×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
12. februāris, 2014
Drukāt

Drošības policija vienā pozīcijā ar “Saskaņas centru” (32)

Foto - LETAFoto - LETA

Tieslietu ministrijas piedāvātie Krimināllikuma grozījumi par okupācijas noliegšanas kriminalizēšanu Saeimas Juridiskajā komisijā izraisīja karstas debates un kategoriskus iebildumus no “Saskaņas centra” (“SC”) deputātu puses. Taču ne mazāk aktīvi tiem pretojās arī Drošības policijas (DP) pārstāvis.

Minētie grozījumi paredz noteikt konkrētu sodu (līdz pat trim gadiem cietumā) par PSRS vai nacistiskās Vācijas pret Latvijas Republiku veiktās agresijas publisku noliegšanu, attaisnošanu, slavināšanu vai ļaunprātīgu, rupju vai aizvainojošu apšaubīšanu.

Saskaņieši apgalvoja, ka šāda stingrāka vēršanās pret okupācijas noliedzējiem būtu solis totalitārisma virzienā. Piemēram, “SC” frakcijas priekšsēdētāja biedrs Valērijs Agešins brīdināja, ka tas pavēršot drošības dienestiem plašas iespējas vērsties pret citādi domājošiem. Viņaprāt, Latvijas iedzīvotāji arī ar pašreizējo likumu varot dzīvot “mierā un saskaņā”. “SC” galvenais tieslietu speciālists Andrejs Elksniņš apgalvoja, ka no juridiskās tehnikas viedokļa nebūtu pareizi krimināltiesībās izmantot tādus subjektīvus un neskaidrus jēdzienus, kā, piemēram, “rupjš” vai “aizvainojošs”. “Kas kādam cilvēkam šķiet aizvainojošs, citam tāds nešķiet. Un ko – mēs tagad sauksim pie atbildības arī par satīriskām publikācijām un feļetoniem?” jautāja Elksniņš. Visbeidzot Irina Cvetkova (“SC”) norādīja, ka tik būtiskus likuma grozījumus nedrīkstot virzīt tādā steigā.

Likumprojekta autori Gaidis Bērziņš (NA) un Andrejs Judins (“Vienotība”) saskaņiešu pārmetumus atspēkoja pa punktiem. Pirmkārt, jaunais regulējums nevis ļaus vērsties pret ikvienu citādi domājošo, bet gan konkrēti pret okupācijas un totalitāro režīmu īstenotās vardarbības attaisnotājiem. Otrkārt, nodarījumu raksturojoši termini “rupjš”, “ļaunprātīgs”, “būtisks” jau tagad tiek izmantoti Latvijas likumos un tiesu praksē. Turklāt šajā gadījumā tie ir nepieciešami, jo bieži vien okupācijas apšaubītāji vārdos nenoliedz šo vēsturisko faktu, bet savu aizvainojošo attieksmi slēpj aiz ironijas vai ņirgāšanās. “Feļetoni vai tamlīdzīgas satīriskas publikācijas par genocīdu tik tiešām nebūtu pieļaujamas,” uzskata A. Judins. Likumprojekta autori arī noliedza, ka tas būtu tapis steigā – par šo jautājumu tiekot diskutēts jau kopš 2008. gada.

Pret šādiem skaidrojumiem saskaņiešiem īsti vairs nebija ko iebilst, bet tobrīd viņiem ieradās gluži negaidīti palīgspēki no… DP. Šā dienesta pārstāvis – inspektors Rihards Poļaks Juridiskās komisijas deputātiem pauda bažas, ka DP un tiesām varētu būt grūtības ar Krimināllikuma grozījumu piemērošanu praksē, jo būs grūti noteikt, vai okupācijas apšaubīšana bijusi ļaunprātīga, rupja vai aizvainojoša. Inspektors Poļaks bija arī piemeklējis un deputātiem citēja kādu Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumu, kurā apgalvots, ka katrai valstij jāspēj izvērtēt savu vēsturi atklāti un bezkaislīgi, pat ja tas var aizskart attiecīgo notikumu dalībniekus. Viņš arī bija noraizējies, vai šādi grozījumi neierobežos zinātnisko darbību un kritisku vēstures analīzi. “Un ko mēs darīsim ar grāmatām, kurās ir cits skatījums uz vēstures notikumiem, kuras tiek iespiestas ārvalstīs un izplatītas Latvijā?” neziņā rokas lauzīja DP pārstāvis. Starp citu, neofici­āli avoti vēsta, ka šis pats inspektors Poļaks izmeklēja arī lietu par Eiroparlamenta deputāta Alfrēda Rubika publiski pausto 1949. gada deportāciju attaisnošanu un nesaskatīja tajos nekā noziedzīga.

