×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
15. maijs, 2017
Drukāt

Neparasts atradums: Kārļa Ulmaņa vēstule (22)

Foto: žurnāls “Atpūta” un no Dž. Kuka krājumaFoto: žurnāls “Atpūta” un no Dž. Kuka krājuma

“Liktenis” – tāds varētu būt atslēgvārds stāstam par ASV Nebraskas štatā dzīvojošo vēsturnieku Džordanu Kuku, kura profesionālo dzīvi veidojusi viņa interese par Latviju un Kārli Ulmani. Tas vedina uz pārdomām, ka dažkārt mēs vispirms darām un tikai pēc tam saprotam, kāpēc. Amerikānis Kuks vispirms aizrāvās ar Latvijas vēsturi, bet šogad negaidīti atklāja, ka viņa dzimta glabā Kārļa Ulmaņa rakstītu vēstuli!

Ar ASV Rietumvirdžīnijas Veslejāņu koledžas vēstures docentu Džordanu Kuku (veslejānisms ir viens no protestantiskās baznīcas novirzieniem ASV) sazināties man palīdzēja Nacionālās enciklopēdijas redakcijas galvenais redaktors Valters Ščerbinskis. Viņš ieminējās, ka pazīst amerikāņu puisi, kurš ne no šā, ne no tā savā dzimtenē uzrakstījis doktora darbu par Latvijas vēsturi un Kārli Ulmani. Džordans drīz vien atbildēja uz vēstuli, jo arī pašam stāsts par to, kādu lomu Latvija un latvieši nospēlējuši viņa dzīves ceļa izvēlē, šķiet liktenīgu pavērsienu pilns. “Esmu taču Nebraskas iedzimtais, kam nav nekādu Latvijas sakņu!” viņš raksta.

Pirmo reizi ar Latviju Nebraskas universitātes students Kuks saskāries 2004. gadā. Toreiz studiju laikā pavērusies iespēja mācīties arī Eiropā, Vācijas pilsētā Freiburgā. Tā kā kursa darba temats bijis saistīts ar Eiropas Savienību un 2004. gada 1. maijā ES bija bagātinājusies ar 10 jaunām dalībvalstīm, to skaitā Latviju, Džordans studiju biedru kompānijā nolēma apceļot šīs valstis, lai paša acīm redzētu, kādas tās ir un kāds no tām ES varētu būt labums. Rīgā jaunieši pavadījuši dažas dienas un apmeklējuši Okupācijas muzeju, kur tos laipni uzņēmis doktors Valters Nollendorfs, tobrīd atbildīgais par muzeja ārējiem sakariem. Nollendorfa kungs laipni pavadījis amerikāņu viesus arī vakariņās, kuru laikā Kuks pirmo reizi uzzinājis, ka Latvijas valsts vēsturē ievērojamākajam politiķim Kārlim Ulmanim ir zināma saikne ar viņa dzimto Nebrasku.

Jāatgādina, ka jaunais, sabiedriski aktīvais agronoms Ulmanis 1905. gada revolūcijas notikumu dēļ 1907. gadā bija spiests pamest Latviju un vispirms doties uz Vāciju, tad uz ASV. Tieši Nebraskas štatā viņš pavadīja turpmākos sešus gadus, sākumā strādādams kādā fermā netālu no Omahas, tad piena produktu laboratorijā, tad iestājās Nebraskas universitātē Linkolnā, kur pēc diviem studiju gadiem ieguva bakalaura grādu piensaimniecības un lopkopības jomā. 1913. gadā Ulmanis izmēģināja roku patstāvīgā piensaimniecības biznesā Hjūstonā, Teksasas štatā, taču nebija veiksmīgs, un tajā pašā gadā atgriezās dzimtenē, kur Krievijas cars Nikolajs II bija izsludinājis amnestiju. Visu atlikušo mūžu Ulmanis saglabāja pozitīvas atmiņas par Amerikas gadiem un izjuta dziļu cieņu pret šo lielvalsti.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Ulmanis bija prezidents Atbildēt

  Pē viņa mums neviena īsta prezidenta nav bijis. (Tikai amata ieņēmēji.)

 2. Liek domāt, ka neklapē…

 3. mēģinājumi noniecināt Atbildēt

  un apmelot Kārli Ulmani liecina par analfabētismu un ir nožēlojami.

  • Attieksme pret Kārli Ulmani ir lakmusa papīrs latviešu politiskajai šizofrēnijai. Valsts dibinātājs un vienlaicīgi tās kapracis. Ārējo apstākļu varā, tomēr uz valsts sagraušanas dokumentiem nenoliedzami ir viņa paraksti, kuri tur varēja arī nebūt un tad nelikumīgā varas maiņa būtu daudz vairāk neapstrīdama.

  • Šis nav pirmais mēģinājums “nozāģēt” Ulmani.

