×
Mobilā versija
+16.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
22. septembris, 2016
Drukāt

Fatima gatava tiesāties par aizliegumu nēsāt seju aizsedzošu apģērbu (35)

nikabi_MIGUEL_MEDINA_AFP_8

Latvijā zināmākā islāmticīgā sieviete Fatima ar bažām raugās uz ieceri likumā noteikt aizliegumu nēsāt seju aizsedzošu apģērbu un ir gatava tiesāties. Par to ceturtdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”. Tikmēr koalīcijas partijas sliecas ierobežojumu atbalstīt.

Līga Legzdiņa, kurai vārds pēc pāriešanas Islāmā ir Fatima, ir viena no retajām musulmaņu sievietēm, kuru galvassegu nēsāšanas aizliegums Latvijā skartu vistiešāk. Viņa izsaka gatavību Latviju sūdzēt Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

“Ja pieņems to likumu, tad es, visticamāk, domāšu par kaut kādu tiesāšanos, jo privātā dzīve un tiesības uz reliģijas praktizēšanu tiek ļoti nopietni ierobežotas. Var radīt plaisu starp islāmticīgajiem un pārējo sabiedrību, naidu pret islāmticīgajiem. Ir tāda sajūta, ka tie stereotipi tiek tikai nostiprināti un baroti,” komentēja Fatima.

Viņa ir dziļi reliģiska un bez nikāba nekādā gadījumā neiziet sabiedrībā.

“Tas nozīmētu, ka maksimāli ir jāizvairās no uzturēšanās publiskās vietās. Cilvēkam, kurš turpmāk būs ieslēgts četrās sienās, nebūs iespējas aizbraukt līdz pilsētai vai pie ārsta, manuprāt, ir ļoti liels kaitējums, un būs izjaukta dzīve. Jāmaina dzīvesvieta, jāpārceļas uz laukiem, kur vismaz savā privātīpašumā var pastaigāt svaigā gaisā,” vērtēja Fatima.

Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes profesors Valdis Tēraudkalns, kurš bija rakstījis noraidošu atzinumu Tieslietu ministrijas (TM) iepriekšējam likumprojektam par galvassegu aizliegšanu, uzskata – arī šoreiz ierosinājums ir apšaubāms.

“Drošībai arī tas nav nekāds papildus garants, jo bumbu var paslēpt bikini, var paslēpt Saeimas deputāta portfelī. Es tiešām neredzu nekādu draudu. Tā ir tada dzīvošana pagātnē, tāda fobiju konstruēšana, mēs atsaucamies uz ideālo latvietību, kāda nekad nav bijusi,” sprieda Tēraudkalns.

Latvijas Cilvēktiesību centra vadītāja Anhelita Kamenska vērtē – musulmaņu galvassegu aizlieguma nepieciešamība nav pietiekoši pamatota, lai tiesvedības gadījumā Latvija nezaudētu. Te sekulārisma tradīcijas nav tik dziļas kā Francijā.
“Ja skatās tos argumentus, ko tiesa ir izmantojusi Francijas kontekstā, tad Latvijai ne tuvu nav tādi argumenti. Likumprojekts ar tik plašu aizliegumu pašreizējā Latvijas kontekstā nonāks pretrunā ar reliģijas brīvību,” uzskata Kamenska.

Tikmēr raidījuma uzrunātie iedzīvotāji Rīgas ielās ir visai noraidoši pret musulmaņu galvassegām nikābu un burku.

“Nu nezinu, nepatīkami, jo mēs jau te tā dzīvojami atklāti,” vērtēja Diāna. “Ar visiem tiem teroraktiem un pārējo, dēļ tā visa tas ir bīstami, jo Latvijā arvien vairāk un vairāk uzrodas tādu cilvēku,” norādīja Gints.

Tiesībsarga birojs ar savu atzinumu TM sagatavotajam priekšlikumam klajā nākšot jaunnedēļ.

Tikmēr koalīcijas partijas likumprojektu sliecas atbalstīt, kā galveno argumentu minot sabiedrības drošības intereses.

“Personīgi mans viedoklis, sevišķi kā Nacionālās drošības komisijas vadītājai, es viennozīmīgi tādu atbalstītu. Kaut vai arī tas zināmā mērā aizskar kaut kādu cilvēku cieņu un reliģiskās intereses, drošība vienmēr ir prioritāra. Un mēs redzam tomēr, ka šajā situācijā, ja tiek izmantotas šādā veidā sievietes vai sieviešu tērps, ka tur var būt apakšā paslēpti ieroči vai spridzekļi, tad, runājot par sabiedrības drošību, es personīgi noteikti aicinātu savu frakciju atbalstīt,” norādīja “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa.