Neskatoties uz “SC” un DP iebildēm, Juridiskās komisijas deputātu vairākums atbalstīja Krimināllikuma grozījumus. Jau rītdienas Saeimas sēdē tos plānots pieņemt galīgajā lasījumā. Plānots, ka izmaiņas stāsies spēkā šā gada 31. martā.

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Tas ,ka Drošibas policija, nekalpo Latvijai un latviešu sabiedrībai, jau nojaušams sen. DP piekopj SC plitisko lobiju tas ir redzams pat ar neapbruņotu aci, tā krasi vēršas pret latviešu nacionālo nostāju, bet krievu imigrantu nacionālo nostāju Latvijā lobē.

 2. Vai kāds var pateikt kurš izvēlas kadrus darbam DP? Cik lojāli šie kadri ir pret Latvijas valsti un tautu? Pilnīgi skaides,ka pret latviešu tautu viņi ir naidīgi noskaņoti.

 3. Atklājums? Muļķības! Nedomāju, ka nacionālisti ir tik aptaurēti. Visi t.s. neatkarības gadi ir DZĪVĒ PIERĀDĪJUŠI, KA LATVIJAS DP IR TIKAI UN VIENĪGI KRIEVIJAS FDD LATVIJAS FILIĀLE. Kad šamējie reāli ir ņēmuši aiz rīkles kādu valsts publisku aptaisītāju? “Spožākā” federāļu izpalīgu patiesā seja atklājās pērn 16. martā, kad tā vietā, lai savāktu žīdelēnu ārdīšanos, aizturēja Latvijai lojālus pilsoņus, kuri centās šo nejēdzību novērst. Tiesa, draņķus sagāja pašvaldnieki, bet ar ko nodarbojās DP???

 4. Matemātika ir tāds paņēmiens, ka jeb kura funkcijas kritiska punktu izskatīšanu. Šī kritiskas punkti i ir krīzes situācijas. Karš vai revolūcija tas ir notikušais fakts, kam ir savs objektīvais iemesls. No tā vai mēs to nosodīsim vai apglaimosim neko nemainīsies. Būs tam objektīvs iemesls, tas atkārtosies neatkarīgi no tā vai mēs nosodīsim vai nenosodīsim. Šo objektīvu iemeslu zinātniski pamatošana i ir galvenais uzdevums jebkurai pieaugušai sabiedrībai.

 5. Ja jau DP būs pārstāvji no SC, tad nekad netiks atzīts Latvijas okupācijas fakts, jo arī SC savus atbalstītājus vieno ar “okupācijas neatzīšanu un PSRS slavināšanu”!

 6. Es esmu pilnīgi par šādu projektu un okupācijas attaisnotāju sodīšanu, tomēr, manuprāt, “ļaunprātīga, rupja vai aizvainojoša” labāk aizvietot ar “tīšu, apzinātu, ar nodomu” u.tml.
  Pārkāpums IR jāpierāda, bet vārdu “rupjš, aizvainojošs” izpratne patiešām ir plaša – kas vienam ir aizvainojošs, otram tāds nav. Bet, ja kāds medijos, mītiņos, sapulcēs apgalvo, ka okupācija nav bijusi, resp., izdara pārkāpumu, uzreiz ir saprotams, ka tas darīts apzināti, ar nodomu.
  Tā kā, veči, es jūs atbalstu, bet nestrebiet karstu!