 4. Jauki arī citās valstīs mūsu pirmais Ministru prezidents tiek pētīts un celts godā. Viņam bija noteicošā loma mūsu Latvija izveidošanā. Viņam arī ir jāpateicas par to, ka šie mums atvēlētie 20 gadi bija tik raženi mūsu nācijai. Žēl, ka pamodās bezgala spēcīgs ļaunums, kas gan mūsu, gan Ulmaņa svētīto Latviju iznīcināja.
  Tomēr, pateicoties arī Ulmanim, mūsu nācija pacieta 50 verdzības gadus un atkal spēja atgūt savu valsti, par kuru mums visiem ir jācīnās un jādod tai spēks un raženums.
  Lai Dievs svētī mūsu un Ulmaņa loloto un mīļoto Latviju!

 5. Atdeva Latviju Padomju Savienībai, kauns par Ulmaņa kungu.

 6. liksim nu malā fanātismus, labs slaucējs vēl nav politiķis

 7. Ulmanis paliks tautas atmiņa ka saimnieks, par kuru no jums to varētu teikt?

 8. Tieši otrādi – Nebraskas universitāte lepojas, ka divi studenti ir kļuvuši par savu valstu augstām amatpersonām. Viesiem, no Latvijas, universitāte rāda telpu, kurā ir novietots K.Ulmaņa krūšutēls.

  • viņš beidza ziemas kursus! Atbildēt

   “1908. gada janvārī uzsācis mācības Nebraskas lauksaimniecības skolā, taču tās pametis un februārī iestājies Nebraskas universitātes Linkolnas lauksaimniecības industriālās koledžas ziemas kursos (interesentiem, kuriem nebija pietiekams izglītības līmenis, lai iestātos augstskolā), kurus absolvēja 1909. gada maijā, iegūstot agronoma palīga specialitāti.”

 9. Par K. Ulmani savulaik rakstīja ASV prezidents Hūvers.

 10. Kas bija tie kas bučoja tankus un 50 gadus līda uz vēdera bez ziepēm… Kā tos tu sauc?

 11. Ulmanis mācījās nevis universitātē, bet, pēc Latvijas mērauklas, vienkāršā piensaimnieku tehnikumā, kurā 2 gados nevarēja iegūt bakalaura grādu. Pats Ulmanis atmiņās raksta, ka šajā tehnikumā vienkāršos piensaimnieku kursos mācījās nepilnu gadu. Un kāpēc dzīves laikā Ulmanis mīlēja sevi dēvēt par zinātņu doktoru Dr. Ulmani? Jā, LU viņam iedeva goda doktora nosaukumu, bet goda doktors nav zinātniskais grāds!
  Prieks, ka rakstā nav noklusēts fakts, ka Ulmanis bija noziedznieks, Satversmes pārkāpējs un demokrātijas iznīcinātājs, kurš gan 1939., gan 1940.gadā atvēra durvis PSRS armijai.

  • Nu, kļuva vieglāk?

  • hjk, pēc sociāldemokrātiskās d.šanas tu neaizmirsi pēc sevis ūdeni noraut? Politiskās partijas viena par otru vienmēr ir ķēzījušās, bet sociāldemokrāti jo īpaši. Divkosība, blēdīšanās un meli kopš Leņina un Trocka ir viņu dabā. Īpaši slavens Latvijā kā citu politiķu gānītājs bija tāds grafomāns Felikss Cielēns. Sociāldemokrātu kā partijas mēģinājumi mūsdienās Latvijā atjaunoties ir bijuši neveiksmīgi, tauta ir viņus piedzīvojusi un tāpēc redz cauri.

   • Kāda starpība vai sociāldemokrāts vai nacionālists. Ulmanis tautas atmiņā paliks kā noziedznieks, Satversmes pārkāpējs un Latvijas atdevējs krievu okupantiem.
    P.S. Parasti Saeimas vēlēšanās balsoju par NA.

    • Nevajag tik daudz iespaidoties no komunistu un sociķu rakstītiem tekstiem! Ulmanis kā tautsaimnieks 6 gados izdarīja daudz vairāk nekā visi par demokrātiem sevi saucošie 26 gados. Pie tam Ulmaņa Latvija nekādas dotācijas no Briseles nesaņēma. Karam sākoties, Ulmanis redzēja Polijas likteni un rīkojās pareizi, tāpat kā to darīja Lietuva un Igaunija. Somijai bija tikai viens ienaidnieks un blakus draudzīgā Zviedrija, mums, līdzīgi Polijai, bija divi. Un neaizmirsīsim, ja bēdīgi slavenā līguma 1. variantā robeža, kur jāapstājas abām armijām, bija noteikta Daugava.

  • Jā,Ulmaņa vadītā pienotava bankrotēja ,un Kārlis maksāja parādus jau būdams Latvijas prezidents.Tas liecina cik izcils saimnieks un specs viņš bija0gandrīz kā kalvītis!

 12. rakstāmmašīnas šrifts kā 80-tajos.

Draugiem Facebook Twitter Google+