“It sevišķi šajā situācijā šie drošības riski ir ļoti apdraudēti. Cilvēks ir jāatpazīst, jāsaprot, kas viņš ir, jābūt kādā dokumentā fiksētai viņa sejai. Ja visa seja ir aizklāta, parādās tikai sejas daļa vai acis, kā šajā situācijā mēs varam runāt par kādu konkrētu drošības faktoru? Es domāju, ka tas ir ļoti būtisks apstāklis,” tā uzskata Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. Uzskatu, ka katra valsti ir savi likumi. Un ja kadam nepatik, lai brauc uz citurieni. Nav ko paklauties kaut kadas Ligas-Fatimas iegribam.

 2. Ja likumu, ko pieņem politiķi var apstrīdēt, tad referendumā pieņemtu likumu vairs nevar. Tātad vajag referendumus par šādiem jautājumiem nevis mocīties ar pārsūdzētājiem un visādiem cilvēktiesību tiesātājiem.

 3. es, kā jau ģēnijs, wisko varu izdomāt, bet lielumā gadījumu par slinku realizēt. bet nu varētu ECT pažēlaboties, ka eXcibricionis†iem neļauj sabiedriskajā transportā kaitinā† klimak†ēriskus “Sovaku Cen†ra” elek†orā†a tantukus ar izmērktiem lunkenšlunkeniem!

 4. Islāmticīgajiem Latvijā vispār nav jābūt! Pieņēmi svešu ticību, – islāmu, brauc prom un dzīvo! UN LATVIEŠUS, KAS NODOD SAVU TAUTU, SAVU TICĪBU PRET ISLĀMU – IZRAIDĪT NO VALSTS VAI SODĪT, NEVIS PIEĻAUT TIESĀŠANOS.

 5. Pilnigs vajprats, pie ka noved religiskais zombejums, kas faktiski vienadojams ar visistako verdzibu. Vergi tiesajas par tiesibam valkat vazas un cietuma drebes. Neko, “aspratigi”, lidz kadam apsmieklam noved lautinus bez saprata pazimem? Tiesi tadus ari uzkuda uz terorismu un visam citam to saimniekam tikamam nekrietnibam. Tie ir saimnieku kalpi, vergi, kas bez minstinasanas izpilda ta gribu. Ta ir visistaka verdziba. Un ne ar kadu kulturu, vai dievticibu te nav ne kada sakara. Tas ir tikai aizsegs, maska, attaisnojums, aizbildinajums zemiskai verdzibai.

 6. Tad ,lai vina dzivo kaut kur citur,jo ir nevis jadoma par ‘terorismu’ un spragstvielu nozime. Es dzivoju Amerika un loti reti redzu tadus apgerbus. Man pasai paliek nelabi, kad saskaros ar retiem gadijumiem.
  Pec manam domam, tas parbaidis sabiedribu un ipasi berni tiks satraumeti. Mums pec sabiedribas likumiem ir atverta sabiedriba, ja vinai nepatik musu sabiedribas noteikumi, kapec vina megina uzspiest savus noteikumus? Kapec Latvijai butu jasamierinas ar vinas prasibam. Latvijai pasai ir savas cilvektiesibas netraumet un sargat savus bernus un sabiedribu no citu tautu ‘untumiem”, kas ir vienkarsi atrisinami.

 7. Nu lai tad Fatima pārvācas uz savu sapņu zemi pie muslimiem un staigā, ietinusies lupatās. Nevajag te jaukt gaisu, te ir pavisam citas tradīcijas.

 8. Ja tā Fatima ir latviete Līga, noteikti atņemt pilsonību un patriekt no Latvijas uz dvieļu galvu valsti!!!
  DURA!!!!!!!!!!! VIŅA VĒL TIESĀSIES, GURA TAKĀJA!!!

 9. SKAIDRA Jānim! MUMS SAVĀ ZEMĒ NEKUR NAV JĀBĒG!?? MUMS JĀMĀK SEVI AIZSTĀVĒT UN PANĀKT, LAI TIE AIZPLĪVUROTIE, IERAUGOT MŪS, BĒGTU NO MUMS!!!!!!!!!!!

