×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
2. septembris, 2014
Drukāt

Festivālā “Skaņu mežs” uzstāsies frīdžeza pionieris Vadada Leo Smits

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Nepieradinātās mūzikas festivāla “Skaņu mežs 2014” laikā 10. oktobrī mūzikas namā “Daile” uzstāsies amerikāņu frīdžeza un brīvās improvizācijas pionieris Vadada Leo Smits, aģentūru LETA informēja biedrības “Skaņu mežs” pārstāvis Rihards Endriksons.

72 gadus vecais trompetists ir nozīmīgās amerikāņu komponistu biedrības AACM līdzorganizētājs, kā arī Gugenheima balvas saņēmējs, savukārt pērn viņš kļuva par vienu no trim finālistiem konkursā par prestižo Pulicera balvu mūzikā. Smits Rīgā uzstāsies kopā ar angļu improvizētājiem Džonu Edvardsu un Marku Sandersu.

1941. gadā dzimušo Smitu dēvē par frīdžeza un brīvās improvizācijas pionieri – mūziķis ir viens no agrīnajiem dalībniekiem amerikāņu komponistu biedrībā AACM, kas kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem veicina eksperimentālā džeza un inovatīvas laikmetīgās kompozīcijas attīstību. Līdzās saksofonistam un pasniedzējam Rosko Mičelam, kā arī multiinstrumentālistam un Makārtura “ģēniju granta” saņēmējam Entonijam Brekstonam Smits ir viens no nozīmīgākajiem amerikāņu mūziķiem teritorijā, kurā eksperimentālais džezs un brīvā improvizācija robežojas ar laikmetīgo mūziku.

Nepilnas piecas stundas garā kompozīcija “Ten Freedom Summers” nopelnīja Smitam finālista vietu cīņā par 2013. gada Pulicera balvu mūzikā, savukārt četru kompaktdisku formātā publicētais darba ieraksts tika nosaukts par vienu no 2012. gada labākajiem albumiem no tādu mediju puses kā “Allmusic.com”, “All About Jazz”, “Jazztimes”, “Chicago Reader” un “The Wire Magazine”.

Šogad klasiskais džeza mūzikas žurnāls “DownBeat”, svinot savu 80. gadu jubileju, publicēja sarakstu “The 80 coolest things in jazz today”, kurā starp interesantākajām parādībām mūsdienu džezā nosaukts arī Smits. Savukārt 2013. gadā “DownBeat” rīkoja savu ikgadējo starptautisko mūzikas kritiķu balsojumu, kas atzina Smitu par gada labāko komponistu.

Smits kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem darbojas ne tikai kā improvizētājs, bet arī kā komponists, kas attīsta unikālu, paša radītu kompozīcijas valodu ar nosaukumu “Ankhrasmation” – tā balansē starp izteikti sarežģītu grafisko un modernisma iespaidotu tradicionālo notāciju. “Mana mūzika ir savā ziņā līdzīga blūzam,” Smits savulaik sacījis, “jo tā vienlaicīgi var tikt uztverta gan kā vislīksmākā, gan kā visskumjākā mūzika pasaulē.” Kā improvizētājs Smits savukārt ir pazīstams ar savu atonālo, taču disciplinēto un “tīro” skanējumu, kā arī izlēmīgu un spontānai kompozīcijai radniecīgu frāžu sadalījumu.

Viņa nesenākie ieraksti ir “Twine Forest”, duets ar pianisti Andželiku Sančezu, kā arī “Sonic Rivers”, trio ar trombonistu Džordžu Ljūisu un saksofonistu Džonu Zornu, ko izdevniecība “Tzadik” laida klajā šī gada jūnijā.

Lai izceltu Smita daiļrades radikālākās izpausmes, Rīgā viņam lūgts uzstāties kopā ar angļu kolēģiem, ar kuriem trompetists dažādos projektos ir sastrādājies jau aptuveni desmit gadus – visnesenāk mūziķi sadarbojušies Smita biežajās vizītēs Londonas avangarda koncerttelpā “Cafe OTO”. Tie ir Edvardss, viens no pieprasītākajiem Lielbritānijas brīvās improvizācijas kontrabasistiem, kā arī bundzinieks Sanderss, kas pazīstams ar savu labi novērtēto solo ierakstu “Swallow Chase” un sadarbību ar “Public Image Ltd.” basģitāristu “Jah Wobble”. Evardss un Sanderss, atskaitot Smitu, ir veidojuši ritma sekciju arī šādu mūziķu grupām: pianistiem Metjū Šipam un Džonam Tilburijam, saksofonistiem Evanam Pārkeram, Pēteram Brocmanam un Frūdem Gjerštādam, kā arī daudziem citiem.

Interesentiem 9. oktobrī plkst.14 būs iespējams bez maksas apmeklēt Smita kompozīcijas un brīvās improvizācijas meistarklasi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Kā ziņots, nepieradinātās mūzikas un saistītās mākslas festivāls “Skaņu mežs 2014” notiks mūzikas namā “Daile” 10. oktobrī un 11. oktobrī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+