×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
7. jūlijs, 2016
Drukāt

FM: Lielvārdes vekseļa dēļ varētu tikt pārskatīts Latvijas kredītreitings

Foto - LETAFoto - LETA

Saistībā ar bijušā Lielvārdes pašvaldības priekšsēdētāja Jāņa Āboliņa aizvadītā gada novembrī parakstīto 200 miljonu eiro vekseli starptautiskās kredītreitingu aģentūras varētu pārskatīt Latvijas kredītreitingu, pauda Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta direktors Aleksis Jarockis.

Viņš norādīja, ka “200 miljoni eiro ir milzīga summa – Lielvārdes pašvaldības desmit gadu budžets”. Jarockis skaidroja, ka pašvaldību finansiālās saistības ietekmē arī kopējo valsts budžetu, tādēļ, ja Valsts kontrole par Lielvārdes pašvaldības gada pārskatu sniegtu negatīvu atzinumu, tas varētu nodarīt kaitējumu valsts reputācijai.

FM pārstāvis norādīja, ka arī investori seko līdzi valsts finansiālajām saistībām, un negatīvs Valsts kontroles atzinums varētu ietekmēt viņu viedokli.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka starptautiskās reitingu aģentūras “Standard&Poor’s” un “Fitch” Latvijas kredītreitingu ilgtermiņa saistībām vietējā un ārvalstu valūtā pavasarī saglabāja “A-” līmenī.

Jau ziņots, ka trešdien notika Lielvārdes domes ārkārtas sēde, kurā pašvaldības domes deputāti pēc diskusijām ar Finanšu ministrijas, Vides Aizsardzības un Reģionālās attīstības ministrijas un Valsts kases pārstāvjiem nolēma piesaistīt starptautisku auditoru kompāniju, kas izvērtēs 200 miljonu eiro vērtā vekseļa juridisko spēku un sniegs savus priekšlikumus iespējamiem risinājumiem.

Pašlaik ir uzrunātas četras starptautiskas auditoru kompānijas, taču tikai viena no tām ir gatava veikt auditu noteiktajā termiņā – līdz 29.jūlijam. Pašvaldības aizvadītā gada finanšu pārskata revīziju veica “Auditorfirma Šķibele un Partneri”, taču tika sniegts negatīvs atzinums, jo auditori nevarēja gūt pārliecību, ka nākotnē pašvaldībai neradīsies iespējamas saistības. Finanšu ministrijas pārstāvji norādījuši, ka Lielvārdes novada pašvaldībai līdz 2016.gada 19.augustam jāsniedz starptautiskas auditoru firmas atzinums.

“Jau gandrīz gadu Lielvārdes novada pašvaldība dara visu, kas tās spēkos, lai pārliecinātos, ka iepriekšējā domes priekšsēdētāja Jāņa Āboliņa vienpersoniski parakstītais vekselis neradīs turpmākas saistības. Esam apkopojuši visus mūsu rīcībā esošos dokumentus un nodevuši tos valsts institūcijām, kā arī diskutējuši par iespējamiem situācijas risinājumiem. Jāņem vērā, ka šāds gadījums Latvijā konstatēts pirmo reizi, tādēļ situācijas risinājums nav pašsaprotams un vienkāršs. Latvijā nav atvērti konti un nav veikti naudas pārskaitījumi, kas apliecinātu Jāņa Āboliņa darījuma spēkā esamību. Šodien dome lēma piesaistīt starptautisku auditoru kompāniju, kā uzdevums būs izvērtēt Jāņa Āboliņa rīcības iespējamās juridiskās sekas,” norādīja norāda Lielvārdes novada domes priekšsēdētājs Imants Balodis.

Āboliņš, neievērojot normatīvo aktu noteikumus par pašvaldību aizņēmumu ņemšanu un dokumentu noformēšanu, 2015.gada 24.novembrī vienpersoniski Lielvārdes novada pašvaldības vārdā parakstīja vekseli par 200 miljoniem eiro. Tādējādi pastāv riski pašvaldības darbības nodrošināšanai vekselī noteiktajā maksāšanas termiņā – 396.dienā pēc dokumenta parakstīšanas, kas ir 2016.gada decembrī, un noilguma termiņā, kas ir trīs gadi pēc maksāšanas termiņa.

Vekselis parakstīts ar Lihtenšteinā reģistrētu ārzonas kompāniju “Riverside HK Ltd”. Nauda bijusi domāta nevis kā kredīts, bet gan depozīts Lielvārdes pašvaldības vajadzībām, lai vēlāk varētu piesaistīt līdzekļus attīstības projektu realizācijai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+