×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
4. aprīlis, 2016
Drukāt

Finanšu lietas, ko mēs varam mācīties no saviem mājdzīvniekiem

Publicitiātes fotoPublicitiātes foto

1. Suņi prot priecāties par sīkumiem
Ja jūs vēlaties iepriecināt savu suni, vienkārši paņemiet tā mīļāko bumbu un dodieties laukā. Šķiet, ikviens suns tādā brīdī kļūst par laimīgāko suni pasaulē. Sunim nevajag daudz, lai tas justos laimīgs – tikai kādu nieku rotaļām, pastaigas svaigā gaisā un pilnu bļodu ar kraukšķiem. Zinātnieki ir pierādījuši, ka cilvēki, līdzīgi kā suņi, jūtas laimīgāki, piedzīvojot nelielus un neregulārus notikumus, jo nepaspēj pierast pie tiem. Tas pats attiecas arī uz tēriņiem – no mazākiem un retākiem tēriņiem mēs gūstam lielāku apmierinājumu, nekā no lieliem un regulāriem tēriņiem. Ja vēlaties justies laimīgāki, neatsakieties no ikdienišķajiem priekiem, lai tikai varētu iegādāties kaut ko dārgu – reizi nedēļā dodieties satikties ar draugiem, reizi mēnesī apmeklējiet skaistumkopšanas salonu, bet vismaz reizi dienā dodieties pastaigā ar savu suni.

2. Kaķi taupa enerģiju, stundām ilgi snaužot
Kaķi guļ apmēram 12-16 stundas dienā un nereti pakustas tikai tādēļ, lai nepazaudētu saules apspīdēto vietu uz grīdas. Patiesībā kaķi lielāko daļu šī laika nevis guļ, bet snauž – šķietami gulošais kaķis ar ausu kustībām reaģē uz ikvienu troksni un ir gatavs jebkurā brīdī aizmukt, sajūtot kaut ko draudīgu. Tieši šādi būtu jārīkojas arī ikvienam prātīgam investoram – ilgstoši un uzmanīgi vērot visus kāpumus un kritumus, pārgalvīgi neriskējot ar saviem līdzekļiem un labklājību. Daudzi nevar ciest šo vērošanu, jo uzskata, ka tā ir nekā nedarīšana un lieka laika šķērdēšana, tāpēc nereti rīkojas pārsteidzīgi un zaudē. Ne velti saka, ka labs nāk ar gaidīšanu. Mums šķiet, ka arī kaķi visu dienu guļ un neko nedara, bet patiesībā tie snauž un ir pastāvīgi uzspicējuši ausis, lai saklausītu kādus draudus un nepieciešamības gadījumā attiecīgi reaģētu.

3. Suņi pierāda to, ka garlaicība ir destruktīva

Suņu īpašnieki noteikti piekritīs, ka suņi, kas atstāti vienatnē uz ilgāku laiku, garlaicības mākti, nereti sastrādā dažādus nedarbus, piemēram, sakošļā apavus, saplosa mēbeles vai spilvenus, kā arī paslepus našķējas ar saimnieku ēdienu. Suņi visbiežāk pastrādā šos nedarbus tikai tādēļ, ka tiem gluži vienkārši nav ko darīt.

Turpretī, kad suns tiek nodarbināts, proti, tas tiek vests pastaigās, ar to rotaļājas, kā arī tam tiek veltīts pietiekoši daudz uzmanības, šādas problēmas nerodas. Šīs tieksmes nav grūti saprast, jo arī cilvēki rīkojas līdzīgi, kad tiem nav ko darīt. Arī mazu bērnu vecāki lieliski zina, ka garlaicība var veicināt destruktīvu rīcību – atliek vien atstāt bērnu uz kādu brīdi vienu, un tas noteikti atradīs sev kādu nodarbi, kas vecākiem, visticamāk, šķitīs postoša. Kā novērots pieredzē, garlaikoti pieaugušie visbiežāk nododas iepirkšanās priekiem, tādējādi kliedējot apnicīgo garlaicību. Lai kavētu laiku, cilvēki nereti dodas uz veikaliem, kafejnīcām vai bāriem, vai arī nedodas nekur, tas ir, kavē laiku interneta iepirkšanās portālos.

Spilgts piemērs ir arī ātrie kredīti – vairums cilvēku aizņemas ātros kredītus, lai iegūtu naudu izklaidēm, kaut gan šie aizdevumi nav paredzēti šādiem mērķiem. Lai izvairītos no šādiem bezjēdzīgiem tēriņiem, nodarbiniet sevi tāpat kā savus suņus – ik reizi, kad jūs māc garlaicība un pārņem vēlme tērēt naudu, dodieties neilgā pastaigā vai nododieties kādām citām fiziskām aktivitātēm, tādējādi ne vien atbrīvojot savu prātu no domām par naudas tērēšanu, bet arī uzlabojot savu fizisko formu.

