×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
25. jūnijs, 2015
Drukāt

Festivāls “Artissimo” – veltījums Čaikovskim

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Dzintaru koncertzālē 30. jūnijā festivāla “Artissimo” atklāšanas koncerts “Čaikovskim – 175”. Atzīmējot ģeniālā krievu komponista 175. gadskārtu, “Artissimo” saviem klausītājiem pasniegs neticami dāsnu dāvanu: Latvijā pirmo reizi vienā vakarā izskanēs visi nozīmīgākie Čaikovska skaņdarbi solo instrumentam ar orķestri un tiem klāt likta svinīgā uvertīra “1812. gads”.

Festivāla idejas autore Inna Davidova teic: “Festivāls ir svētki. Bet svētki – tas ir prieks. Prieks satikties ar seniem draugiem, prieks iepazīt jaunus vārdus un prieks par mākslas brīnumu, kas kā magnēts vilina klausītājus baudīt mūzikas skaņas brīnišķīgajā Jūrmalas dabas ielokā. Tā ir izcila vide mūziķu iedvesmai un klausītāju sajūsmai!”

Atklāšanas koncertā uz skatuves pulcēs izcilus mūziķus no četrām valstīm. I. Davidova uzsver, ka programma ir ilgi plānota un pārdomāta, lai pārsteigtu klasiskās mūzikas baudītājus. “Leģendāro “Pirmo klavierkoncertu” atskaņos Bulgārijas labākā pianiste, starptautisko konkursu laureāte Plamena Mangova – aizrautīga, jūtīga un virtuoza mūziķe. Vēl vienu šedevru – Čaikovska “Vijoļkoncertu” – atskaņos jaunā, bet jau spoži sevi pieteikusī Elīna Bukša – ar viņu saistītas Latvijas cerības. Variācijas par rokoko tēmu iepazīstinās klausītājus ar bezgala apdāvināto jauno baltkrievu čellistu, nesen Čaikovska Starptautiskajā konkursā triumfējušo Ivanu Kariznu – šī būs viņa debija Latvijā. Pirmo reizi mēs tiksimies arī ar Tatarstānas Republikas Valsts simfonisko orķestri, kas pazīstamā diriģenta Aleksandra Sladkovska vadībā kļuvis par ierakstu firmas “SONY Music Entertainment Russia” oficiālo seju, par biežu viesi “Medici.tv” un “Mezzo.tv”, kā arī par daudzu festivālu dibinātāju un dalībnieku un šodien ir viens no pieciem labākajiem Krievijas simfoniskajiem orķestriem,” atklāj I. Davidova.

Koncertā tiks atskaņota Pētera Čaikovska uvertīra “1812. gads”, Pirmais klavierkoncerts, vijoļkoncerts un Variācijas par rokoko tēmu. Uvertīra “1812. gads” ir visparadoksālākais Čaikovska skaņdarbs. “Nav nekā nepatīkamāka par mūzikas sacerēšanu kaut kādām svinībām… Uvertīra būs ļoti skaļa, trokšņaina…” pārdzīvoja komponists, kuram tika burtiski uztiepts valstiski svarīgais pasūtinājums.

Vai varam iedomāties, ka par Čaikovska Pirmo klavierkoncertu pirmie vārdi bija: “Nekam neder!” Tā sacīja Maskavas konservatorijas direktors Nikolajs Rubinšteins, caurskatījis pabeigtā, bet vēl neorķestrētā koncerta notis. Aizvainotais Čaikovskis nosvītroja veltījumu pirmajā lappusē un nosūtīja partitūras rokrakstu izcilajam vācu diriģentam un pianistam Hansam fon Bīlovam. Tā Krievija zaudēja tiesības pirmatskaņot izcilo darbu, kuru šodien pazīst ikviens: pirmoreiz tas izskanēja Bostonā 1875. gada 25. oktobrī. Tikai mēneša laikā, ļoti drīz pēc “Jevgēņija Oņegina” un Ceturtās simfonijas – komponistam visražīgākajā laikā 1878. gadā – tika uzrakstīts vijoļkoncerts. Dīvainas sakritības dēļ tas atkārtoja leģendārā Pirmā klavierkoncerta likteni: tās pašas solista sūdzības par “neērtību un pārlieku sarežģītību”, tie paši mainītie veltījumi un pirmatskaņojumi ārzemēs, nevis dzimtenē.

Savukārt variācijas par rokoko tēmu čellam un orķestrim radās kā pārsteigums, bez pasūtinājuma un visdrīzāk bez rēķināšanās ar konkrētu solistu. Ne rakstos, ne dienasgrāmatās Čaikovskis nav pieminējis, ka viņa skaņdarba varonis būs čells, vien sūkstījies, ka šim brīnišķīgajam instrumentam netiek pievērsta pienācīga uzmanība. Darbu pabeidzis, Čaikovskis to veltīja savam draugam, Maskavas konservatorijas profesoram Vilhelmam Fitcenhāgenam, kurš pasaules vēsturē iegājis kā pirmais Variāciju atskaņotājs.

Festivāla norise Jūrmalā iecerēta divās koncertu sērijās – jūnija/jūlijā un augustā. Visa festivāla laikā koncerti izskanēs uz piecām skatuvēm deviņos koncertos, ko izpildīs 30 pasaulslaveni solisti, bet kopumā būs vairāk nekā 300 dalībnieku!

Varbūt noder!!

30. VI 19.00 Festivāla atklāšanas koncerts, Dzintaru koncertzāle. Biļešu cena EUR 7 – 100.

1. VII 19.00 “Terem-kvartets”, Dzintaru koncertzāle. Biļešu cena EUR 7 – 70.

2. VII 19.00 “Čaikovska Non-stop” galā koncerts, Dzintaru koncertzāle. Biļešu cena EUR 7 – 100.

3. VII 17.00 “Origo” bezmaksas koncerts “Artissimo Summer Stage”.

19. VII 19.30 Dubultu ev. luteriskajā baznīcā festivālā “Artissimo” viesosies Marī Remandē un Darja Zemele. Biļešu cena EUR 7 – 25.

3. VIII 19.00 Barbara Hendricks & her Blues Band, Dzintaru koncertzāle. Biļešu cenas EUR 10 – 100.

4. VIII 18.00 Krievu kamermūzikas pērles “Čaikovskim 175”, Dzintaru koncertzāles, Mazā zāle. Biļešu cenas EUR 5 – 25.

4. VIII 20.00 “Fanfare Ciocărlia” (čigānu brass orķestris, Rumānija), Dzintaru koncertzāle. Biļešu cenas EUR 5 – 70.

5. VIII 19.00 Galā koncertprogramma “VIVA KALMAN!”, Dzintaru koncertzāle. Biļešu cenas EUR 7 – 100.

Biļetes pieejamas www.hbf.lv un www.bilesuserviss.lv

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+