×
Mobilā versija
+9.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
7. jūnijs, 2016
Drukāt

“Kultūrzīmju” izvēles. Fišers, Šimkus un Pauls Rīgas festivālā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Budapeštas festivāla orķestris Rīgā uzstāsies sava dibinātāja un mākslinieciskā vadītāja Ivana Fišera vadībā.

Rītvakar uz Lielās ģildes skatuves kāps Rīgas festivāla goda viesis – Budapeštas festivāla orķestris, kas ierindojas pasaules desmit atzītāko simfonisko orķestru vidū.

Ungāru romantiķa Ferenca Lista Otro klavierkoncertu atskaņos pianists Dēnešs Vārjons – Ferenca Lista un Šāndora Vereša balvu ieguvējs. Pie diriģenta pults būs orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents – maestro Ivans Fišers, kura vadībā skanēs arī čehu tautiskā romantisma aizsācēja Antonīna Dvoržāka Astotā simfonija un Igora Stravinska “Kāršu spēle”. Līdzās mūsdienu diriģēšanas grandiem Danielam Barenboimam, Saimonam Retlam, Antonio Papano, Danielam Hardingam, Marisam Jansonam, Andrim Nelsonam Ivans Fišers ieņem goda vietu mūsdienu spožāko zižļa meistaru plejādē. Savu radošo dzīvi viņš dala starp paša 1985. gadā dibināto Budapeštas festivāla orķestri un Berlīnes “Konzerthaus” simfonisko orķestri. Fišers ir arī viens no diriģentiem, kurš pats pievērsies kompozīcijai. Komentējot Budapeštas festivāla orķestra īpašo skaņu, Ivans Fišers intervijā Latvijas Radio 3 “Klasika” žurnālistam Edgaram Raginskim pirms vairākiem gadiem Starptautiskajā Bonnas Bēthovena festivāla laikā teica: “Neesmu drošs, ka skaņa ir galvenā vērtība, manuprāt, galvenais ir skaņas daudzveidīgums. Vienas skaņas meklējumi ir kļūda – tas ir kā dziedātājiem, kas ir tā apsēsti ar savas balss daiļuma meklēšanu ar pozīcijām, rezonansi un tad viņi iemīlas savā balsī, un, kad dziedātājs ir iemīlējies savā balsī, tad aizmirstiet par mūziku. Skaņu nedrīkst dievināt, jāizmanto tās potenciālais daudzveidīgums, lai izteiktu mūzikas daudzpusīgumu. Skaņa ir bīstams kārdinātājs, un no tā jāmāk distancēties.”

Savukārt Spīķeru koncertzālē 8. un 9. jūnijā notiks koncertizrāde “Novecento”, kuras režisors ir Dmitrijs Petrenko, bet mūzikas autors un solists – klavierspēles virtuozs Vestards Šimkus. Tā atklās neparasta mūziķa dzīvesstāstu, iedvesmojoties pasaulslavenā itāļu rakstnieka Alesandro Bariko darbā “Novecento”. Bet piektdien, 10. jūnijā, Kongresu namā populāras operu ārijas džeza aranžijās piedāvās šā gada jubilāri – Raimonds Pauls un Latvijas Radio bigbends.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+