Kultūra
Mūzika

Festivāls “Ad Lucem” aicina uz meditāciju mūzikā 0


Metjū Bārlijs
Metjū Bārlijs
Publicitātes foto

No 27. līdz 29. jūnijam uz trīs unikāliem koncertiem aicina 16. introvertās mākslas festivāls “Ad Lucem”. Šā gada festivāls piedāvā izcilās beļģu kamermūzikas grupas “Musiques Nouvelles” koncertu “Skaņas meditācija”, Dienvidindijas senos garīgos dziedājumus pasaulslavenu indiešu mākslinieku izpildījumā, kā arī leģendāro astoņu stundu nakts meditāciju ar izcilo britu čellistu Metjū Bārliju Stāmerienas pilī.

Rīgas Reformātu baznīcā beļģu kamermūzikas grupa “Musiques Nouvelles” klausītājus aicina uz ansambļa jaunāko koncertsērijas koncertu “Skaņas meditācija”, kuras Opuss #1 ar lieliem panākumiem tika prezentēts “Bozar” koncertzālē Briselē, savukārt Opuss #2 tika pirmatskaņots 2017. gada janvārī Monsas jaunajā koncertzālē “Arsonic”. Latvijas klausītājiem tiks piedāvāta šīs koncertsērijas labākā izlase, kurā iekļauta Arvo Perta, Olivjē Mesiāna, Johana Sebastiāna Baha, Gijoma de Mašo, Lučāno Berio, Andrē Ristika, Žana Pola Desī un citu komponistu mūzika. Tā būs kontemplatīva skaņas liturģija, kas, meistarīgi sakausējot vienotā skaņu pasaulē mūsdienu laikmetīgās mūzikas kompozīcijas ar vecmeistaru darbiem, aizved iekšējā ceļojumā uz intīmu, īpaši smalku klausīšanās pasauli bezlaika skaņas telpā.

Savukārt otrajā koncertā Rīgas Reformātu baznīcā skanēs “Dienvidindijas senā garīgā mūzika”, kurā klausītājus aizvedīs pasaulslavenā indiešu garīgās mūzikas izpildītāja Gājatri Venkataragavana un Indijas tradicionālo instrumentu ansamblis – Maisore Srikants (vijole) un Manojs Siva (mridangams). Mākslinieki pirmo reizi viesosies Latvijā, lai iepazīstinātu klausītājus ar Dienvidindijas mūzikas tradīciju – Karnātaku un seno garīgo dziedājumu kultūru.

Festivāla noslēgumā uzstāsies izcilais čellists Metjū Bārliju, kura leģendārie nakts koncerti kļuvuši jau par festivāla vizītkarti. Šogad nakts koncertu no saulrieta līdz saullēktam būs iespējams klausīties Stāmerienas pilī, kurā klausītāji varēs gremdēties orķestrālos akustiskā un elektriskā čella tembros un vērot videomākslu, vērstu uz uztveres koncentrāciju – sēžot, guļus uz segām, spilveniem vai guļammaisiem. Koncerta laikā var gan iemigt, gan pamosties un nonākt citā, neikdienišķā uztveres dimensijā. Programmā iekļauts ļoti plašs repertuārs no Johana Sebastiana Baha skaņdarbiem līdz Džona Metkāfa un citu mūsdienu komponistu mūzikai, arī paša M. Bārlija improvizācijas akustiskajam, elektriskajam čellam un elektronikai.

Festivāls “Ad Lucem” ieņem īpašu nišu Latvijas bagātajā kultūras norišu klāstā – tas meklē un izceļ garīgumu kā mākslas darba virsvērtību, izvirza to kā galveno mākslinieciskā izpildījuma kritēriju. Festivāls ar mākslas spēka palīdzību aicina ikvienu pievērsties savai iekšējai pasaulei, meklēt ceļu uz pašatklāsmi un gaismu sevī. Festivāla kontekstā garīgums saistīts ar cilvēka dvēseles dziļāko būtību, introverts apzīmē spēju apzināti iedziļināties būtiskajā un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

 

27. VI un 28. VI 20.00 Rīgas Reformātu baznīca

30. VI 22.00 Stāmerienas pils, Gulbenes novadā

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena EUR 8 – 10, nakts koncertā EUR 25

LA.lv