Latvijā
Izglītība

Finiša taisnē iesoļojusi “Sporto visa klase” ceturtā sezona0


Finālsacensību dalībniekiem bija jāpierāda sevi vairākās stafešu sacensībās.
Finālsacensību dalībniekiem bija jāpierāda sevi vairākās stafešu sacensībās.
Foto – Vadims Morozs/LOK

Saulainā un jaukā atmosfērā Zemgales Olimpiskajā centrā Jelgavā pagājušā nedēļā noslēgusies projekta “Sporto visa klase” ceturtā sezona. Visas dienas garumā finālsacensību dalībnieki skrēja stafetes, spēlēja futbolu un veica citas sportiskās aktivitātes. Tāpat piedalījās erudīcijas konkursā, kurā pārbaudīja savas zināšanas par olimpisko kustību un atbalstīja pedagogus, kuri savā starpā sacentās par sportiskākā vadītāja titulu.

 

Ne tikai jāsporto, bet arī jāmācās labi

“Šī ir projekta ceturtā sezona un esmu lepns, ka tik daudz dalībnieku finālsacensībās piedalās pirmo reizi,” akcentēja projekta idejas autors un Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers. “Galvenais projekta ieguvums ir tas, ka jūtami uzlabojas bērnu veselības stāvoklis un rodas motivācija arī ārpus skolas nodarboties ar sportiskām aktivitātēm. Taču nepieciešams arī sacensības elements, tādēļ finālā ir iekļuvušas 24 labākās komandas, kuras cīnās par pirmo vietu, medaļām, ceļojošo kausu, mūsu dāvāto ekskursiju un citām balvām.” Visa šā gada mācību garumā 230 trešās, ceturtās, piektās un sestās klases no visas Latvijas sportoja piecas reizes nedēļā. Jelgavā pulcējās sešas labākās četrās vecuma grupās no katra reģiona. Lai noskaidrotu labākos, projekta dalībniekiem visa gada garumā bija jāveic vispārējās fiziskās sagatavotības testi, atlases sacensības stafetēs, labais darbs ar moto “Visi kopā mēs to varam!”, kā arī jāuzrāda labas sekmes. Projekta iniciators lepojas, ka projekts “Sporto visa klase” ir ieguvis plašu atbalstu. “Tas ir interesants, radošs un pozitīvs pasākums, kas nostiprina bērnu veselību, uzlabo viņu stāju un sniedz iemaņas strādāt komandā. Lielu pateicību ir pelnījuši visi dalībnieki, pedagogi, pašvaldību pārstāvji un vecāki, kas atbalsta vēlmi skolā sportot piecas reizes nedēļā.” LOK ambīcijas ir augušas. Jaunajā sezonā dalībnieku skaits būs vēl lielāks un arī atklāšanas pasākums būs īpašs. “Rudenī “Arēnā Rīga” aicināsim visus projekta dalībniekus, kopumā vairāk nekā 7000 bērnu un pedagogu no visas Latvijas.”

 

Rūdījumu ministram devis sports

Pasākumu apmeklēja arī bijušais svarcēlājs, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. Uzrunājot skolēnus, viņš norādīja, ka šajās sacensībās zaudētāju nav, visi ir uzvarētāji. Jautāts par projekta “Sporto visa klase” ieguvumiem, ministrs skaidroja: “Diskusijas par sporta stundu skaitu Latvijas izglītības sistēmā notiek nepārtraukti. Iepazinos ar citu valstu pieredzi, piemēram, Austrālijā skolēni sporto četras reizes nedēļā. Arī Amerikas Savienotajās Valstīs bērniem katru dienu skolā ir kāda sportiska aktivitāte. Turpretī Latvijā daudzās skolās ir neatbilstoša infrastruktūra, tomēr gadu laikā attīstība ir bijusi gana liela, bērniem nodrošinot drošu un atbilstošu vidi. Par to ir prieks, jo, pateicoties sportam, bērns apgūst arī citas ļoti nozīmīgas lietas. Rodas kopības sajūta, vēlme sasniegt mērķi, rūpes par veselību un savu higiēnu, tiekšanās uz rezultātu, lokālpatriotisms, spēja pieņemt lēmumus. Arī atbildības sajūta pret citiem, kas izteikta komandas sporta veidos.” R. Bergmanis uzsvēra, ka veselība un fiziskā sagatavotība ir cilvēka kapitāls, par kuru ir jārūpējas ik dienu. “Arī manā šī brīža amatā, ieguldītais darbs savulaik sportojot, šodien ļoti noder. Ja nebūtu sportiskā rūdījuma, domāju, ka man būtu ļoti sarežģīti pildīt kvalitatīvi savus pienākumus. Nevēlos lielīties, bet 51 gada laikā tikai vienu reizi esmu ņēmis slimības lapu.” Sirsnīgi smejot, viņš noteic: “Biju apjucis, jo nesapratu, ko lai tagad dara? Nemāku slimot, tādēļ apmulsis biju ne pa jokam.”

