×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
28. februāris, 2017
Drukāt

FM piedāvā būtiskas izmaiņas nodokļu politikā (17)

Foto LETAFoto LETA

Šodien finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē informēja par FM iecerētajām izmaiņām nodokļu politikā. Izstrādājot jauno nodokļu politiku FM saņēma un analizēja Latvijas Bankas, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, OECD, Pasaules Bankas, domnīcas “Certus” u.c. organizāciju priekšlikumus.

FM un pārējie priekšlikumu autori ir vienisprātis, ka Latvijā ir liels darbaspēka nodokļu slogs, īpaši mazajām algām. Tāpat puses uzskata, ka nepieciešama uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) reforma, pārskatot atbrīvojumus vai ieviešot reinvestētās peļņas 0% likmi. Tāpat puses uzskata, ka ir jāvienādo likmes ienākumiem, par kuriem tiek maksāts IIN un UIN.

FM piedāvā reformēt darba spēka nodokļus, ieviešot IIN likmi 20% ieņēmumiem līdz 45 000 eiro gadā, bet ieņēmumiem virs 45 000 eiro gadā nosakot IIN likmi 23% apmērā. FM arī piedāvā celt minimālo algu līdz 430 eiro, kā arī atcelt solidaritātes nodokli. FM piedāvājums paredz noteikt diferencēto nepaliekamo minimumu no 0 līdz 300 eiro, proti, 0 neapliekamais minimums būtu pie atalgojuma 1350 eiro, bet 300 eiro – pie minimālās algas.

Avots FMAvots FM

FM rosina arī noteikt sociālo nodokli atalgojumam līdz 52 400 eiro gadā parastajā režīmā, no 52 400 eiro līdz 85 400 eiro gadā netiek piešķirti īstermiņa pabalsti, bet virs 85 400 eiro gadā – nav jāmaksā. Tāpat rosināts noteikt 20% UIN sadalītajai peļņai.

Ieguvumus no darba spēka nodokļu reformas FM ilustrē ar vidējo prognozēto darba algu Latvijā 2017.gadā – 910,5 eiro mēnesī. Proti, ja patlaban, nomaksājot nodokļus no 910,5 eiro, neto alga veido 641,3 eiro, tad pēc darbaspēku nodokļu reformas neto alga sastādītu 680,9 eiro.

Tāpat FM norāda, ka gadījumā, ja tiks lemts paaugstināt strādājošo neapliekamo minimumu, būs jārisina arī jautājums par pensionāru neapliekamo minimumu. FM rosina pakāpeniski paaugstināt neapliekamo minimumu ar 300 eiro. FM ieskatā, būtiskai pensionāru daļai neapliekamā minimuma pieaugums līdz 500 eiro dotu līdz 15 eiro papildu ienākumu mēnesī.

IIN

FM rosinātās izmaiņas kapitāla nodokļos paredz noteikt IIN likmi 20%, 0% likmi reinvestētajai peļņai un noteikt 20% likmi peļņas sadales brīdī. Tāpat plānots atteikties no atbrīvojumiem, kas tiks kompensēti ar darba spēka nodokļu samazinājumu.

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme nodokļu reformas ietvaros tiek saglabāta 21%, tomēr plašāk plānots ieviest t.s. reverso PVN maksāšanas kārtību, kā arī samazināt PVN slieksni. Tāpat FM iecerējusi diskutēt par pakāpenisku akcīzes nodokļa pieaugumu, izsvērt azartspēļu un izložu nodokļa pieaugumu, kā arī nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) regulējumā likt lielāku uzsvaru uz kadastrālās vērtēšanas sistēmas sakārtošanu.

FM izstrādājusi arī priekšlikumus attiecībā uz MUN un patentmaksām. Ministrija rosina saglabāt MUN regulējumu, samazinot mikrouzņēmuma pieļaujamo apgrozījumu no līdzšinējiem 100 000 eiro līdz 40 000 eiro gadā, MUN dividendēm piemērojot 20% IIN likmi. T.s. dzīvesstila uzņēmumiem rosināts uzlabot patentu maksas režīmu, to padarot vienkāršāku.

Neapliekamais minimums un minimala alga

Arī autoratlīdzībām paredzēts noteikt IIN likmi 20% apmērā, bet 5% būtu papildu jāiemaksā sociālajā budžetā pensijas apdrošināšanai.

FM arī izstrādājusi trīs ieteikumus veselības budžeta uzlabošanai, no kuriem ministrija dod priekšroku pirmajam scenārijam, kas paredz sociālās apdrošināšanas maksājumos iezīmēt 1%, tādējādi budžetā papildu dodot 167 miljonus eiro. Otrs scenārijs paredz palielināt pacienta līdzmaksājumus, ja nav veikta sociālā apdrošināšana. Bet trešais scenārijs paredz palielināt PVN par vienu procentpunktu, kas ļautu iekasēt papildu 80 miljonus eiro.