 10. Studējot medicīnu – šajā apģērbā?!

 11. Kāpēc Fatima nedodas uz Saūda Arābiju, Omanu, Kataru, Jenemu vai jebkuru citu islāmticīgo valsti, ja jau ir tik dziļi ticēga un tik ļoti pievērsusiesislāmam un islāma kultūrai? Uz priekšu, drošu soli! Nebūs lieku tiesas izdevumu, nebūs nekādu tiesību ierobežojumu. Tur par Eiropas cilvēktiesību tiesu varēs pilnīgi un galīgi aizmirst!

 12. kāda neizglītotība! Atbildēt

  kāds sakars reliģijai ar galvassegu? Es saprastu vēl ja DŽainisti to teiktu par vīriešu galvasegām. Bet kāds sakars islāmam ar galvassegām?

  • Atbilde visiem -Ne jau kāda Fatima tiesāsies,bet islama ideologi un tad – traucēs baznīcu zvani un krusti, traucēs sieviešu atklātās sejas uz ielas, tad un ar tiesu rokām Latvija paliks par islama valsts ar šariata likumiem un pie tam miera ceļā…

 13. Ja musulmaņu sievietes daudzās musulmaņu valstīs staigā ar atklātām sejām, tad šīs dāmas uzvedība šeit, Latvijā, liecina tikai par to, ka viņa grib būt oriģināla un ar kaut ko atšķirties. Acīm redzot, ar prātiņu vai izskatu to izdarīt nav iespējams, tāpēc jāstaigā šinī paltrakā ar maisu uz galvas, lai citi brīnās…

 14. Fatimas kundze, man pret Jums nav ne mazāko pretenziju, arī pret Jūsu reliģiju, Jūsu paltrakiem utt. Bet Jūs kā Latvijas iedzīvotāja tiešām nesaprotat, ka likums tiek veidots tāpēc, lai aizstāvētu mūsu mazo valstiņu no kara draudiem utt. Man tiešām nav saprotams, kāpēc tāda ietiepība no Jūsu puses , jo cik zinu, tad šajā ticībā esošajiem nav obligāti šie paltraki uz sejas jānēsā! Tātad Jūs iestājaties pret mūsu valsts drošību, brīvību utt. Un šī vairs nav nekāda reliģija, bet kautkādi principi, mums nesaprotami. Žēl, bet es uzskatu, ka šādiem cilvēkiem, kas ir pret mūsu valsti, mūsu iedzīvotājiem, ir jāpamet šī valsts.

 15. Jāņonkols no laukiem. Atbildēt

  Atņemt Latvijas pilsonību! Tādi neizskatās latvieši.

 16. arī savas priekšrocības tai sejas aizsegšanai.Es saprotu,ka Līga -Fatima negrib ne matus ķemmēt,ne seju mazgāt.Taupīs uz ūdeni un ziepēm.Un te kāds grib to nepieļaut-jāsūdz tiesā par nemazgāšanās aiziegšanu.Vai ne tā,Līga-Fatima?

 17. Ja čuras galvā, neviena lupata nelīdzēs …

 18. Ne jau kāda Fatima tiesāsies,bet islama ideologi un tad – traucēs baznīcu zvani un krusti, traucēs sieviešu atklātās sejas uz ielas, tad un ar tiesu rokām Latvija paliks par islama valsts ar šariata likumiem un pie tam miera ceļā… Tas arī tam modes demonstrētājam tur pilī – lai laicīgi pērk sievai paranžu ( atklātā sievas seja traucēs īstenticīgo jūtas).

  • Jā piemirsu – tās gleznas ar sieviešu atklātajām sejām no muzejiem gan nāksies aizvākt – arī traucēs īstenticīgajiem… Tas ir sākums tai kaitei, kuru kāds apzināti uzpiež Eiropai ( kā savulaik to komunismu no tālās lāču zemes, vai šoreiz tā paša autora izpildījumā? ).

 19. Beernu baidīšana un beernu tiesību pārkāpšana! Un visas sabiedrības apdraudeejums. Teroristu maskeešanās!

 20. Kā es ko tādu redzu, tā mūku pa gabalu, jo zinu ka tūlīt sprāgs-bet ko tad domāt ja tu ej pa ielu, un pēkšņi tev pretī nāk terorists ietinies sejas maskā, jāmūk un jāsauc alfa!

