×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
18. janvāris, 2012
Drukāt

FM: Jaunā akcīzes preču ievešanas kārtība nav pretrunā ar ES regulām

Foto - LETAFoto - LETA

Jaunā akcīzes preču ievešanas kārtība uz austrumu robežas un grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli” nav pretrunā ar Eiropas Savienības regulām, uzsvērusi Finanšu ministrija (FM).

Kā ziņots, pārliecību par to, ka jaunā kārība ir pretrunā ar ES regulām, vakar pauda Viļakas domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

FM norāda, ka piesauktā ES 918/83.regula, ar kuru izveido Kopienas sistēmu atbrīvojumiem no muitas nodokļiem, ir atcelta un no 2010.gada 1.janvāra tiek piemērota Padomes 2009.gada 16.novembra regula 1186/2009.

Atbilstoši šīs regulas pantam preces, kas atrodas to ceļotāju personiskajā bagāžā, kuri ierodas no trešajām valstīm, importē ar atbrīvojumu no ievedmuitas nodokļiem, ja šādu preču importam nepiemēro pievienotās vērtības nodokli (PVN) atbilstīgi valsts tiesību aktiem.

Līdz ar to likumā “Par akcīzes nodokli” ir noteikts, kā piemēro nodokļa atbrīvojumu akcīzes precēm, kuras fiziska persona personīgajā bagāžā ieved no trešajām valstīm, nepārsniedzot noteiktus daudzumus, ar nosacījumu, ka šāda preču ievešana nav komerciāla.

Atbilstoši direktīvas par atbrīvojumu no PVN un akcīzes nodokļa par precēm, kuras ieved personas, kas ieceļo no trešajām valstīm pantam, piemērojot nodokļu atbrīvojumus, uzskata, ka preču ievešana nav komerciāla, ja tā atbilst šādiem nosacījumiem – tā nenotiek regulāri, kā arī tiek ievestas vienīgi preces, kas paredzētas ceļotāju personīgai vai ģimenes lietošanai vai dāvināšanai.

Līdz ar to katra dalībvalsts var izvēlēties noteikt regularitātes kritērijus, kā novērtēt, vai akcīzes preču ievešana nenotiek regulāri, norāda FM.

Līdz 2011.gada 31.decembrim fiziska persona akcīzes preces, piemērojot atbrīvojumu no akcīzes nodokļa, kā arī no muitas nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa, varēja ievest ne biežāk kā reizi dienā, nepārsniedzot likumā noteiktos daudzumus.

Informācija no Valsts ieņēmumu dienesta un Valsts robežsardzes liecināja, ka fiziskas personas vairākas reizes nedēļā šķērso robežu ar mērķi ievest akcīzes preces no trešajām valstīm. Līdz ar to tas neliecināja, ka akcīzes preces tiek ievestas vienīgi kā preces, kas paredzētas ceļotāju personīgai vai ģimenes lietošanai, it sevišķi attiecībā uz degvielu mehāniskā transportlīdzekļa standarttvertnē, norāda FM.

Šāda regulāra robežas šķērsošana radīja pamatotas aizdomas par ievestās degvielas izsūknēšanu no degvielas tvertnes un nelegālu realizāciju. Savukārt atbilstoši regulas pantam degvielu, kurai piemērots atbrīvojums no muitas nodokļa un no akcīzes nodokļa saskaņā ar likumu, nevar izmantot citos transportlīdzekļos, izņemot to, ar kuru tā ievesta, kā arī nevar izsūknēt no transportlīdzekļa un glabāt, izņemot transportlīdzekļa nepieciešamo remontu laikā, vai atsavināt par atlīdzību vai par brīvu.

Tā rezultātā tika pieņemti grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli”, paredzot, ka akcīzes preču, kas ir atbrīvotas no nodokļa un citiem maksājumiem, ievešana nav komerciāla, ja tā notiek ne biežāk kā vienu reizi septiņās dienās. Līdz ar to Finanšu ministrija nevarot atbalstīt nelegālu uzņēmējdarbību ar akcīzes precēm un citu ES normatīvo aktu pārkāpšanu.

Kā ziņots, Viļakas domes priekšsēdētājs iepriekš norādījis – ja jau valdība ir tik stipri satraukusies par Latvijas pierobežas iedzīvotāju pārāk biežo došanos uz kaimiņvalstīm pēc lētākām precēm un degvielas, tad tai sākotnēji būtu bijis jāpadomā par to, kā samazināt Latgalē bezdarba līmeni un uzlabot cilvēku dzīves apstākļus. Daudzām Latvijas pierobežā dzīvojošām ģimenēm iespēja doties pāri robežai pēc lētākām precēm bijis veids, kā izdzīvot. Un ne jau pierobežas iedzīvotāji ir tie, kas ieved Latvijā kontrabandas cigaretes, kas vēlāk blokiem tiek tirgotas Rīgas Centrāltirgū, norādīja Viļakas domes priekšsēdētājs.

Ka vienu no iespējamiem veidiem, kā palīdzēt valsts trūcīgākajiem reģioniem, Maksimovs minēja tādas sistēmas ieviešanu, kas naudu to attīstībai piešķir, vadoties pēc kopprodukta, – jo mazāks kopprodukts, jo lielāki līdzekļi tiek piešķirti reģiona attīstībai.

Jau ziņots, ka 13.janvārī, protestējot pret grozījumiem likumā “Par akcīzes nodokli”, Rēzeknē vairāk nekā 100 automašīnas ar ieslēgtiem gaismas un skaņas signāliem, lēnām virzoties pa pilsētas centrālo ielu – Atbrīvošanas aleju, uz kādu laiku bloķējušas divas no trim braukšanas joslām. Protesta akcijas laikā transportlīdzekļu, tostarp sabiedriskā transporta, pārvietošanās vienā no virzieniem Atbrīvošanas alejā bija stipri apgrūtināta.

Aptuveni 1000 Latgales iedzīvotāju parakstījuši un nosūtījuši valsts augstākajām amatpersonām – Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai (V) un Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V) – adresētu vēstuli, kurā piedraudējuši ar vērienīgām protesta akcijām, ja Latgales reģionā netiks uzlabota ekonomiskā un sociālā situācija, kā arī atcelti šā gada janvārī spēkā stājušies grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+