×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
30. septembris, 2016
Drukāt

Festivālā “2ANNAS” nepalaid garām Alvja Hermaņa jaunības debiju kino

Publicitātes attēls.Publicitātes attēls.

Kadrs no Genādija Zemela filmas "Latvieši?!".

Ar seansiem 30. septembrī un 1. oktobrī plkst. 18 kinoteātrī “K.Suns” 21. Rīgas Starptautiskais filmu festivāls 2ANNAS piedāvā skatītājiem fokusprogrammas “Latviešu klejotāji” ietvaros vērot divas atšķirīgos laikos tapušas latviešu filmas – režisora Ivara Zviedra 2009. gada dokumentālo filmu “Bēgums” un Genādija Zemela 1989. gada drāmu “Latvieši?!”, LA.lv pastāstīja rīkotāji.

Abu filmu tapšanas laiku šķir 20 gadi, kuru laikā mainījies saturs, ko iespējams attiecināt uz festivāla virstēmu “Klejotāji”. Abas filmas, katra savā laikā, piederēja pie sociāli aktīvu un ārkārtīgi aktuālu parādību loka. Tās katra savā, nenoliedzami mākslinieciskā veidā runā par to, kas tobrīd bija Latvijas sabiedrības karstāko diskusiju objekts.

Hronoloģiski senākā un arī tāpēc eksotiskākā filma šajā duetā ir režisora Genādija Zemela 1989. gadā pabeigtā spēlfilma “Latvieši?!”, kas jau ar nosaukumā izaicinoši liktajām izsaukuma un jautājuma zīmēm mēģina tīšām provocēt, runājot par Atmodas laikā tik būtiskajām dilemmām. Vai latvietis ir puika, kurš dzimis tēva izsūtījuma laikā Kazahstānā, viņa māte ir ukrainiete, kuras doto vārdu Tarass vecāmāte savā izmisīgajā patriotismā piespiež mainīt pret latvisko Dzintaru? Vai latvietis ir šī kādreizējā puikas dēls Jānis, kura māte, uzbekiete, devusi Jānim gluži aziātiskus vaibstus? Režisors Genādijs Zemels šajā gandrīz autobiogrāfiskajā filmā meklē atbildes uz Atmodas laika Latvijai vissāpīgākajiem jautājumiem, uz kuriem nav iespējams atbildēt viennozīmīgi. Vienu no galvenajām lomām filmā spēlē aktieris un režisors Alvis Hermanis.

Otrs elements Latvijas “klejotāju” programmā – režisora Ivara Zviedra dokumentālā filma “Bēgums” (2009) rāda citu realitāti. Šajā filmā visi mundri izliekas, ka vienīgais situācijas noteicējs ir viņu pašu brīva griba. Šos klejotājus neviens nav nekur izsūtījis, viņi paši ir devušies “izsūtījumā” lasīt gliemežus. Tikai dažus gadus vēlāk “izdzīvošanas meklējumi” ir pārņēmuši visu pasauli, un festivāla 2ANNAS Latvijas filmu programma parāda, cik dažādi apstākļi, likteņi un sāpes ietilpst šķietami bezrūpīgajā jēdzienā “klejotāji”. Filma “Bēgums” 2009. gada Nacionālajā filmu festivālā “Lielais Kristaps” tika atzīta par gada labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu.

Sešu dienu laikā līdz pat 2. oktobrim kino gardēžiem un interesentiem būs iespēja redzēt plašu Starptautisko un Baltijas valstu konkursa īsfilmu programmu, 2ANNAS kuratoru un ārvalstu vieskuratoru veidotās fokusa programmas, Eiropas Kinoakadēmijas apbalvotās filmas un Oberhauzenas īsfilmu festivāla seansu, piedalīties diskusijās un sarunās, industrijas dienā un īpašajos notikumos. Galvenais festivāla notikumu centrs šogad ir Kaņepes Kultūras centrs, taču kino seansus apmeklētāji varēs baudīt arī “Kino Bize” un kinoteātrī “K.Suns”, atsevišķi festivāla notikumi gaidāmi arī Rīga TV24 studijā un NABAKLAB.

Līdzās vairāk nekā 30 kino seansiem, 2ANNAS organizatori aicina piedalīties arī īpašajos pasākumos. 30. septembrī, no plkst. 10 Kaņepes Kultūras centrā notiks 2ANNAS Industrijas diena, kur “Filmu izplatīšanas foruma” laikā notiks vieslektoru prezentācijas par auditorijas sasniegšanu, sociālo tīklu izmantošanu mārketingam un jaunām kino formām, kā arī paneļdiskusija “Filmu izplatīšana un mārketinga iespējas” un filmu pitching sesija. Ik vakaru Kaņepes Kultūras centrā notiks festivāla pasākumu vakara programma ar koncertiem, DJ-u un VJ-u spēlēm, sieviešu stand-up komēdiju un nerimstošām dejām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+