 7. …Šā dienesta pārstāvis – inspektors Rihards Poļaks Juridiskās komisijas deputātiem pauda bažas, ka DP un tiesām varētu būt grūtības ar Krimināllikuma grozījumu piemērošanu praksē…
  Ja viņam ir grūtības- tad lai iet citur meklē vieglāku darbu un ļauj savā vietā strādāt cilvēkiem kuriem nav grūti piemērot sodu okupantu slavinātājiem!!!

 8. Bija daudzi latvieši (bet ne lielākā daļa) kas cīnījās gan pret krievu, gan vācu okupantiem. Spilgtākais piemērs – Konstantīns Čakste.
  ……..
  Un kā tad viņš “cīnījās”?

 9. esmu piemirsis, atgādiniet man, kad nac. Vācija uzbruka Latvijas Republikai?

  • Latvija jau bija okupeta.Lielaka dala latviesu vaciesus sagaidija ka atbrivotajus.Un ta ir patiesiba!

   • Patiešām ļoti daudzi (iespējams, ka lielākā daļa) latvieši vāciešus sagaidīja kā atbrīvotājus no krievu okupācijas jūga. Vienlaikus latvieši saprata, ka arī vācieši ir tādi paši okupanti, bet naivi cerēja, ka vāciešu okupanti būs labāki par krievu okupantiem. Latvieši (lielākā daļa, bet ne visi) saprata, ka gan krievu, gan vācu okupanti ir vienādi ļauni kā jau visi ļaunumi.
    Bija daudzi latvieši (bet ne lielākā daļa) kas cīnījās gan pret krievu, gan vācu okupantiem. Spilgtākais piemērs – Konstantīns Čakste.

 10. ko var gribet,ja dala ir VDK bijusie darbinieki…

 11. Tomēr ir jautājums. Ja cilvēks, raksturojot 1940.-1991. gadus Latvijā, nelieto vārdus „Latvijas okupācija”, vai viņu vajag uzreiz aiz restēm?

  • Tikai okupants un ar Stokholmas sindromu slims cilvēks šo laiku neraksturos kā okupāciju. Visi ar Stokholmas sindromu slimie okupāciju parasti sauc par padomju gadiem. Padomju gadi – skan ļoti nevainīgi, nekaitīgi, priecīgi, labi, krievu okupantus un kolonistus neaizvainojoši. Padomju gadi – nekādas norādes, ka mūs krievs okupēja, kolonizēja un rusificēja.

   • tad visus krievus vajag uzreiz aiz restēm?

    • Nevis aiz restēm, bet uz slimnīcu, kur krieviem iemācīs teikt patiesību, bet latviešus izārstēs no Stokholmas sindroma.
     Maz ir latviešu, kuri okupācijas gadus sauc īstajā vārdā par okupācijas gadiem. Paskatieties TV un paklausieties radio – gandrīz visi žurnālisti saka “padomju gadi”, jo būdami gļēvi un slimi nespēj izteikt “krievu okupācija”. “Vācu okupācija” gan dažiem izsprūk.

     • pēc jaunā likumprojekta – tieši aiz restēm jebkuru krievu, ja viņš nelieto jēdzienu “Latvijas okupācija”

 12. Nesen bijušais VDK priekšnieks Johansons teica ka uz DP pārgājusi daļa bijušo VDK darbinieku varbūt tāpēc ir grūtības izvērtēt vēsturi,kažoku viegli apmest uz otru pusi – pārliecību grūtāk.

 13. SARKANIE FAŠISTI trako …. katrs suns zin ko ēdis … drošībnieki aizstāv SARKANOS fašistus …..

 14. Ja mēs dzīvojam 4.maija Latvijā jeb LPSR-2, tad viss ir loģiski un saprotami. DP un arī Saeimas galvenais mērķis ir šāds – okupantu integrācija un latkrievu jeb padomju tautas Nr.2 izveidošana, kur visi dzīvos draudzībā, saticībā un mierā, nepieminēs krievu veikto okupāciju un krievu veikto genocīdu pret latviešu tauta, un pilnīgā saskaņā runās latkrievu vai tikai krievu valodā (jau tagad gandrīz visas valsts iestādes runā latkrievu valodā un visus okupantus apkalpo okupantiski pēc pirmā okupanta šļupsta).

