un tajā ieklausās!!! VISS NOTIEK VIENĪGI ĢIMENĒ – redzat krievvalodīgos!? KĀ BĒRNI KOPĀ AR VECĀKIEM DARBOJAS… UN SAVUS SKOLOTĀJUS VIENĪGI AIZSTĀV NEVIS IK UZ SOĻA NOMELNO UN PIESMEJ… ABU kategoriju cilvēkiem visa apmaksas sistēma ir tā “SASMADZĒŅOTA”, ka pat nelabais to VAIRS NEVAR “ATSMADZEŅOT”!!!!!!! BEZ TAM ABAS KATRU REIZI TIEK LIKTAS VIENA OTRAI PRETĪ SANAIDOŠANAS NOLŪKĀ…VAI KRIEVVALODĪGIE ARĪ TĀ TIEK NAIDOTI SAVSTARPĒJI? NĒ!!! TĀ KĀ MĀCIETIES DZĪVOT UN PALĪDZĒT VIENS OTRAM…

  2. Jā, par skolotāju paščieņu un cieņu ir jārunā ,bet ne jau uz ielas un tādā veidā . Bet galvenais trūkums ir mācību programās un tajā apstāklī ,ka skolotāji neuzskata par pienākumu mūsu bērnos ieaudzināt patriotismu un pienākuma apziņu ,paši rādot piemēru kā celt nekārtības kā noniecināt valsti .

  3. Mūsu politiķiem būtiska ir tikai viena “profesija”-valsts uzņēmuma valdes loceklis!

  4. Kopumā pierītot autorei, tomēr – saasinot gribas teikt arī tā – ne pensionāri, ne skolotāji, ne Strīķe nekad nebūs apmierināti. Tie ir galvenie protestētāji šo 23 neatkarības gadu laikā. It kā visi pārējie būtu labi atalgotii, visu dienu neko nedara, pēc darba laika nekad nestrādā, bērnus neaudzina, papīrus neraksta, atskaites nesacer, veikalā santīmus neskaita, dārziņā kartupeļus nestāda utt.

Draugiem Facebook Twitter Google+