×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
15. novembris, 2013
Drukāt

Filipīnas pārbauda ES palīdzības reakciju
 (1)

Foto no Pasaules Pārtikas programmas arhīvaFoto no Pasaules Pārtikas programmas arhīva

Taifūna “Haijan” pilnībā nopostītajos mazās Klusā okeāna salu valsts Filipīnu piekrastes reģionos dienu no dienas aina vēršas vēl drūmāka. Daudzviet vēl redzami mirušo ķermeņi, kas vairo satraukumu, ka karstumā un mitrumā varētu izplatīties slimības, bet dzīvajiem māju gruvešos zem klajas debess palikušajiem cilvēkiem steidzami nepieciešams ūdens, pārtika un pajumte.

300 miljoni uzreiz


ANO jau paziņojusi, ka Filipīnām uzreiz nepieciešami vismaz 300 miljoni dolāru pirmo posta seku likvidēšanai, taču ar to vajadzība pēc palīdzības nebūs izsmelta. Eiropas Savienība (ES) ir steidzamības kārtā lēmusi par desmit miljonu eiro piešķiršanu Filipīnām vēl papildus tiem trim miljoniem eiro, kas piešķirti jau agrāk. Tie vispirms domāti cietušo cilvēku pirmajām vajadzībām un rehabilitācijai. Uz posta skarto valsti no Eiropas jau devušās kravas ar pirmās palīdzības precēm un glābēju komandas, savukārt uz notikumu vietu šonedēļ bija devies arī Eiropas attīstības komisārs Andris Piebalgs, kurš ticies ar Filipīnu valdību un ārkārtas situāciju dienestiem. A. Piebalgs norāda, ka ES sniegs ne tikai pirmo palīdzību, bet turpinās ieguldīt arī Filipīnu normālas dzīves atjaunošanā, palīdzot uzbūvēt no jauna ūdens piegādes un kanalizācijas sistēmas, elektroenerģijas tīklus un tādu infrastruktūru, kas nākotnē varētu būt daudz izturīgāka pret līdzīgu taifūnu postu.

Aculiecinieki uz vietas ziņo, ka humānās palīdzības nogādāšana izpostītajās vietās ir ārkārtīgi grūta, jo dabas stihijā ir iznīcināta infrastruktūra, ceļus un lidostas bloķē būvgruži, bet vietām pat pamatīgi kuģi ir iesviesti iekšzemē.

Karstais punkts


Ģeogrāfiskā izvietojuma dēļ Filipīnas ir tas punkts pasaules kartē, kurš ir visvairāk atvērts dažādiem dabas untumiem un stihijām. Šogad vien salu arhipelāgu skāruši jau 25 taifūni, bet aizvadītajā mēnesī Filipīnas piedzīvoja 7,5 balles stipru zemestrīci, kas izpostīja vismaz 300 000 cilvēku mājokļus. Eiropas Komisija dabas katastrofu skartajām Filipīnām palīdzību sniedz jau kopš 1997. gada un valstī šajos gados ir ieguldījusi ap 45 miljoniem eiro.

Tropiskais ciklons “Haijan”, kas 7. un 8. novembrī brāzās pāri Filipīnām, atzīts par vienu no spēcīgākajiem, kāds jebkad reģistrēts. Palīdzības organizācijas lēš, ka dabas stihija ir ietekmējusi vismaz desmit miljonu cilvēku dzīvi, taču posta apmērus un zaudējumus joprojām konstatē un aprēķina. Arī upuru skaits vēl turpina augt, jo tiek atrasti arvien jauni un jauni bojāgājušie. Lēš, ka dzīvību zaudējuši ap 10 000 cilvēku.

