×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
19. novembris, 2014
Drukāt

FKTK Klientu skola: Plānotie ienākumu veidi pensijas periodā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ieva Upleja

Ieva Upleja, FKTK galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste, KLIENTU SKOLAS vadītāja

Mūsu mērķi un vērtības

Vēl viena jubileja Latvijai nosvinēta. Pēc finanšu krīzes gadiem apzināmies, ka nav savas stabilas valsts bez pilnas kases un sakārtota budžeta. Tā tas ir arī cilvēka mūžā – nav īstas neatkarības sajūtas un pašapziņas par mūžā paveikto, nemaz nerunājot par laimes izjūtu, ja arvien jādomā, kā iztikt no dienas uz dienu. Šie paši mūsu valsts 96 gadi cilvēkam ir īpaši garš mūžs, ļoti cienījams vecums, tātad gadi jau pavadīti pensijā. Mēs vidēji dzīvojam garāku mūžu nekā mūsu senči. Iedzīvotāju pensijas gados kļūst arvien vairāk, bet valsts naudas maciņš ir tāds, kāds tas ir.

Kā parāda SKDS un FKTK veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja (jūlijs, 2014), kopumā pārliecība, ka pensijas periodā tiks nodrošināts tāds dzīves līmenis, uz kādu cerēts, ir tikai 13% iedzīvotāju, tikpat daudziem (14%) ir neziņa – kā nu būs, un 75% domā, ka nekas nebūs tā, kā ticis cerēts. Tajā pašā laikā 82% Latvijas iedzīvotāju joprojām paļaujas uz savas valsts atbalstu kā galveno ienākumu avotu pensijas periodā. Vai pretruna? Jā un nē, jo Latvijas ļaudis rēķinās arī ar citiem ienākumiem, starp citu, vismaz 22% plāno turpināt strādāt mūža nogalē (sk. grafiku nr. 1).

1. grafiks. Iedzīvotāju plānotie ienākumu veidi pensijas periodā

1grafiks

Kopumā varam secināt, ka 44% Latvijas iedzīvotāju paļaujas uz bērnu, ģimenes, arī tālāku radinieku atbalstu, ja pieskaitām mantojumu (7%), tad sanāk, ka 51% paļaujas un sagaida viens no otra. Tā ir solidaritātes tradīcija un tātad vērtība. Tomēr ir vērts arī konkrētāk plānot savu finanšu nākotni, noteikt vēlamos mērķus. Un Latvijas iedzīvotāji, apzinoties, ka spožas vecumdienas būtu jānodrošina pašiem, arvien vairāk plāno savu finanšu nākotni.

2. grafiks. Iedzīvotāju finanšu mērķi

2grafiks

Veidi, kā savu mērķi sasniegt, iedzīvotājiem ir dažādi. Vairākums (48%) rūpīgāk rīkosies ar savu budžetu un mazliet ietaupīs, kā arī apzināti veidos regulārus uzkrājumus, kas nākotnē nesīs peļņu, patiešām nozīmīga daļa (40%) centīsies arvien sevi pilnveidot un nopelnīt vairāk naudas jau tuvākajā nākotnē. Un tikai 2% ir gatavi aizņemties, lai īstenotu savu ieplānoto mērķi. Tātad esam mainījušies pēdējos gados un kļuvuši mērķtiecīgāki, plānojot savu finanšu nākotni.
Pēc kādiem kritērijiem FKTK pārbaudīs bankas “Citadele” jaunos akcionārus? Kā pārbaudīs, piemēram, bijušās ASV amatpersonas Polu Volkeru vai Metjū O. Digu? Kā pārbaudīs Ēģiptes miljardieri Nasevu Saviri?

A. Ločmelis Rīgā

FKTK ir svarīgi, lai Latvijas banku tirgū ienāktu profesionāls, atbildīgs, finansiāli drošs investors ar labu reputāciju, tāpēc tā vērtēs investoru, vadoties pēc tā, vai viņam ir pietiekami brīvas naudas šim darījumam; vai viņš ir finansiāli stabils; cik likumīga un ticama ir akciju iegādei paredzētās naudas izcelsme; kāda ir investora reputācija; kāds ir turpmākais bankas attīstīšanas plāns. Tā tas notiek ikvienā Latvijas bankā – ienākot jaunam investoram, lai šī persona varētu pilnvērtīgi iesaistīties bankas darbībā un arī balsot ar savām jauniegūtajām akcijām, ir nepieciešams saņemt uzrauga jeb FKTK atļauju tā sauktās būtiskās līdzdalības iegūšanai. FKTK atļauja nepieciešama tikai tad, ja jaunais investors plāno iegādāties 10% vai vairāk akciju. Starptautisko investoru grupa “Ripplewood Advisors LLC” plāno iegādāties 75% bankas akciju, tāpēc tā tiks attiecīga pārbaudīta, atļaujot vai liedzot ienākt bankā “Citadele”. Šajā vairāku investoru grupā ir tikai viena persona, kura plāno iegūt vairāk par minētajiem 10% bankas akciju, t. i., “Ripplewood Advisors LLC” (vēlas 22,4% akciju) Tima Kolinsa personā, tomēr arī pārējās personas tiks vērtētas investoru grupas ietvaros. Iesniedzot dokumentus FKTK, investoru grupai būs jānorāda informācija par visiem investoriem, ar kuriem potenciālais lielākais akcionārs cieši sadarbosies. Jāpiebilst, ka FKTK sāks investoru grupas izvērtēšanu, tiklīdz būs saņemti visi nepieciešamie dokumenti. Šobrīd vērtēšana vēl nav sākusies.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+