 21. Tas ir paredzēts-nevis lai varētu nēsāt, bet lai būtu jānēsā ikvienai-nemaz nejūtat uz ko te tiek tēmēts, te tiek tēmēts uz to, lai pieņem likumu, ka visām jāstaigā tajā dvielī.
  Bet ko tad darītu, un darīja kad nebija tāda auduma, tīnās cūkas ādā vai.

 22. Ziņās tā arī pateica, ka Latvijā vēl tik daudz nav spridzināts, kā Francijā, tapēc sejas aizsegus varot valkāt. Un protamsatkal sāka krist galējībās, salīdzinot teroristus ar hokejistiem, ķirurgiem, ūdenslīdējiem-nu kur tad vēl, ko tad vēl salīdzināsiet-varbūt kosmonautus uz mēnes sāksiet salīdzināt ar parazītu teroristiem.

 23. Nu ja kā tad tiesāties viņa lai pamēģināt kāda eiropiete šortos un topiņā Irākā vai Irāna parādīties kas notiks…… Ja tev netīk mūsu likums tad atgriezies uz savu valsti kur tas ir normāli.Nevar neviena valsts pielāgoties visiem pasaules likumiem savādāk sāksies haos.

 24. Tiesāšanās nelīdzēs Atbildēt

  Kur Korānā ir teikts,ka sievietēm jāaizklāj seja? Korānā Allahs norāda,ka starp Grāmatas cilvēkiem (tā Allāhs sauc kristiešus un jūdus) arī ir patiesi ticīgie.Tātad patiesi ticīgi arī bez aizsegtām sejām! Un Korāns uzskata par Allāha pasludinātajām arī Jauno un daļēji Veco Derību,piemēram,Mozus (Mūsa) grāmatas,tikai norāda,ka tās,atšķirībā no Korāna,ir daļēji sagrozītas.Taču arī šajos,Allāha,pirms Korāna,sludinātajos vārdos nav neviena norādījuma par seju aizklāšanu!

  • Sejas aizklasanu sievieteem ir izdomajushi musulmanu viriesi jo tas viniem izdevigi. Tas arii ir pazemojoshi bet sievieteem un berniem ir maza teiksana. Pashi viriesi gan dara ko grib -neaizklaj seju, daudzsieviba,var skatities tadas televizijas parraides ko grib utt. Nu ne jau majas bet tur kur vini salasaas kopaa vai tad kad izbrauc uz arzemeem. Tapat vai sievietes nesaprot to? Gan jau saprot. Jo Koranu vinaam jalasa citigi.

 25. Ja neapmierina mūsu likumi, tad lai brauc pie savām dvieļugalvām dzīvot!

 26. Man neizdevās pievienot komentāru…

 27. tiesāties ? nu re ,cik labi ,ka te vari tiesāties un atvērt muti būdama sieviete par savam tiesībām ..bet tur ja būtu ,tevi tiešam apmētātu ar akmeniem par savu tiesību meklēšanu …ja reiz esi tai tērpā ,tad esi un dzīvo tā kā pieņemts dzīvot te Latvijā…macies ,studē un pienem šo dzīvi kā dāvanu ,nevis kā ticību kaut kam

 28. Arguments ” jo privātā dzīve un tiesības uz reliģijas praktizēšanu tiek ļoti nopietni ierobežotas…” ir pretrunā ar iziešanu sabiedrībā, tātad – ar publisko dzīves pusi. Lai nerastos šādas pretrunas, jau izsenis cilvēki ir veidojuši savas noslēgtas kopienas, kurās tad paši ievēro savas pieņemtās normas. JAutājums pašlaik ir par kopienas robežām. Krieviski ir sakāmvārds “neej svešā klosterī ar savu kārtību” (“в чужой монастырь со своим уставом не ходят”), kas, manuprāt, ataino tautas gudrību, jo nav iespējams vienlaikus ievērot visu intereses vienuviet, tādēļ, piemēram, mūsdienu interpretācijā tiek nodalīta atsevišķa teritorija nūdistu pludmale, u.tml. Katram sava vieta, sava valsts ar savām valdošajām tradīcijām… Mājās es daru pa savam, bet ciemos pielāgojos…

 29. Pārģērbti teroristi Latvijā nav vajadzīgi Atbildēt

  Tuvo Austrumu valstīs spēles noteikumi ir tādi,ka pat iziet no mājas islāmticīgai sievietei pieklājas tikai vīrieša pavadībā! Bet,ja viņa,piemēram,sadomās pārcelties uz Saūda Arābiju,tad nedrīkstēs pati pat vadīt automašīnu!

Draugiem Facebook Twitter Google+