Budapeštas festivāla orķestris Rīgā uzstāsies sava dibinātāja un mākslinieciskā vadītāja Ivana Fišera vadībā.
Budapeštas festivāla orķestris Rīgā uzstāsies sava dibinātāja un mākslinieciskā vadītāja Ivana Fišera vadībā.
Publicitātes foto

“Kultūrzīmju” izvēles. Fišers, Šimkus un Pauls Rīgas festivālā 0

Rītvakar uz Lielās ģildes skatuves kāps Rīgas festivāla goda viesis – Budapeštas festivāla orķestris, kas ierindojas pasaules desmit atzītāko simfonisko orķestru vidū.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Ungāru romantiķa Ferenca Lista Otro klavierkoncertu atskaņos pianists Dēnešs Vārjons – Ferenca Lista un Šāndora Vereša balvu ieguvējs. Pie diriģenta pults būs orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents – maestro Ivans Fišers, kura vadībā skanēs arī čehu tautiskā romantisma aizsācēja Antonīna Dvoržāka Astotā simfonija un Igora Stravinska “Kāršu spēle”. Līdzās mūsdienu diriģēšanas grandiem Danielam Barenboimam, Saimonam Retlam, Antonio Papano, Danielam Hardingam, Marisam Jansonam, Andrim Nelsonam Ivans Fišers ieņem goda vietu mūsdienu spožāko zižļa meistaru plejādē. Savu radošo dzīvi viņš dala starp paša 1985. gadā dibināto Budapeštas festivāla orķestri un Berlīnes “Konzerthaus” simfonisko orķestri. Fišers ir arī viens no diriģentiem, kurš pats pievērsies kompozīcijai. Komentējot Budapeštas festivāla orķestra īpašo skaņu, Ivans Fišers intervijā Latvijas Radio 3 “Klasika” žurnālistam Edgaram Raginskim pirms vairākiem gadiem Starptautiskajā Bonnas Bēthovena festivāla laikā teica: “Neesmu drošs, ka skaņa ir galvenā vērtība, manuprāt, galvenais ir skaņas daudzveidīgums. Vienas skaņas meklējumi ir kļūda – tas ir kā dziedātājiem, kas ir tā apsēsti ar savas balss daiļuma meklēšanu ar pozīcijām, rezonansi un tad viņi iemīlas savā balsī, un, kad dziedātājs ir iemīlējies savā balsī, tad aizmirstiet par mūziku. Skaņu nedrīkst dievināt, jāizmanto tās potenciālais daudzveidīgums, lai izteiktu mūzikas daudzpusīgumu. Skaņa ir bīstams kārdinātājs, un no tā jāmāk distancēties.”

Savukārt Spīķeru koncertzālē 8. un 9. jūnijā notiks koncertizrāde “Novecento”, kuras režisors ir Dmitrijs Petrenko, bet mūzikas autors un solists – klavierspēles virtuozs Vestards Šimkus. Tā atklās neparasta mūziķa dzīvesstāstu, iedvesmojoties pasaulslavenā itāļu rakstnieka Alesandro Bariko darbā “Novecento”. Bet piektdien, 10. jūnijā, Kongresu namā populāras operu ārijas džeza aranžijās piedāvās šā gada jubilāri – Raimonds Pauls un Latvijas Radio bigbends.