  Ja gribiet izmaiņas, tad nebalsojiet par partijām, kuras nodarbojas ar okupantu un kolonistu integrāciju un necīnās par 18.novembra Latvijas atjaunošanu. Starp citu, arī NA ir par integrāciju un ir pret deokupāciju un dekolonizāciju.
  Latvieši, gatavojieties revolūcijai un okupantu fiziskai padzīšanai no Latvijas!

  • “lauciniek”, nejauc te gaisu! Ir tāds jēdziens, kā “okupācijas seku likvidācija”…Un ar to tad arī nodarbojas Nacionālā Apvienība. Nelikumīga integrācija ir revidējama un likumība atjaunojama.

   • Nacionālā Apvienība jeb tā, kas vl-tb/lnnk – nodarbojas ar okupantu un kolonistu integrāciju! Neviens no vl-tb/lnnk deputātiem nekad publiski no tribīnes nav izteicies, ka būtu jāveic deokupāciju un dekolonizāciju! NA grib panākt, ka visi okupanti un kolonisti kļūst lojāli, naturalizējas un kļūst par latviešu draugiem. Bet tas nav iespējams! Baro vilku jeb okupantu cik gribi – viņš skatās tik un tā uz Maskavu jeb mežu.
    Tieši tāpēc nav vērts balsot ne apr viņiem, ne citiem. Kas balso par mazāko “ļaunumu”, tad arī saņem mazāko “ļaunumu”.

 15. Tas nozīmē,ka es nedrīkstēšu apšaubīt arī izredzētās tautas ” drausmīgās ciešanas” ??? Un man būs jātic,ka Rīgas sinagogā gāja bojā tūkstoši šīs tautas pārstāvji???

 16. ka izmaiņas stātos spēkā jau 15.martā,ja ne vēl ātrāk.Kas tad nu tur ir tik laikietilpīgs?Problēmas poļakam ar jautājuma adaptāciju?

 17. Nu gan atklāja Ameriku!

 18. Tad 16.marta darboņu arī aiz restēm.

  • Klau, kukurūza, 16.marta netiek slavināta ne psrs ne nacistiskās vācijas agresija, bet gan godināti latviešu karavīri, kuri cīnījās pret sarkano atkārtoto iebrukumu. Bet 9.maija pļēguriem gan nāksies trūkties, jo tas pasākums nu gan slavina psrs agresiju pret Latviju un Latvijas reokupāciju.

 19. DP pretvalstiskie darboņi tādā stilā “strādā” jau no DP dibināšanas brīža, pareizāk sakot tikai tādi tipi tika sameklēti no VDK vides,no patriotu -nacionālistu un pretpadomju-varoņu ķērājiem! Par kremļa zagļu bandu ar pretīgi melīgo nosaukumu “Saskaņas Centrs” un tanī esošiem nodevējiem un okupantiem pat runāt nav vērts

 20. Tas taču sen un ar neaizvērtu aci bija redzams,ka DP neaizstāv ne Latvijas valsts ne Latvujas tautas intereses.

  • Tur jau tā lieta, ka nav saprašanas par Latvijas valsts un tautas interesēm. Piemēram visiem zināms I.Kalniņa viedoklis, kas nesaskan ar LV ģeopolitisku orientāciju. Iekšlietu ministrijā drīkst būt tie, kas atbalsta valsts politiku, nevis liek pa kluso sprunguļus. Bet, kā zinām, Bērziņa kgs tieši speciāli pieprasījis saglabāt tādu iekšlietu ministriju, un par to visvairāk uztraucies un otrādi apejies ar aizsardzības. Tāpēc varam secināt, ka “zivs no galvas puses jau krietni ir sabojājies ” un jautājums ir ļoti nopietns.

Draugiem Facebook Twitter Google+