×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
13. novembris, 2014
Drukāt

FM ar pašvaldībām turpinās budžeta sarunas; vietvarām tiks papildu 6,5 miljoni eiro (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Finanšu ministrija (FM) turpinās sarunas ar pašvaldībām par nākamā gada budžetu, kā arī vienošanās un domstarpību protokolu.

Ceturtdien FM un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) tikšanās laikā abas puses vienojās par 6,5 miljonu eiro papildus novirzīšanu pašvaldībām ar zemākajiem ienākumiem pašvaldību izlīdzināšanas fonda ietvaros.

“Šī bija pirmā tikšanās ar Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvjiem. Apspriedām budžeta pieņemšanas un apspriešanas gaitu. Pašvaldību savienība informēja par problēmām, kas rodas veidojot nākamā gada budžetu. Arī FM pastāstīja par saviem dažiem risinājumiem, piemēram, viens no risinājumiem ir turpināt piešķirt līdzekļus pašvaldību ceļu sakārtošanai nozīmīgā apmērā un piešķirt papildus izlīdzināšanas maksājumu – 6,5 miljonus eiro pašvaldībām ar zemākiem ienākumiem,” pēc tikšanās sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs.

Vienlaikus finanšu ministrs norādīja, ka nākamā gada budžetā valdība plāno saglabāt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumu sadali līdzšinējā proporcijā – 80% ieņēmumu saņem pašvaldība, bet 20% valsts budžets. Reirs uzsvēra, ka neskatoties uz budžetā ieplānoto IIN likmes samazināšanu līdz 23%, nodokļa ieņēmumi nākamgad būs lielāki, tādēļ pieaugs arī pašvaldību ieņēmumi, proti, par 2,3-2,5%.

LPS priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis norādīja, ka sarunas ar finanšu ministru vēl turpināsies, jo nav panākta vienošanās par IIN ieņēmumu proporcijas sadali. “Mūsu piedāvājums ir pārdalīt nodokli. (..) Pagaidām šeit nav vienošanās un ar ministru būs vēl viena saruna,” viņš sacīja.

Savukārt LPS padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Maija Pētermane pavēstīja, ka FM piedāvājums ir uzskatāms tikai par īstermiņa risinājumu.

Jaunsleinis uzsvēra, ka mazāk turīgo pašvaldību atbalsts ir reģionālās attīstības jautājums un to nevar risināt ar šādiem vienreizējiem piešķīrumiem. “Ir vajadzīgi ieguldījumi šo teritoriju attīstībā, palīdzība investoru piesaistē, darba vietu radīšanā nevis šādi īstermiņa piedāvājumi,” sacīja Jaunsleinis.

Viņš atzina, ka ir pozitīvi, ka piešķirts ir vismaz kaut kas, tomēr ir jāskatās ilgtermiņā.

Vienlaikus Jaunsleinis piebilda, ka galvenais uzdevums esot meklēt kompromisus. “Galvenais ir neatkārtot pagājuša gada situāciju, kad mēs neatradām kompromisu un tas noveda pie protokola neparakstīšanas,” viņš teica.

Jau vēstīts, ka valdība ir sākusi darbu pie nākamā gada valsts budžeta, ko paredzēts Saeimā iesniegt 10.decembrī. Pašvaldību un valdības vienošanās un domstarpību protokols tiek pievienots budžeta likumprojektam.

2015.gada valsts budžets tiek veidots ar deficītu līdz 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

LPS ir dibināta 1991.gada 15.decembrī. Savienības biedri ir 117 pašvaldību no 119 Latvijas pašvaldībām: astoņu republikas pilsētu un 109 novadu pašvaldības.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ieviešot,kā Eiropā,uzņēmumu un iedzīvotāju ieņēmuma nodokļus pēc maksātspējas principa,būtu krietni vairāk!

Draugiem Facebook Twitter Google+