Latvijā
Politika

Finanšu ministre: situācija stabila, jāvērtē FKTK darbs5

Foto Valdis Semjonovs

“Finanšu sektorā kopumā un pārējās bankās situācija ir stabila. Regulators turpina situācijas novērošanu, kontrolējot, vai nav palielinājusies naudas plūsma izejošos maksājumos, vai klientu struktūras maiņas, bet arī šajā ziņā viss ir mierīgi,” pēc aktuālajai situācijai finanšu sektorā veltītas valdības ārkārtas sēdes informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Ministre arī informēja, ka sākts darbs, lai nodrošinātu “ABLV” bankas garantēto noguldījumu izmaksu no 7. marta. Arī šai ziņā nekādi šķēršļi neesot manāmi un izmaksa varētu sākties pat ātrāk. Garantēto atlīdzību izmaksai Latvijas “ABLV” klientiem pēc pašreizējiem aprēķiniem, ir nepieciešami apmēram 470 miljoni eiro, kurus “ABLV” varot nodrošināt.

Runājot par viņas ierosinājumu veikt Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) auditu, ministre norādīja, ka par to būs jālemj Saeimai.

“Mūsu redzējumā tā varētu būt kāda no atbildīgajām komisijām, piemēram, Budžeta komisija, kura piesaistītu neatkarīgus ekspertus – vai nu kādu starptautisku institūciju vai auditorkompāniju, kurai būtu prasmes novērtēt tik specifisku lietu. Šāda analīze par līdzšinējo darbu un rekomendācijas nākotnei būtu interesanti un profesionāli lietderīgi,” teica Reizniece- Ozola. Pašreizējās FKTK vadības nomaiņa gan netiekot izskatīta, jo ministres ieskatā tam neesot objektīva pamata: “Arī starptautiskie partneri atzinīgi novērtējuši regulatora pēdējo divu gadu darbu.”

Kā ziņo aģentūra LETA, atbalstu šādam auditam paudis gan FKTK priekšsēdētājs Pēteris Putniņš, gan koalīcijas partneri. “Mēs tikai atbalstītu šādu iniciatīvu, jo esam par iestādes darba principiem un lēmumiem pārliecināti. Un par sevi kā banku uzraugu jūtamies droši,” teicis Putniņš.

Saistītie raksti

Viņš arī norādīja, ka FKTK rīcība nav bijusi ne subjektīva, ne arī kādā citā veidā ietekmēta – katram pārmetumam pretī ir FKTK stingrs arguments. “Katru mūsu rīcību pamato koleģiāls lēmums un katram lēmumam pamatā ir likums. To es varu droši teikt. Turklāt šādā ārējā izvērtējumā vai pārbaudē, ko veic profesionāļi, vienmēr var rast ko noderīgu vēl efektīvai iestādes darba organizēšanai,” sacīja FKTK vadītājs.

FM arī sagatavojusi grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas paredz būtisku atlīdzības samazinājumu likvidatoriem vai maksātnespējas administratoriem, izņemot no atlīdzības daļas visu to aktīvu apjomu, kas ir viegli realizējami, kā arī naudas uzkrājumus. Ministre cer, ka Saeima šos grozījumus pieņems steidzamības kārtā.
Kā vēstīts, naktī uz sestdienu, 24.februāri, FKTK nolēma, ka “ABLV Bank” ir iestājusies noguldījumu nepieejamība.

LA.lv