×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
16. septembris, 2014
Drukāt

Finanšu ministrijā atklāta autoimūnām iekaisuma slimībām veltīta izstāde

Finanšu ministrijas valsts sekretāre Baiba Bāne izstādēFinanšu ministrijas valsts sekretāre Baiba Bāne izstādē

No 15. līdz 19. septembrim Finanšu ministrijā (FM) atklāta autoimūnām iekaisuma slimībām veltīta izstāde. Tajā apskatāmi latviešu mākslinieku darbi, kas veidoti, sadarbojoties un ieklausoties autoimūno iekaisuma slimību pacientos un viņu dzīvesstāstos.

“Šī izstāde ir kā atgādinājums mums visiem savā ikdienas darbu steigā uz mirkli apstāties un aizdomāties par to, kā klājas ne tikai mūsu tuvākajiem, bet arī kolēģiem un citiem līdzcilvēkiem, vai nav nepieciešams kāds atbalsts vai uzmundrinošs vārds. Ir svarīgi, ka mēs no sabiedrībā esošajām problēmām nenovēršamies, bet pieņemam tās un cenšamies rast risinājumus,” norāda FM valsts sekretāre Baiba Bāne.

Lai sabiedrībai radītu priekšstatu par autoimūnām iekaisuma slimībām un to radītajām ne tikai fiziskajām sekām, bet arī emocionālajiem pārdzīvojumiem, projekta ietvaros ir radīti mākslas darbi, kuros mākslinieki atspoguļojuši šo slimību skarto pacientu emocijas.

Projektā iesaistīti tādi latviešu mākslinieki kā Jānis Jansons, Maija Brodele, Mārīte Jansone un Maija Matīsa. Sadarbojoties ar pieciem pacientiem, kuri vēlējās izstāstīt savu personīgo stāstu un iemūžināt to mākslas darbā, tapuši desmit mākslas darbi.

“Sākumā biju nobijusies no gaidāmā pasākuma un bažījos par rezultātu, jo mani līdz šim gleznotie darbi kardināli atšķiras gan tēmu, gan izpildījuma ziņā. Vispārsteidzošākā bija pati tikšanās, jo gaidītās nomācošās pesimisma devas vietā saņēmu optimistisku apliecinājumu dzīvei un cilvēka spējām, lai skarbo un nežēlīgo realitāti attēlotu kaut cik saprotamā veidā tai sabiedrības daļai, kuras pienākums, tīri cilvēciski, sniegt arī reālu atbalstu. Ļoti gribas ticēt, ka tā notiks, un tad arī būs gandarījums par paveikto,” savās izjūtās dalās māksliniece Mārīte Jansone.

Savukārt mākslinieks Jānis Jansons, atceroties darba tapšanu, norāda: “Stāsts, ko uzklausīju, bija reāls sižets dvēseliskai filmai par jauna vīrieša garīgo un fizisko uzvaras spēli ar slimību. Neko tamlīdzīgu agrāk nebiju dzirdējis, jo tik patiesi un jaudīgi izskanējušais, gandrīz monologs, man neradīja šaubas par gleznošanas tēmu.”

Izstāde tapusi projekta “Perspectives: bridging past to the future” ietvaros un tā mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību autoimūnām iekaisuma slimībām un to ietekmei uz katra pacienta dzīvi un sabiedrību kopumā.

Plānots, ka tuvākajā laikā, apvienojot Igaunijas, Lietuvas un Latvijas mākslinieku darbus, tiks veidota vienota Baltijas valstu mākslinieku ekspozīcija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+