×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
20. septembris, 2016
Drukāt

Fiziskām personām ierobežos skaidras naudas darījumus (5)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Fiziskām personām, kas neveic saimniecisko darbību, liegs skaidras naudas darījumus no 7200 eiro, paredz šodien valdībā atbalstītie grozījumi likumā par nodokļiem un nodevām.

Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji šīs nedēļas laikā tiksies ar grāmatvežu asociāciju, lai lai precizētu piemērojamā soda apmēru un paplašinātu to subjektu loku, uz ko sods būtu attiecināms.

FM norāda, ka viens no svarīgiem aspektiem ēnu ekonomikas funkcionēšanai ir neierobežoti norēķini ar skaidru naudu, jo tos ir ļoti grūti izsekot. Ēnu ekonomika rada negodīgu konkurenci un izkropļo tirgu – komersanti, kas nenomaksā nodokļus vai nomaksā tos tikai daļēji, iegūst negodīgas priekšrocības salīdzinājumā ar citiem komersantiem, kuri aprēķina un nomaksā nodokļus pilnā apmērā. Tādējādi patstāvīgi tiek īstenoti pasākumi, lai apkarotu ēnu ekonomikas īpatsvaru valstī.

Lai veicinātu bezskaidras naudas lietošanu darījumos, tādējādi mazinot iespēju veikt krāpnieciskus darījumus, un nepieļautu iespēju legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus, likumprojektā iekļauts regulējums, kas paredz skaidras naudas lietošanas aizliegumu darījumos no 7200 eiro. Minētais regulējums ir attiecināms uz fiziskām personām, kas neveic saimniecisko darbību.

FM norāda, ka šis nav aizliegums veikt darījumu, kuru summa pārsniedz 7200 eiro, bet gan vienīgi liegums to veikt skaidrā naudā.

Vienlaikus minētajam regulējumam ir noteikti pārejas noteikumi, jo pretējā gadījumā tiesiskais regulējums radītu ļoti labvēlīgus apstākļus darījuma slēgšanai ar atpakaļejošu datumu, lai neievērotu tiesību normā noteikto. Šāda prakse Latvijā ir plaši izmantota citu tiesisko pienākumu neievērošanai. Tādējādi likumprojekts paredz, ka naudas darījumos, kas noslēgti pirms 2017.gada 1.janvāra un to pilnīga vai daļēja izpilde paredzēta pēc 2017.gada 1.janvāra, norēķinu kārtība maināma uz bezskaidras naudas maksājumu līdz 2018.gada 1.janvārim.

Jau tagad likumā par nodokļiem un nodevām skaidras naudas lietošanas aizliegums no minētās summas ir noteikts attiecībā uz komersantiem un saimnieciskās darbības veicējiem. Patlaban šis aizliegums neattiecas uz fiziskām personām, izņemot individuālos komersantus un saimnieciskās darbības veicējus. Tādējādi patlaban fiziskas personas drīkst veikt darījumus skaidrā naudā, kas pārsniedz 7200 eiro, savukārt juridiskās personas nedrīkst, turklāt neatkarīgi no tā, kas ir darījuma partneris – juridiskā vai fiziskā persona.

Šāda ierobežojuma mērķis samazināt skaidrā naudā veikto darījumu skaitu, jo skaidras naudas izmantošana ir saistīta ar paaugstinātu darījumu nedeklarēšanu un nodokļu nemaksāšanas risku, kā arī ar mērķi mazināt un mēģināt novērst noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizēšanas iespējas.

Ar 2013.gadu nodokļu maksātājiem, kas veic saimniecisko darbību, jādeklarē arī skaidrā naudā veiktie darījumi ar fiziskām personām, kas neveic saimniecisko darbību, ja darījuma summa pārsniedz 3000 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Tāpat kā lieliem uzņēmumiem pasvieda pīrāgu, ļaujot nemaksāt nodokļus sadalot tos, vienas personas sīkajos SIA, steidzami TAUTA MĪĻĀ, glābieties no miljonāru privilēģijām, kad jūs vara izģērbj uz visiem 100. Miljonāri varēs joprojām maksāt miljonus, aizdot, aizņemt viens no otra, lai taisītu shēmas.Maksājiet 7200 10 reiz pa daļām un okei, samaksāsiet skaidrā 72 000. Bet SIA – aziņem 72 000 virtuālās naudas, atdod 72 000 pa daļā virtuālās naudas vai citādi. Gan jau izdomāsim šo valsts alkatību pret tautu apiet.

  2. Šai valstī cilvēks nav svarīgs. Šai valstī galvenais ir BANKA un banksteri, kas var apkāst, nokāst, apzagt, sodīt utt.- darīt jebko ar cilvēku naudu pilnīgi nesodīti, pēc savas iegribas. Pat bankrotēt, savācot visus noguldījumus sev!
    Pretekļi, ne valsts vadītāji, kas klanās šiem banksteriem un iet tiešā viņu pavadā, stērbeles bučodami!

  3. naudas atmazgātāji politmafijā sāk tiešu uzbrukumu individa tiesībām un pamatbrīvibām. mērķis- ar raganu medībām piesegt savu pretsabiedrisko darbību. Un kā k. Kariņam ar likuma ievērošanu?

  4. Eekonomika, komersanti, korupcija – padomā vai būtu iespējama ēnu tautsaimniecība, latviešu uzņēmējs, kas nevēlas, lai par viņa nodokļiem maksātu algu pagasta skolotājai, pērkama latviešu ierēdne?

  5. Atdodies savu naudu man, glabāšanā, procentus nemaksāšu, bet jums būs jāmaksā mēneša maksa par karti, par naudas izņemšanu, par jebkuru vēršanos bankas filiālē un soda nauda, ja izņemsiet pārak daudz savas naudas no bankas.

Draugiem Facebook Twitter Google+