Praktiski
Dārzs

Flokši pavasara košumā: kur labāk stādīt un kā aprūpēt0

Foto – Shutterstock

Cik maksā aslapu flokši? Vai tie ir daudzgadīgi? AIJA AIGARE RĪGĀ

Lai gan akmenāji vairs nav tik populāri kā agrāk, dārzkopju interese par aslapu flokšiem (Phlox subulata) nav mazinājusies. Tas arī saprotams, jo šie akmeņdārza augi ir pieticīgi un izturīgi, ļoti skaisti zied. Stādaudzētavas “Puķu lauki” dārzniece Sanita Reinberga iesaka flokšus stādīt dobju malās vai nogāzēs, starp zemajiem paklājiem izvietojot arī dekoratīvos sīpolus un graudzāles, lai ar krāsām atdzīvinātu stādījumu pēc aslapu flokšu noziedēšanas.

Aslapu flokši ir ziemcietīgi, daudzgadīgi. Savvaļā izplatīti ASV austrumdaļā, kur aug sausās klinšainās vai smilšainās nogāzēs. Augs veido līdz 15 cm augstu paklāju. Veģetatīvo dzinumu vecākās daļas ir pārkoksnējušās, bet jaunākās – gulošas, bagātīgi aplapotas, uz tām pavasarī veidojas ziedneši. Lapas ir mūžzaļas, cietas, asi nosmailotas. Ziedu krāsa ir ļoti dažāda, bieži vien ar izteiktu actiņu. Zied maijā un jūnijā vienlaikus ar rododendriem. LU Botāniskā dārza ekspozīcijā var apskatīt aptuveni desmit šķirņu aslapu flokšus baltā, rozā, sārtā, purpursarkanā, violetā, gaiši zilā, lavandzilā krāsā.

Visbagātīgāk aslapu flokši zied saulainās vietās.

Tie ir mazprasīgi, aug nabadzīgās smilts augsnēs, arī labi drenētās smagākās augsnēs. Stāda 40–50 cm attālumā citu no cita, bet nevajag šos klājeniskos augus izvietot lielos laukumos. Ceri ar laiku noveco, tāpēc pārziedējušiem augiem stipri saīsina dzinumus, un flokši labi atjaunojas. Pavairo ar spraudeņiem jūlijā un augustā. Bezsniega ziemās vēlams augus apsegt ar skuju koku zariem, lai pasargātu no saules apdegumiem pavasarī.

Kur iegādāties stādus

• SIA “Puķu lauki” (Talsu novada Laidzes pagastā) šopavasar varēs iegādāties šķirņu ‘White Delight’ (balti), ‘McDaniel’s Cushion’ (sārti rozā), ‘Emerald Cushion Blue’ (maigi violeti), ‘Candy Stripes’ (balti ar rozā svītrojumu) stādus litra podiņos par 2 eiro.

Saistītie raksti

• Stādaudzētavā “Arumi” (Tīrainē, Viskalnu ielā 22) rudenī podos iestādītus aslapu flokšus ‘Brightness’ (rozā), ‘Emerald Cushion Blue’, ‘Maischnee’ (balti), ‘Temiscaming’ (sarkani), ‘Candy Stripes’ pārdod par 0,70 eiro un 3 eiro (stādi 2 l podos).

• Kolekciju dārzā “Madaras” (Kokneses novada Iršu pagastā) šķirnes ‘Pharaoh Blue Eye’ (balti ar violetu actiņu) stādus podiņos pārdod par 1 eiro.

LA.lv