Festivālos visbiežāk nonāk Latvijas dokumentālās un animācijas filmas 0

No Latvijā tapušajām filmām ārvalstu festivālos visbiežāk nonāk dokumentālās un animācijas filmas, bet Latvijas spēlfilmas pa festivāliem ceļo reti, informēja Nacionālā kino centra (NKC) vadītāja Ilze Gailīte-Holmberga.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 13
Lasīt citas ziņas

“Latvijas spēlfilmas uz ārvalstu festivāliem tikpat kā neaizceļo, savukārt dokumentālās un animācijas filmas ir tās, kas ne tikai ceļo pa prestižajiem filmu festivāliem, bet arī saņem balvas. Līdz ar to pasaulē Latvija ir zināma ar dokumentālo un animāciju filmu izcilību,” uzsvēra NKC vadītāja.

Latvijā tapušās animācijas un dokumentālās filmas līdz šim ar panākumiem piedalījušās gan Berlīnes, Amsterdamas un Maskavas filmu festivālos, gan arī Kanādā notiekošajā starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā “Hotdocs”, ASV dokumentālo filmu festivālā “Silverdocs” un citviet.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunākās filmas, kas visbiežāk pārstāvējušas Latviju ārvalstu festivālos, gūstot arī dažādas balvas, ir režisora Andra Gaujas dokumentālā filma “Ģimenes lietas”, režisores Lailas Pakalniņas dokumentālā filma “Pa Rubika ceļu”, kā arī animācijas filmas – režisores Daces Rīdūzes animācijas filma “Zīļuks”, režisora Jāņa Cimermaņa filma “Tīģeris” un režisora Edmunda Jansona filmiņa “Kā Lupatiņi mazgājās”.

NKC apkopotā informācija liecina, ka 2011.gadā pirmo reizi Berlīnes starptautiskā kinofestivāla “Panorama” skatē tika iekļauta režisora Kaspara Gobas dokumentālā filma “Homo@lv”, savukārt animācijas filma “Zīļuks” piedalījās Berlīnes “Generation K-Plus” konkursa skatē.

Viena no visvairāk pārstāvētajām latviešu filmām aizvadītajā gadā starptautiskos kinofestivālos bijusi dokumentālā filma “Ģimenes lietas”. Kopš 2010.gada rudens, kad Rīgā notika filmas pirmizrāde, tā piedalījusies vairāk nekā 20 starptautiskos festivālos, daudzos no tiem saņemtas arī balvas un nominācijas. Nozīmīgākās no tām ir balva par pasaules labāko dokumentālo filmu lielākajā ASV dokumentālo filmu festivālā “Silverdocs”, nominācija kategorijā “Labākā vidēja garuma dokumentālā filma” pasaulē lielākajā dokumentālo filmu festivālā “IDFA”, uzvara nominācijā “Labākā NVS un Baltijas valstu filma” Krievijas kinoakadēmijas balvā “Nīke” un citas.

Arī NKC norāda, ka prestižajā dokumentālo filmu festivālā “Silverdocs” filmai “Ģimenes lietas” piešķirtā galvenā balva “The Best World Feature” ir lielākais pēdējā laika sasniegums Latvijas dokumentālajā kino.

Aizvadītajā gadā Ziemeļamerikas lielākajā dokumentālo filmu festivālā “Hotdocs” konkursa programmā “World Showcase” līdztekus dokumentālajai filmai “Ģimenes lietas” tika iekļauta arī režisora Roberta Rubīna dokumentālā filma “Kā Tev klājas, Rūdolf Ming?”, kas pēc festivāla tika izrādīta virknē Kanādas skolu.

Reklāma
Reklāma

Savukārt Ukrainā notikušajā starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā “Docudays” Andreja Matrosova vārdā nosaukto balvu saņēma dokumentālā filma “Loengrīns no Varka Kru”, kuras režisors ir Viesturs Kairišs, bet Čehijā notikušajā starptautiskajā animācijas filmu festivālā “Anifest” tika demonstrēta filma “Kā Lupatiņi mazgājas”, kā arī festivāla laikā notika pirmā režisora Vladimira Leščova filmu retrospekcija.

Pērn Štutgartes starptautiskajā animācijas filmu festivāla konkursa programmā “Tricks for Kids” tika iekļautas divas Latvijas animācijas filmas – “Kā Lupatiņi mazgājās” un režisora Ēvalda Lāča filma “Ledus Pavēlnieks”, bet desmitgades būtiskāko filmu programmā “Best of Animation” tika iekļauta Leščova filma “Zuduši sniegā”.

Aizvadītajā gadā ar galveno balvu arheoloģijai veltīto filmu festivālā “The Archaeology Channel International Film and Video Festival”, kas norisinājās ASV, tika pagodināta režisora Romualda Pipara filma “Džosera piramīdas noslēpums”, bet Maskavas starptautiskā filmu festivāla pirmajā dokumentālo filmu konkursa programmā tika izrādīta filma “Ramins”, kas ir Latvijas, Gruzijas un Lietuvas kopražojuma.

2011.gads nozīmīgs bijis arī režisores Pakalniņas dzīvē, jo viņai Maķedonijas pilsētā Strumicā notikušajā starptautiskajā “Asterfest” filmu festivālā piešķirta “Aster Award” balva par izciliem sasniegumiem autorkino.

Aizvadītajā gadā kinofestivālos izrādīta arī režisora Gata Šmita spēlfilma “Seržanta Lapiņa atgriešanās”, Arvīda Krieva veidotā spēlfilma “Dancis pa trim” un režisora Jāņa Streiča filma “Rūdolfa mantojums”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.