Kultūra
Mūzika

Festivāla “Windstream” noslēgumā – Lieldienu rekviēms0


Jānis Ozols
Jānis Ozols
Foto: Kaspars Teilāns

Pavasara festivāla “Windstream” desmitā jubilejas gada izskaņā festivāla noslēgumā 19. aprīlī Rīgas Svētā Jāņa baznīcā notiks Lielās Piektdienas koncerts – orķestris “Rīga” klausītājiem piedāvā Gabriela Forē “Rekviēma” pārlikumu pūšaminstrumentu orķestrim kopā ar solistiem un kori, kā arī atskaņos citus komponista un citu autoru skaņdarbus.

Tāpat kā pirms gada, arī šogad Lielajā Piektdienā orķestris “Rīga” sadarbosies ar diriģentu Jāni Ozolu un diviem viņa vadītiem koriem – Babītes novada jauniešu kori “Maska” un Garkalnes novada jaukto kori “Pa Saulei”.

Šajā reizē repertuārā būs franču romantisma perioda komponista Gabriela Forē “Rekviēma” atskaņojums, kurā kā solisti piedalīsies vokālisti Elīna Šimkus (soprāns) un Rihards Mačanovskis (baritons). “Atskaņojums īpašs tāpēc, ka tradicionālā simfoniskā orķestra loma uzticēta pūšaminstrumentu orķestrim. Orķestra partijas pārlikuma autors ir orķestra “Rīga” mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Valdis Butāns,” vēsta orķestra “Rīga” pārstāve Baiba Tilhena.

Forē “Rekviēmā” no sākuma līdz beigām jūtama ļoti cilvēcīga ticība mūžīgam mieram, kurā romantisma tradīcijās atklājas komponista ideja par nāvi kā par “laimīgu atbrīvošanu, tiekšanos pēc laimes tur augšā, nevis sāpīgu, sērīgu pieredzi”. Pats komponists min, ka “viss, ko viņš spējis radīt, izmantojot reliģisku ilūziju, ielikts Rekviēmā”. Līdzās tam koncerta programmā skanēs arī citi komponista daiļradē zināmi skaņdarbi. Tā, piemēram, “Pavana” ir skaņdarbs, kas rakstīts klavierēm un korim vēlīnajos 19. gs. 80. gados, ko komponists raksturojis kā “klasisku eleganci”. Kora lirika ir balstīta dzejoļos par cilvēka romantisko bezpalīdzību.

Līdzās Forē mūzikai koncertā izskanēs arī Forē skolotāja Kamila Sen-Sansa radītais un iemīļotais “Gulbis” no cikla instrumentālam ansamblim “Dzīvnieku karnevāls” un citi skaņdarbi. “Centīsimies nodziedāt ļoti skaistu koncertu. Atnāciet un baudiet kopā ar mums,” pirms koncerta aicina diriģents Jānis Ozols.

Orķestra “Rīga” rīkotais pavasara festivāls “Windstream” šogad svin jubileju, norisinoties jau desmito gadu, šogad piedāvājot sešus koncertus akadēmiskās, garīgās un mūsdienu mūzikas cienītājiem. Festivāla noslēgumā Otrajās Lieldienās ģimenes aicinātas uz pasākumu “Lieldienu jampadracis” kultūras pils “Ziemeļblāzma” dārzā, piedaloties spēlēs un klausoties orķestra “Rīga” uzstāšanos.

Koncerts – 19. IV 19.00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā

Biļetes: “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 5–15

LA.lv