×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
8. decembris, 2015
Drukāt

Fiziskās aktivitātes onkoloģijas pacientiem (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Ko iegūst pacients

* Samazinās nevēlamie blakusefekti un izpausmes, kas saistītas ar onkoloģisko diagnozi, operāciju vai cita veida ārstēšanu:

– sarūk nogurums, depresija, nemiers;

– uzlabojas pašvērtējums, psihoemocionālais stāvoklis;

– samazinās liekais svars;

– mazāks kļūst sirds un asinsvadu slimību risks;

– samazinās kaulaudu un muskuļaudu zudums;

– sarūk lūzumu risks;

– palielinās kopējā dzīvildze;

– samazinās ļaundabīgās slimības atkārtošanās jeb recidīva risks u.tml.

Raksta tapšanā izmantota autoru grupas grāmata Fiziskās aktivitātes receptes izrakstīšana ģimenes ārsta praksē, Guntara Selgas, Viestura Lāriņa un Līgas Kalniņas raksts Fiziskās aktivitātes pacientiem ar ļaundabīgu audzēju 2010. gada oktobra žurnālā Ārsts, Guntara Selgas grāmata Enterālā ēdināšana

No ārstniecības viedokļa, diagnoze ļaundabīgs audzējs ir īsts pārbaudījums pacientam, un arī psiholoģiski vēža slimniekiem bieži vien ir ļoti smagi. Tāpēc varētu šķist, ka šādā kontekstā pat īsti nepiedien runāt par fiziskajām aktivitātēm. Ārsti tomēr uzsver – kustības ir svarīgas ikvienam. To efekts organismā ir tikpat būtisks kā medikamentiem vai staru terapijai, jo fiziskās aktivitātes ļauj saglabāt vai uzlabot veselību.

Fizisko aktivitāšu loma onkoloģisko slimību profilaksē ir milzīga. Mazkustīgums apvienojumā ar neveselīgu ēšanu, ko vēl papildina smēķēšana un alkohols, veicina aptaukošanos un daudzu slimību potenciālu attīstību, kas savukārt novājina organisma spējas pretoties faktoriem, kuri veicina vēža šūnu attīstību, to vidū – toksiskām un kancerogēnām vielām, kas var būt uzturā, kā arī vides piesārņojumam. Valsts sporta medicīnas ārsti akcentē: ir valstis, kurās šā iemesla dēļ bērniem līdz noteiktam vecumam iesaka lietot uzturā vienīgi bioloģisku pārtiku – tādu, kas ražota bez intensīvās lauksaimniecības un lopkopības metodēm, proti, neizmantojot ķīmiskus augu aizsarglīdzekļus un augšanas veicinātājus.

Tiesa, no ļaundabīgiem audzējiem nav pasargāti arī cilvēki ar veselīgu dzīvesveidu, taču viņu fiziskais stāvoklis ir daudz labāks, un tas ir pamats, lai sekmīgāk atveseļotos. Piemēram, ASV zinātnieki novērojuši, ka prostatas vēža pacientiem, kuri ikdienā, kā ierasts, ātri soļojuši, audzējā bijis vairāk veselu, normālu asinsvadu nekā tiem, kas savā mūžā devuši priekšroku lēnām pastaigām (interesanti un pārsteidzoši, ka šajā pētījumā zinātnieki novēroja – jaudīgākas fiziskās aktivitātes, piemēram, skriešana vai riteņbraukšana, gan neatstāja īpašu pozitīvu iespaidu tieši uz audzēja asinsvadiem, tomēr taā bija labvēlīga ietekme uz organismu kopumā un samazinājās mirstības risks).

Jākustina kaut vai pirkstiņš!

Agrāk ļaundabīgo audzēju pacientiem vingrošanu vai citāda veida izkustēšanos neieteica – ārsti galvenokārt rekomendēja atpūsties un no liekas slodzes izvairīties. Patlaban zinātniskie atklājumi uzskatus par fiziskajām aktivitātēm ir mainījuši, tiek uzsvērta to nozīme ne vien atveseļošanās, bet arī ārstēšanās periodā. Papildu slodze nav iedomājama tikai akūtā stāvoklī, piemēram, ja ir stenokardija, akūts miokardīts vai līdzīgas situācijas, jo tā var apdraudēt dzīvību. Arī medicīnas attieksme pret vēzi kopumā nav tāda kā senāk: pašlaik to uzlūko kā hronisku slimību, tāpēc slimniekiem nepieciešama ne vien piemērota un pamatota ārstēšana, bet arī rehabilitācija.

Tieša, šajā posmā Latvijā pagaidām trūkst valstiska nodrošinājuma un fizisko aktivitāšu pieejamība atkarīga no individuālas apņēmības, neatlaidības un diemžēl arī finansiālajām iespējām. Taču onkoloģiska diagnoze var izrādīties ļoti motivējoša – daudzi pēkšņi gatavi darīt visu iespējamo un neiespējamo, lai atveseļotos un pagarinātu dzīves ilgumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. šo un daudz ko citu zinu jau vairāk kā 7 gadus, kopš izoperēja vēzi 3. stadijā, fiziski aktivizējos jau 10 gadus, un nekas nekur nav atkārtojies.
    svarīgi nezaudēt muskuļus! – tad ar vielmaiņu viss būs kārtībā, un imunitāte arī turēsies pietiekoši labā līmenī.
    veiksmi visiem vēzi pārdzīvojušajiem 🙂 un esiet aktīvi ikdienā!

Draugiem Facebook Twitter Google+