4. Kaķi nebaidās no neizdošanās
Jūs noteikti esat novērojuši, ka kaķiem ir pastāvīga un, šķiet, nepārvarama vēlme allaž kaut kur uzlēkt vai ielīst. Dažkārt šīs vietas ir tādas, ka mēs, cilvēki, redzot, ka kaķis gatavojas kaut kur uzlēkt, ar savu racionālo prātu apšaubām, ka tas varētu izdoties, tomēr visbiežāk tas izdodas gan! Brīdī, kad cilvēks bailēs aizžmiedz acis, lai neredzētu, kā viņu kaķis, cietis neveiksmi, nokristu zemē, kaķis, nebaidoties un neapsverot jelkādus riskus, vienkārši lec. Ja arī tiem neizdodas uzlēkt, tie vienkārši pieceļas, noskurinās, izliekas, ka nekas nav noticis, un mēģina vēlreiz. Ar to kaķi atšķiras no cilvēkiem, un to cilvēki varētu mācīties no kaķiem. Protams, kaķiem, atšķirībā no cilvēkiem, ir dota tā unikālā iespēja vienmēr nokrist uz kājām, tomēr cilvēkiem, atšķirībā no kaķiem, ir dota spēja ātri adaptēties un tikt galā ar dažādām, nereti arī negaidītām, dzīves situācijām. Mēs varbūt baidāmies, piemēram, pamest savu esošo darbu, uzsākt personīgo biznesu vai atkal doties studēt, bet mums ir spēja agri vai vēlu pieņemt šos notikumus un sadzīvot ar tiem. Mums, tāpat kā kaķiem, neveiksmi vajadzētu uztvert cenu, kas jāsamaksā, lai nokļūtu tur, kur mēs vēlamies nokļūt.

5. Suņi it visu apošņā, tādējādi izzinot to
Kurš gan nav redzējis, cik rūpīgi suņi apošņā nepazīstamas vietas un cilvēkus, pirms tie nolemj, vai tos uzskatīt par draugiem vai par ienaidniekiem. Tāpat suņi apošņā arī ikvienu koku, stabu vai zemes pleķīti, kuru jau “iezīmējis” kāds cits suns vai dzīvnieks. Tieši tikpat rūpīgi vajadzētu izturēties arī cilvēkiem, aizsargājot savas finanses. Lai gan suņi tiek uzskatīti par sabiedriskiem un draudzīgiem, tie vienmēr velta laiku svešu cilvēku vai dzīvnieku apošņāšanai un iepazīšanai, lai varētu nolemt, kā attiecīgajā situācijā rīkoties. Savukārt cilvēki, kas tiek uzskatīti par racionālākām būtnēm, nereti rīkojas pārsteidzīgi un, daudz nedomājot, veic investīcijas nedrošos projektos, jo ir pārāk sajūsmināti un apmāti ar potenciālo naudu, ko iespējams saņemt no šiem ieguldījumiem.

Tikai tad, kad investīcijas cieš neveiksmi, cilvēki nožēlo un atzīst, ka varbūt vajadzēja veikt rūpīgāku konkrētā projekta un iespēju izpēti, pirms ieguldīt tajā savu naudu. Līdzīgas problēmas var radīt arī ātrie kredīti ar sliktu kredītvēsturi – cilvēki nereti tā sapriecājas par iespēju ātri un viegli iegūt naudu, ka daudz neaizdomājas par sekām, ko var radīt šāda veida aizdevumi, it īpaši gadījumos, kad kredītvēsture jau ir sabojāta.

6. Kaķi zina, kas jādara, lai panāktu savu
Neskatoties uz to, ka kaķi tiek uzskatīti par savrupiem un cēliem dzīvniekiem, tie mēdz ielaist savās dzīvēs cilvēkus, kad tiem no viņiem kaut ko vajag. Kaķu saimnieki zina, ka tie kaķu priekšā nereti kļūst par kalpiem, it īpaši tad, kad tie ir jāizlaiž laukā un jāielaiž iekšā, tā pavadot visu dienu. Vairākumam cilvēku, atšķirībā no kaķiem, ir problēmas uzskatīt sevi par pietiekoši cienīgiem, lai izpelnītos kāda palīdzību. Daudzi uzskata, ka palīdzības lūgšana kādam nostāda otru pakalpiņa lomā, tomēr kaķi pierāda to, ka palīdzības lūgšana kādam nav uzskatāma par necienīgu. Palīdzības lūgšana kādam šad tad gluži vienkārši ir nepieciešama, piemēram, lai sasniegtu savus karjeras vai finansiālos mērķus. Kurš gan nezina to nožēlojamo sajūtu, ka esam pazaudējuši to vai citu iespēju tikai tādēļ, ka esam baidījušies kādam lūgt palīdzību?

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+