×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
17. marts, 2016
Drukāt

Festivāls “Windstream” – no klasikas līdz rokmūzikai

Publicitātes fotoPublicitātes foto

“Mosties un atceries, dzirdi un baudi!” – ar šādu devīzi pavasara festivālu “Windstream” jau septīto gadu aicina apmeklēt orķestris “Rīga”. No 20. marta līdz 12. aprīlim festivāla koncerti skanēs dažādās vietās Rīgā. Šajā reizē “Windstream” ietvaros orķestris “Rīga” sadarbosies ar izciliem, starptautiski atzītiem pašmāju un ārzemju komponistiem, kā arī dažāda profila izpildītājmāksliniekiem.

Amerikāņu komponists Skots Makalisters ir jau zināms rīdziniekiem, kas pirms trim gadiem festivālā “Windstream” klausījās viņa darbu “Freebirds”. Šajā reizē festivāla atklāšanas koncertā 20. martā Dzelzceļa muzejā orķestris “Rīga” un solisti Jānis Šipkēvics (vokāls) un Matīss Čudars (ģitāra) pirmoreiz Latvijā atskaņos komponista S. Makalistera 2012. gadā sacerēto skaņdarbu solistam, ģitāristam, orķestrim un elektronikai – “Merkūrijs uz Mēness”.

“Merkūrijs ir visas kompozīcijas centrālais kantors jeb vēstnesis. Skaņdarba nosaukumam ir vairāki iedvesmas avoti: grupas “Pink Floyd” episkais albums “Dark Side of the Moon”; leģendārās grupas “Queen” solists Fredijs Merkūrijs ar savas balss plašajām iespējām, kā arī sen zināmais stāsts par ziņnesi Merkuriju – mītisku tēlu spārnotajās sandalēs. Uz Mēness stāvošā Merkūrija tēls ir centrālais simbols šajā kompozīcijā – viņš bezpalīdzīgi noraugās, kā cilvēce ar baiļu un naida palīdzību sevi iznīcina,” par darbu teicis tā autors.

Atskaņojuma diriģents un orķestra “Rīga” mākslinieciskais vadītājs, diriģents Valdis Butāns ir pārliecināts, ka Skota Makalistera skaņdarbs ir dialogs ar sabiedrību par mūsdienās aktuālām tēmām. “Muzikāli veidots kā kolāža, skaņdarbs sevī ietver dažādus elementus – simboliskus citātus no klasikas līdz pat popmūzikai un rokmūzikai. Ekspresijas ziņā šo kompozīciju es varētu pielīdzināt E. Munka gleznai “Kliedziens” vai F. Dostojevska literārajiem darbiem – tā runā nesaudzīgi tiešā un cilvēkiem saprotamā veidā,” teic V. Butāns.

Festivāla koncertu sēriju 25. martā Rīgas Sv. Pētera baznīcā turpinās Lielās Piektdienas koncerts. Diriģenta Andra Veismaņa vadībā uzstāsies orķestris “Rīga”, Rīgas kamerkoris “Ave Sol”, kamerkoris “Fortius” un Rīgas 1. ģimnāzijas jauktais koris.

Festivālā norisēs arī pasākums ģimenēm un bērniem “Orķestromīma” – 28. martā Lielajā ģildē sadarbībā ar “Rīgas pantomīmu” uz skatuves būs orķestra “Rīga” un Rīgas pantomīmas grupas apvienotie priekšnesumi, bet foajē pārtaps grimēšanās studijās un pantomīmas mācību stūrīšos, radot Otrajām Lieldienām atbilstošu jautras rosības atmosfēru.

Festivāla ietvaros klausītājiem piedāvāta arī īpaša horvātu komponistam Ivo Robičam veltīta džeza programma “Tribute to Ivo Robič”, kurā būs iespēja dzirdēt komponista dziesmu aranžējumu bigbendam. Ivo Robičs bija pirmais mākslinieks kādreizējā Dienvidslāvijā, kura ieraksti bija pieejami Eiropā un citviet pasaulē. Koncertā piedalīsies spilgti solisti – Daniels Čačija (vokāls) un Gerhards Ornigs (trompete), kuri kopā ar orķestri “HGM Jazzorkestar Zagreb” ir ierakstījuši šo programmu albumā (izdots 2013. gadā Horvātijā). Koncertprogrammas muzikālais vadītājs – Dāvis Jurka.

Festivāla noslēguma koncerts norisināsies Lielajā ģildē. Programma “Šostakovičs, Prokofjevs un Kalsons” sola tikšanos ar izciliem latviešu mūziķiem – diriģentu Aināru Rubiķi un pianistu Andreju Osokinu. Skanēs 2016. gada komponistu jubilāru mūzika: D. Šostakoviča Otrais klavierkoncerts, S. Prokofjeva baletmūzika “Romeo un Džuljeta” un svīta “Leitnants Kižē”, kā arī R. Kalsona “Kāzu dziesmas” versijās, ko spēlēs orķestris “Rīga”.

 

Varbūt noder!!

Koncerti

19. III 19.00 Dzelzceļa muzejā – festivāla atklāšana “Merkūrijs uz Mēness”

25. III 17.00 Sv. Pētera baznīcā Lielās Piektdienas koncerts (ieeja ar bezmaksas ielūgumiem)

28. III 17.00 Lielajā ģildē koncerts Otrajās Lieldienas – “Orķestromīma” (ieeja ar bezmaksas ielūgumiem)

6. IV 19.00 kinoteātrī “Splendid Palace” pavasara koncerts “Tribute to Ivo Robič”

12. IV 19.00 Lielajā ģildē festivāla noslēguma koncerts

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+