×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
10. jūlijs, 2012
Drukāt

Finanšu pārdalē rosina ņemt vērā bērnu skaitu pašvaldībās

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) aicinājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) jaunajā finanšu izlīdzināšanas modelī iekļaut principu par labu bērniem un skolēniem.

Kā aģentūru LETA informēja LLPA pārstāve Dagnija Dižbite, LLPA ir iesniegusi ministrijā priekšlikumus VARAM jaunajam pašvaldību finanšu izlīdzināšanas (PFI) modelim, aicinot finanšu pārdalē priekšroku dot tām pašvaldībām, kurās ir lielāks bērnu un skolēnu skaits.

LLPA izpilddirektora vietnieks Māris Kučinskis norāda, ka atzinīgi novērtē VARAM darbu pie PFI jautājuma aktualizēšanas un, viņaprāt, apspriešanai piedāvātais modelis paredz lielākās problēmas novēršanu, kas pastāv spēkā esošajā sistēmā – atcelt finanšu nepieciešamības sadalījumu starp republikas nozīmes pilsētām un novadiem.

“Vienlaicīgi jāatzīmē, ka saskaņošanai piedāvātajā jaunajā PFI modelī esam identificējuši vairākus būtiskus trūkumus,” atklāj Kučinskis.

LLPA neatbalsta VARAM piedāvātajā modelī valsts budžeta dotācijas sadales principu, jo tas neizpilda izlīdzināšanas sistēmas pamatprincipu – nerada pašvaldībām līdzīgas iespējas ar likumu noteikto funkciju izpildei, ņemot vērā pašvaldību sociālekonomiskās atšķirības.

“Šobrīd spēkā esošās izlīdzināšanas sistēmas darbības rezultātā, samazinot pilsētu finanšu nepieciešamību, vairākas republikas pilsētas ir kļuvušas par nabadzīgākajām pašvaldībām, un tikai papildus valsts budžeta dotācija četru pilsētu ieņēmumus uz vienu iedzīvotāju pēc izlīdzināšanas pacēla līdz zemākā novada izlīdzinātajiem ieņēmumiem,” skaidro Kučinskis.

Viņš paskaidro, ka jaunajā izlīdzināšanas sistēmā būtu ieviešami principi, kas paredzētu, ka valsts budžeta dotācijai ir jābūt tik lielai, lai katras konkrētās pašvaldības vērtētie ieņēmumi nebūtu zemāki par 95% no vidējiem pašvaldību vērtētajiem ieņēmumiem.

Viens no būtiskākajiem jauninājumiem ir jaunajā izlīdzināšanas koncepcijā paredzētās izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) sadales principos. LLPA uzskata, ka nav atbalstāma IIN izlīdzināšana pēc algoritma, kur 40% ir pēc IIN faktiskās iemaksas pēc deklarētās dzīves vietas un 60% – pēc izdevumu kritērijiem. Šāda pieeja neveicinās pašvaldību ieinteresētību uzņēmējdarbības aktivitātes veicināšanā.

Asociācija konceptuāli neiebilst, ka papildus demogrāfiskajiem kritērijiem finanšu nepieciešamības aprēķinā tiek ieviests papildu kritērijs, kurš tiek sasaistīts ar teritorijas platību, pie nosacījuma, ja tiek pārskatīta šī kritērija vērtība. LLPA uzskata, ka ir iespējams rast kritēriju, kas precīzāk raksturotu pašvaldības izdevumus infrastruktūras uzturēšanai saistībā ar šo struktūrvienību ģeogrāfisko izvietojumu. Piedāvāto 6% vietā kritērijam, kas saistīts ar teritorijas platību, LLPA ierosina teritoriālā kritērija vērtību noteikt 3% un par atlikušajiem 3% palielināt to kritēriju vērtību, kas attiecās uz bērnu un skolēnu skaitu pašvaldībās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+