Foto – Kristiāns Putniņš

Festivāls “Ad Lucem” aicina uz gaismu 0

No 21. līdz 29. jūlijam Rīgā, Ventspilī un Siguldā izskan 14. introvertās mākslas festivāls “Ad Lucem”, kas ir ikgadējs kultūras projekts. Tas aicina ikvienu pievērsties savai iekšējai pasaulei, uzdot būtiskos jautājumus: kas es esmu? Kurp dodos? “Introvertās mūzikas festivāls, pirmkārt, ir muzikāli un profesionāli pilnvērtīgs un, otrkārt, atšķirībā no daudzām citām parādībām, nevalkā garīguma vārdu deklaratīvi, bet piepilda to pēc būtības,” tā festivālu raksturo literāte Inese Zandere.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
“Kas notiek ar mūsu bērniem? Kādēļ viņi aug tik nežēlīgi?” 1.klases skolnieka mamma pauž sašutumu par bērnu rīcību
Lasīt citas ziņas

Festivālu atklās balalaikas spēles virtuozs Aleksejs Arhipovskis – kritiķi viņu nodēvējuši par “krievu balalaikas Paganīni”. To, ko Arhipovskis spēj paveikt uz trīs stīgām, ir neiespējami aprakstīt un vēl grūtāk – iedomāties,” atklāj festivāla direktore Sandra Zandberga. Visi mākslinieka koncerti izraisa nemainīgu sajūsmu: “A. Arhipovska rokās balalaika skan pārmaiņus kā arfa, kā klavesīns, kā bandžo un visbeidzot – kā visu laiku un tautu stīgu instrumenti vienlaikus,” tā mūziķis novērtēts medijos.

Šogad introvertās mākslas festivālā Latvijas Radio kora sniegumā skanēs Johana Sebastiāna Baha mūzika un speciāli korim radīti katalāņu komponista Bernata Vivankosa skaņdarbi, kas pirmo reizi izskanēs Latvijā. “Uzskatu šo festivālu par īpašu mūsu mūzikas dzīves kontekstā. Katra koncerta ideja ir spēcīga, bet reizē festivāls kopumā ir vienots, nobeigts mākslas darbs,” teic Latvijas Radio kora diriģents Kaspars Putniņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šajā gadā koncertā “Ziemeļu mūzikas meistari” Skandināvu mūzikas smalkais vijums, virtuozitāte un improvizācijas gars atklāsies “Groupa” mūziķu – Mata Edena, Jona Simonsona un Terje Isungseta izpildījumā. “Pavisam īpašs un neparasts ir perkusionista T. Isungseta pašdarināto sitaminstrumentu klāsts un spēles veids. Zinātāji teic, ka grupa ir sava svara vērta zeltā. Šīs grupas skaņu māksla ir izaicinājums cilvēku priekšstatiem par Zviedrijas mūziku. Piepildot skaņu pasauli ar brīvību un jaunām krāsām, “Groupas” mūziķi ir radījuši Ziemeļvalstu mūzikas zīmolu, kas izceļ jaunu muzikālu dimensiju atklāsmes prieku. Šķelmīgā un asprātīgā mūzika iekarojusi daudzu klausītāju sirdis dažādos festivālos un meistarklasēs visā pasaulē,” teic S. Zandberga.

Koncertzālē “Baltais flīģelis” Somijas dueta “Duo Mitrej” programmas uzmanības centrā būs dejas performance apvienojumā ar mūzikas izpildījumu, horeogrāfa un mūziķa iekšējās pasaules meklējumi. Programmas ideja ir balstīta A. O. Veisanena grāmatas “Klusais entuziasms” tekstā.

Festivāla noslēguma koncerts – “Baltu un persiešu etnomūzika” – šogad izskanēs divas reizes: 28. jūlijā Ventspils teātra namā “Jūras vārti” un 29. jūlijā Siguldā, koncertzālē “Baltais flīģelis”.

“Festivāla noslēguma programmā piedalīsies dažādu valstu mākslinieki, kurus vieno mīlestība uz harmoniju, dvēseles gaismu un ideju, kas spēj vienotā izjūtā savienot dažādu tautu un reliģisko piederību cilvēkus. Šādā sastāvā mūziķi satiksies pirmo reizi, taču visi ir gan savas tradīcijas pārzinātāji, gan pieredzējuši improvizatori, kas rada iespēju atšķirīgām tradīcijām sastapties un sarunāties vienā muzikālajā valodā – daloties vienam ar otru un iegūstot visiem kopā,” nosaka S. Zanberga. Gadsimtiem seno baltu un sūfiju mūziku atskaņos Sauļus Petreikis (Lietuva), Laima Jansone (Latvija), Hamidreza Rahbaralams (Irāna), Mārtiņš Miļevskis (Latvija) un instrumentālā grupa. Uzvedumu papildinās izcilais turku dejotājs un horeogrāfs Alpers Akčajs un irāniešu kaligrāfijas mākslas vizualizācijas.

26. jūlijā Siguldas Jaunās pils dārzā ikviens tiek aicināts uz koncertu “Saules dziesmas”, kurā uzstāsies ansamblī “Vecpilsētas dziedātāji”, kurā apvienojušies jaunieši, kurus aizrauj postfolklora. Kopā dziedot un muzicējot, viņi radījuši programmu, kurā ietvertas dziesmas par dabu, dabas parādībām, dievībām, senlatviešu dzīves izjūtu un dzīvesziņu – gan spēka dziesmas, gan apcerīgas.

Reklāma
Reklāma

Bet 25. un 26. jūlijā koncertzālē “Baltais flīģelis” norisināsies festivāla radošās nometnes pasākumi, meistarklases un koncerti.

“Introvertās mākslas festivāls “Ad lucem” ir mākslas radīta telpa, kas sniedz patvērumu no ikdienas steigas un stresa – miera un harmonijas oāze, kurā var ieklausīties skaņās, klusumā un sevī, sastapt ceļabiedrus un gūt iedvesmu,” teic S. Zandberga.

Varbūt noder!!

21.VII. 20.00 Rīgas Kongresu namā festivāla atklāšanas koncerts (EUR 4,90 – 40)

22.VII. 20.00 Rīgā, Jēzus baznīcā Latvijas Radio koris, Johans Sebastiāns Bahs (EUR 10,50 – 15)

24.VII. 20.00 Rīgā, Spīķeru koncertzālē “Ziemeļu mūzikas meistari” (EUR 8,40 – 12)

26.VII. 12.00 Siguldas Jaunās pils dārzā “Saules dziesmas”. Ieeja bez maksas

26.VII. 18.00 Siguldas koncertzālē “Baltais flīģelis” “Somu laikmetīgā mūzika un deja” (EUR 7 – 10)

28.VII. 19.00 Ventspils teātra namā “Jūras vārti” festivāla noslēguma koncerts “Baltu un persiešu etnomūzika” (EUR 6)

29.VII. 19.00 Siguldas koncertzāle “Baltais flīģelis” festivāla noslēguma koncerts “Baltu un persiešu etnomūzika” (EUR 8,40 – 15)

Biļetes: “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv, koncertzāles “Baltais flīģelis” kasē, t/n “Jūras vārti” kasēs.

Vairāk informācijas: www.adlucem.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.