×
Mobilā versija
+11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
13. oktobris, 2015
Drukāt

Filmas.lv piedāvā ieskatu nesenajā pagātnē

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kadrs no Viestura Kairiša dokumentālās filmas "Piemineklis", 2004.

Nacionālā Kino centra (NKC) virtuālā platforma filmas.lv šonedēļ piedāvā novērtēt kino kā laikmeta dokumentu, fokusējot uzmanību uz programmu “Nesenā vēsture”, LA.lv pastāstīja NKC speciāliste Kristīne Matīsa.

Kino ir visprecīzākais laikmeta dokuments, jo līdztekus apzinātām liecībām par konkrētu vēsturisku periodu kadrā iekļūst arī neapzinātas, bet spilgti raksturojošas detaļas – interjeri, mode, sadzīviskas situācijas, pilsētas ainavas un citas nu jau zudušas parādības.

“Piemēram, ir jau gandrīz aizmirsies, kā savulaik virmoja kaislības līdz pat spridzināšanai pie Uzvaras pieminekļa Rīgā (Viestura Kairiša dokumentālā filma “Piemineklis”, 2004), kur nu vēl tas, kā pilsētas pārapdzīvotības un migrantu pieplūduma dēļ latviešu ģimenes bija spiestas gadiem mitināties Rīgas centra pagrabos un komunālajos dzīvokļos – šis jēdziens jau labu laiku kā izzudis no aprites un jaunākajai paaudzei nemaz vairs nav pazīstams… (Askolda Saulīša dokumentālā filma “Kas dzīvo komunalkā”, 1993). Tāpat laimīgi aizmirsta pirmo neatkarības gadu nabadzības izraisītā nekritiskā sajūsma par visu, kas saistīts ar ārzemēm (Unas Celmas spēlfilma “Seko man!”, 1999), savukārt precīzs un cilvēcisks 90. gadu grūtā laika raksturojums pašu mājās atrodams Ilzes Burkovskas-Jakobsenas dokumentālajā filmā “Bekons, sviests un mana Mamma” (2008),” stāsta Matīsa.

Kā jau ziņots, lai palīdzētu Latvijas filmām nokļūt pie skatītājiem un apgūtu jaunus ceļus filmu izplatīšanā, Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Latvijas filmu producentiem radījis projektu “Latvijas filmas tiešsaistē” – iespēju visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets, jebkurā diennakts laikā skatīties portālā www.filmas.lv ievietotās Latvijas filmas.

Portāls filmas.lv ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze – tur pieejama kataloga informācija par gandrīz 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu. Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, to veido Nacionālais Kino centrs un Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+