To, ka pasaulē dabas katastrofu apjoms un līdz ar to nepieciešamība pēc palīdzības no malas arvien pieaug, jau iepriekš sarunā ar “Latvijas Avīzi” norādījusi Eiropas Starptautiskās sadarbības un humānās palīdzības komisāre Kristalīna Georgijeva. Eiropas Komisijas Ārkārtas palīdzības direktorāta pārstāvis Saimons Horners izdevumam “EurActiv” norādījis, ka, iespējams, Filipīnas būs šā gada Briseles humānās palīdzības spēju lielākais pārbaudījums tūlīt pēc Sīrijas kara. Viņš norādījis, ka tik lielas stihijas pasaule ir piedzīvojusi arī agrāk, taču postījumu sekas parasti ir atkarīgas no tā, cik spējīga valsts ir bijusi kaut kam tādam sagatavoties, iepriekš izziņojot par gaidāmo stihiju un evakuējot cilvēkus. S. Horners norāda, ka Eiropas Komisijas Ārkārtas reaģēšanas koordinācijas centra un Ārkārtas palīdzības direktorāta viens no uzdevumiem tāds arī ir – brīdināt par katastrofu tuvumu un palīdzēt cilvēkiem pasaulē tam sagatavoties. Filipīnu traģēdija, iespējams, būtu bijusi pat lielāka, ja daļa cilvēku jau iepriekš nebūtu paguvuši pamest bīstamo vietu. Kā norāda S. Horners, Eiropas Savienības rīcībā ir virkne ekspertu, kas pārzina vietējo situāciju dažādās pasaules malās un var ļoti īsā laikā iesaistīties un palīdzēt.

Fakti


Filipīnas


Salu valsts Āzijas austrumos, Klusajā okeānā. Arhipelāgā ietilpst 7107 salas. Galvaspilsēta – Manila. Iedzīvotāju skaits – 98 miljoni.

Iedzīvotāju ziņā Filipīnas ir septītā visvairāk apdzīvotā valsts Āzijā un divpadsmitā visvairāk apdzīvotā valsts pasaulē.

Uzziņa


Palīdzēt Filipīnu iedzīvotājiem aicina:


Organizācija “Caritas Internationalis” aicina ziedot organizācijas mājaslapā www.caritas.org. Uzspiežot uz “Donate now”, jūs varēsiet uzzināt, cik daudz līdzekļu Filipīnām līdz šim ir ziedots ar “Caritas Internationalis” starpniecību, un arī paši varēsiet ziedot, norādot savus bankas datus un ziedojuma summu. Informācija šajā mājaslapā ir angļu valodā. Ja kādam sagādā grūtības angļu valoda, var ziedot arī “Caritas Latvija” kontā: LV46HABA0551008657797 ar norādi “Vētrā Filipīnās cietušajiem”. “Caritas Latvija” vēlāk saziedoto summu pārskaitīs starptautiskajai “Caritas” organizācijai.

Viedokļi


Andris Piebalgs, Eiropas Savienības attīstības komisārs: “Bez humānās palīdzības Eiropas Savienība jau tagad domā par atbalstu nopostīto vietu rekonstrukcijai – lai būtu gluda pāreja no krīzes menedžmenta uz normālas cilvēku dzīves atjaunošanu. Mēs nevēlamies redzēt plaisu starp pirmo palīdzību un atbalstu ilgtermiņā un tādēļ cieši sadarbosimies ar citu palīdzības partneru valdībām.”

Kristalīna Georgijeva, Eiropas Starptautiskās sadarbības un humānās palīdzības komisāre: “Taifūns “Haijan” ir viens no stiprākajiem cikloniem, kādu pasaule jebkad ir pieredzējusi, un ir izcirtis savu nāves taku pāri visam salu arhipelāgam. Eiropas Komisija ir rīkojusies, lai cik vien ātri iespējams vissmagāk posta skartajās vietās nogādātu pirmo palīdzību. Eiropas Komisijas Ārkārtas reaģēšanas koordinācijas centrs notikumiem līdzi seko 24 stundas diennaktī, un Filipīnās atrodas mūsu humānās palīdzības eksperti, lai novērtētu posta lielumu un vēl nepieciešamo palīdzību.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Filipiinu katasrofaa amiishi sevi paraada no labveeliigaas puses. Pacifikaa ir speeciigi ASV speeki. Viens ljoti liels aviaacijas baazes kugjis ir piebraucis tuvu izpostiitaam salaam. No taa minuushu “taktii” (ik pa minuuti) helikoptri un lidmashiinas Lido uz posta vietaam, ved paartiku, medikamentus, atpakaljceljaa ved izmisushos iedziivoaajus uz droshakaam vietaam. (Vaacu TV zinja).

Draugiem Facebook Twitter Google+