×
Mobilā versija
Brīdinājums +29°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
7. decembris, 2016
Drukāt

Filmas māca izvēlēties nekaitīgu iepakojumu (1)

papiracels

Katrs iedzīvotājs Latvijā patērē aptuveni 80 kg papīra gadā.

Šonedēļ Valsts izglītības satura centrā “Zaļā josta” prezentēja jaunākās vides izglītības īsfilmas “Papīra ceļš” un “Plastmasas maisiņa ceļš”. Pirmie filmu eksemplāri dāvāti izglītības koordinatoriem no visas Latvijas, veicinot bezmaksas jaunāko vides izglītības materiālu pieejamību mācību iestādēs.

Paplašinot vides izglītības materiālu klāstu Latvijas skolām, “Zaļā josta” izstrādājusi divas jaunas vides īsfilmas – “Papīra ceļš” un “Plastmasas maisiņa ceļš”, skaidrojot izlietotā iepakojuma pārstrādes ciklu, mācot pareizi šķirot atkritumus un uzsverot atkritumu šķirošanas nozīmi vides un cilvēka veselības stāvokļa uzlabošanai.

Filmā “Papīra ceļš” uzsvērta papīra atkritumu pārstrādes nozīme, kā arī uzskatāmi un bērniem saistošā veidā parādīts, kā sašķirotie papīra un kartona atkritumi pārtop jaunās, otrreizējās vērtībās. Īsfilma piemērota demonstrācijai skolēniem kā papildmateriāls padziļinātai vides priekšmetu apguvei.

Tas ir svarīgi, jo katrs iedzīvotājs Latvijā patērē aptuveni 80 kg papīra gadā. Papīra atkritumu pārstrāde ļauj ne tikai mazināt poligonā apglabājamo atkritumu daudzumu, bet arī samazināt mājsaimniecību ikmēneša izdevumus par sadzīves atkritumu izvešanu, ietaupīt ievērojamu enerģijas un ūdens daudzumu, kā arī paglābt tūkstošiem koku no nociršanas. Lai iegūtu vienu tonnu papīra, ir jāpārstrādā vidēji 14–17 koki. Taču, pārstrādājot otrreizējās izejvielas, no vienas tonnas makulatūras var iegūt 800 kg jauna papīra un ietaupīt aptuveni 4000 kW enerģijas un 27 000 l ūdens. Papīra pārstrāde saudzē dabu un saglabā no izciršanas mežus visā pasaulē.

Filmā “Plastmasas maisiņa ceļš” uzsvērts plastmasas iepakojuma pārmērīgā patēriņa negatīvā ietekme uz dabu un cilvēka veselību.

Latvijā iedzīvotāji ik gadu patērē 3,05 tūkstošus tonnu maisiņu. Plastmasas iepakojums veido trešdaļu no visiem sadzīves atkritumiem. Turklāt plastmasas sadalīšanās dabā var ilgt vairākus simtus gadu. Ir būtiski ievērojami samazināt plastmasas maisiņu patēriņu, atsakoties no lieka iepakojuma un izdarot izvēli par labu videi draudzīgākām alternatīvām – papīra, auduma vai biopolimēru maisiņiem, kas dabā sadalās, nepiesārņojot vidi.

Filmas “Papīra ceļš” un “Plastmasas maisiņa ceļš” bez maksas skatāmas “Zaļās jostas” mājaslapā www.zalajosta.lv, kā arī “Zaļās jostas” Youtube kanālā. Filmu DVD eksemplārus mācību nolūkiem iespējams saņemt “Zaļās jostas” ofisā Rīgā, Dēļu ielā 4, iepriekš saskaņojot apmeklējuma laikus.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Es nesaprotu vienu,mēs šķirojam atkritumus,bet tajā pašā laikā Vides serviss mums pieprasa atkritumus nešķirotajos konteineros mest plastmasas maisiņos.Kā tad tas īsti ir,kā šie maisiņi dabā sadalās vai nesadalās? Manuprāt tur ir pretruna.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +29
Alūksne +26.4
Daugavpils +27.3
Saldus +27.1
Liepāja +29.2
Jelgava +28.4
Ventspils +20.0
Limbaži +26
Madona +27.7
Rēzekne +26.7
Draugiem Facebook Twitter Google+