 

Grobiņa par bēdu nebēdā

Projekta “Sporto visa klase” 4. sezonas finālsacensībās 3. klašu grupā uzvarēja Valmieras Pārgaujas sākumskolas 3a klase. 4. klašu grupā Mārupes vidusskolas 4c klase, savukārt 5. un 6. klašu grupā pārāki bija mājinieki – Jelgavas 4. vidusskolas 5c un 6c klase. Pirms rezultātu paziņošanas “LA” aprunājās ar finālsacensību dalībniekiem un pedagogiem, kuri bija mērojuši gan tuvāku, gan tālāku ceļu, lai kopā ar citiem skolēniem pavadītu aktīvu un pavasarīgu sporta dienu. Grobiņas sākumskolas 4c klase projektā piedalās jau otro gadu. Gan bērni, gan skolotāji lepojas, ka ir viena no spēcīgākajām klasēm Kurzemē. “Finālā piedalās paši labākie!” ar smaidu teica klases audzinātāja Lilita Līne. “Viegli negāja. Mūsu trumpis ir sekmes, tādēļ priecājamies, ka arī finālā ir iekļauta sadaļa, kurā tiek pārbaudītas bērnu zināšanas. Vidējā atzīme gan pirmajā, gan otrajā semestrī mūsu klasei ir ļoti augsta, grūtāk iet ar sportisko daļu. Taču esam finālā, kas pierāda, ka mēs varam un esam daudzpusīgi. Projekts “Sporto visa klase” tik tiešām ir apsveicams. Visi bērni mūsu klasē ir iemācījušies peldēt, kas ir ļoti pozitīvi vērtējams.”

Arī komandas kapteine Viktorija dalījās ar savām izjūtām: “Man ļoti patīk tas, ka varam sportot piecas reizes nedēļā. Papildu kustība viennozīmīgi nāk par labu. Esam ļoti priecīgi, ka varam piedalīties finālā un arī mazliet satraukti. Tomēr uzskatu, ka visi, kuri piedalās finālā, jau ir uzvarējuši.” Braucot uz Jelgavu, viss autobuss skanējis, jo skolotāji ar bērniem dziedājuši: “Bēdu, manu lielu bēdu”, jo viņi par bēdu nebēdā.

 

95% no klases iesaistās sportiskās aktivitātēs arī ārpus skolas

“Visi esam cīnītāji un vēlamies iegūt pirmo vietu!” pārliecinoši teica Rīgas Hanzas vidusskolas sporta skolotāja Linda Grandberga, kas kopā ar 6a klasi finālā ieguva 5. vietu. “”Sporto visa klase” ir patiesi kolosāls projekts. Bērniem izaugsme ir ļoti jūtama. Spēcīgas ir viņu fiziskās prasmes, spējas un arī rezultāti. Tieši 3. un 4. klasē mācoties, bērni izvēlas, ko darīt nākotnē. Ievirzot viņus sportā jau no šī vecuma, lielākas iespējas, ka tur viņi arī paliks. Esmu ievērojusi, ka tiem bērniem, kuri piedalās projektā, nav novērojama “blandīšanās” no viena sporta veida uz citu. Skolēniem ir izvirzīti konkrēti mērķi, kurus viņi neatlaidīgi cenšas sasniegt. Zina, ko vēlas darīt. 95% no klases iesaistās sportiskās aktivitātēs arī ārpus skolas. Projekts ir sniedzis motivāciju pilnveidot sevi ne tikai skolā, bet arī ārpus tās.”

Liepājas astotās vidusskolas 6a klases meitenes pirms stafetes skriešanas, nogulušās zālītē, atpūšas. Vaicātas par šīs dienas sajūtām, skolnieces atteica, ka jūtas ļoti labi. “Turam īkšķus un ceram, ka izcīnīsim augstu vietu. Ir satraukums, bet patīkams. Projektā piedalāmies četrus gadus un ir ļoti žēl, ka šis ir pēdējais.” Lielākie meiteņu konkurenti, viņuprāt, šogad ir mājinieki jelgavnieki un skolēni no Rīgas Hanzas vidusskolas.

 

Agrā celšanās netraucē cīņassparam

“Izbraucām uz Jelgavu sešos no rīta, bet, neskatoties uz to, ļoti labi jūtamies, jo bijām ilgi gatavojušies šai dienai,” stāstīja Daugavpils 3. vidusskolas 5a klases audzinātāja Iveta Miloslavska. “Manā klasē gan skolēni, gan vecāki ir motivēti un vēlas sasniegt augstus rezultātus. Šogad finālā piedalāmies jau trešo gadu. Esam uzstādījuši latiņu un cīnāmies līdz galam. Mums ir paveicies, jo mūs atbalsta gan skolas vadība, gan pašvaldība. Nav jau vienkārši nodrošināt šīs papildu sporta stundas. Jādomā tādi risinājumi, kas bērniem patīk. Mēs peldam un arī slidojam, bet to nebūtu iespējams darīt, ja nebūtu atbalsta no ārpuses. Fiziskajai sagatavotībai jābūt vispusīgai. Arī finālsacensībās nav vienveidīgas aktivitātes. Šeit esot, ir jādarbojas visām maņām. Jābūt ne tikai fiziski stipram, bet arī gudram. Cepuri nost projekta organizatoriem un liels paldies idejas autoram.” Audzinātāja priecājas, ka nav aizmirsts arī par tālākiem Latvijas novadiem. “Projektā var piedalīties ikviens, nav svarīgi, cik skola liela vai maza, atrodas Rīgā, Daugavpilī vai Grobiņā.”

Projekta “Sporto visa klase” jaunā piektā sezona solās būt pārmaiņu pilna. Nākamais mācību gads būs pēdējais, kad tajā varēs iesaistīties no trešās klases, jo turpmāk projekts būs paredzēts jaunākiem bērniem, sākot no otrās līdz ceturtajai klasei ieskaitot. Savukārt 5. un 6. klašu dalībniekiem trīs fakultatīvās sporta stundas nedēļa būs pēc izvēles.

 

Galerijas nosaukums
LA.lv