×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
7. oktobris, 2012
Drukāt

Filipīnās vienojas par autonomā musulmaņu reģiona izveidi valstī

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Filipīnu prezidents Benigno Akino svētdien, 7.oktobrī, paziņoja, ka ir panākta vienošanās ar musulmaņu separātiskajiem nemierniekiem valsts dienvidos, kas paredz jauna autonomā reģiona izveidi Filipīnas, tādējādi izbeidzot 40 gadus ilgušo konfliktu, kurā gājuši bijā vairāk nekā 150 tūkstoši cilvēku.

Jaunā vienošanās paredz, ka līdz Akino prezidenta pilnvaru termiņa beigām 2016.gadā tiks izstrādāts plāns musulmaņu autonomā reģiona izveidei pārsvarā katoļu apdzīvotās valsts dienvidos.

Filipīnās  iedzīvotāju vairākums ir kristieši, bet valsts dienvidos – musulmaņi. Mindanao salā ilgus gadus darbojas musulmaņu nemiernieki .

Gaidāms, ka vienošanās tiks parakstīta tuvāko dienu laikā. Panāktā vienošanās paredz, ka centrālā valdība saglabās kontroli pār aizsardzības un drošības jomām, kā arī ārlietu un monetāro politiku.

“Vienošanās bruģē ceļu uz pabeigtu un ilgstošu mieru Mindanao,” Akino teica, uzverot, ka abām pusēm vēl ir jāturpina sarunas par vienošanās detaļām.

Filipīnu prezidents norādīja, ka jaunais autonomais reģions tiks nosaukts par godu moro tautai, kas dzīvo valsts dienvidos, un tiks saukts par Bangsamoro.

Arī Moro Islāma atbrīvošanas fronte (MILF) pauda prieku par panākto vienošanos.

Mindanao dzīvo gandrīz četri miljoni musulmaņu, kas uzskata, ka apdzīvoja teritoriju vēl islāma sultānu laikā pirms tur ieradās 16.gadsimtā Spānijas kristieši.

MILF un citi musulmaņu nemiernieku grupējumi cīnījušies par Mindanao autonomiju vai neatkarību kopš pagājušā gadsimta 70.gadiem.

MILF kļuva par lielāko no ietekmīgāko nemiernieku organizāciju pēc tam, kad 1996.gadā parakstīja miera līgumu ar valdību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+