Mobilā versija
+1.6°C
Līvija, Līva, Andra
Pirmdiena, 27. februāris, 2017
29. janvāris, 2015
Drukāt

Filozofes un ekonomista zaļā dzīve. Ciemos pie dārzeņu un dīgstu audzētājiem Lipskiem Krimuldas novadā (2)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Izbaudījuši, kāda ir Rīgā pelnītas maizes garoza, ILZE un JURIS LIPSKI pirms dažiem gadiem nolēma pārcelties uz pastāvīgu dzīvi Krimuldas novada “Jaunstokās” un pievērsties dārzeņkopībai. Neilgā laikā viņi paveikuši daudz. Sāka ar pāris gurķu un ķirbju dobēm, bet tagad apsaimnieko siltumnīcas 500 kvadrātmetru platībā. Ar dārzeņiem un arī dīgstiem viņi apgādā tos, kuriem svarīgs šķiet veselīgs uzturs.

Būtisks lēmums

Jau studējot Rīgā (Ilze ir diplomēta filozofe, bet Juris apguvis vadības zinības), abi regulāri braukājuši katrs uz savām mājām Siguldā un Inciemā, jo lielpilsētā, kaut gan tā patīk, nav vēlējušies pavadīt 24 stundas diennaktī. Kad pirms deviņiem gadiem apprecējās, vajadzēja izlemt, kur un kā dzīvot. Klusums un tīra daba šķita spēcīgs arguments par labu dzīvei laukos, arī zemes pleķītis netālu no Inciema bija, taču jaunajiem speciālistiem darbu atrast bija gandrīz neiespējami. Tāpēc četrus gadus abi strādāja Rīgā un katru dienu atgriezās Inciemā vai Siguldā pie vecākiem, nezaudējot apņemšanos pēc kāda laika iesakņoties dzimtajā pusē.

– Jura ģimenei Krimuldas novadā īpašumā bija seši hektāri zemes, ko mums atvēlēja saimniekošanai. Lai saprastu, kuras kultūras varētu šeit audzēt, sākām eksperimentēt. Mājai vēl pamatus nebijām ielikuši, bet siltumnīcu jau uzslējām, – atceras Ilze un turpinot stāsta, ka sākuši ar ķirbju, kabaču un gurķu audzēšanu. – Pirmos gadus nebija viegli, jo Rīgā strādājām algotu darbu, bet nedēļas nogalēs braucām uz “Jaunstokām”. Nācās rauties uz pusēm.

Saprotot, ka tādējādi uz priekšu nekas nevirzīsies, nosprieda – jābūvē māja laukos un nopietni jāpievēršas dārzeņkopībai. Jurim lauku darbi nav sveši, jo kopš bērnības tos darījis, arī viņa vecāki ir pieredzējuši šajā jomā (māte ir agronome, kopā ar Jura tēvu siltumnīcās audzē gan dārzeņus, gan stādus), tāpēc jaunajai ģimenei ir liels atbalsts – palīdz gan ar padomu, gan celt māju un siltumnīcas. Tiesa, pirmo siltumnīcu Juris un Ilze sanagloja paši, un par to abiem lepnums.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Paldies par vērtīgajiem padomiem!Jums ir laba sirds un čaklas rokas!

  2. Nepadodieties! Uz tādiem cilvēkiem kā jūs turas Latvija.

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+