Ieviešot izstrādātās reformas nodokļu politikā, FM ieskatā, nodokļu sistēma visos aspektos būs konkurētspējīga reģionālā līmenī un tā būs prognozējama vismaz līdz 2020.gadam. FM uzskata, ka nodokļu sistēma nodrošinās motivāciju uzsākt uzņēmējdarbību, investēt uzņēmuma attīstībā, piesaistīt investorus, maksāt nodokļus, veicinās iedzīvotāju ekonomisko aktivitāti un vēlmi atgriezties darba tirgū.
UIN

Tāpat FM priekšlikums padarīt tādu nodokļu sistēmu, lai uzņēmējam nodokļu nomaksa un valstij kontroles darbību veikšana būtu maksimāli vienkārša un ar mazākām izmaksām.

FM ieskatā nodokļu reformu efektīvāk veikt nākamajos divos gados, kad Latvijā notiks aktīva Eiropas Savienības fondu apguve.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. LAIPNI LŪGTI MAGRET JAMES FINANCE aizdevumu pakalpojumus ………. Vai esat biznesa vīrietis vai sieviete? Vai jums nekādu finansiālu haoss vai jums ir nepieciešams līdzekļus, lai uzsāktu savu biznesu? Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai sāktu jauku mazajām un vidējo biznesu? Vai jums ir zems kredīta score, un jums ir atrast ir grūti iegūt kapitālu aizdevumu no vietējām bankām un citām finanšu iestādēm ?. Mūsu aizdevumi ir arī apdrošināts maksimālu drošību ir mūsu prioritāte, mūsu vadošais mērķis ir palīdzēt jums pakalpojumu jūs pelnījuši, mūsu programma ir ātrākais veids, kā iegūt to, kas jums ir nepieciešams vienā mirklī. Samaziniet savus maksājumus, lai atvieglotu spriedzi jūsu ikmēneša izdevumus. Iegūt elastīgumu, ar kuru jūs varat izmantot jebkādiem mērķiem – no brīvdienas, izglītībai, lai unikāliem pirkumiem Mēs piedāvājam plašu finanšu pakalpojumu klāstu, kas ietver: Biznesa plānošana, tirdzniecības un attīstības finanses, Properties un nekustamajiem īpašumiem, parādu konsolidācijai aizdevumi, uzņēmuma aizņēmumiem, Privātie aizdevumi, mājas refinansēšanas aizdevumi ar zemu procentu likmi 2% gadā vismaz atcelt attiecībā uz privātpersonām, uzņēmumiem. Mēs piedāvājam visa veida aizdevumus, PIETEIKTIES šodien pieejamiem aizdevumiem. Lūdzu, sazinieties ar mums pa e-pastu, lai iegūtu vairāk informācijas: (MAGRETJAMES321@GMAIL.COM)

 2. diženā laikā dzīvojam Atbildēt

  Latvija ir uz zemeslodes pirmā radusies valsts, tāpēc nav no kā
  paskatīties kā organizējama ekonomika !
  Aritmētiku vēl tikai izgudros, ekonomikas teoriju pat vēl neviens
  nesapņo izgudrot, tāpēc lietojam mēģinājumu/kļūdu metodes.
  Patreizējais etaps: kurš noraus lielāku kumosu priekš sevis.

 3. Šai dāmai vajag jaunu matu sakārtojumu.

 4. Latvija starp kreisi orientētajām valstīm Atbildēt

  Kārtējās būtiskās izmaiņas nodokļos,lai tikai nevajadzētu ieviest visā pasaulē dominējošo progresīvo ienākuma nodokli!
  “…Patlaban Latvijā ir labēji orientēta valdība,bet šādas likmes ieviešanu parasti atbalsta kreisi orientētas valdības.Progresīvā ienākuma nodokļa likme nestimulē cilvēku vairot un uzrādīt savus ienākumus.”
  Skat.”Progresīvo ienākuma likmi neatbalsta”,Uldis Graudiņš,LA,9.01.2003.

 5. Viss labais šai valstī rezultējas sūdīgā izpildījumā?

 6. Ilmārs 5 līmeņa profesionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcibā Atbildēt

  Kad beidzot likvidēs “Privātīpašuma iznīcināšanas nodokli “[NĪN}.?vai ir tik grūti izlasīt un IEVĒROT līgumu ar PTO? Zeme un būve =IR prece un Valsts VZD nedrīgst iejaukties brīvā tirgus ekonomikā.

 7. Pretīga liekulība! Atbildēt

  Ak tad Latvijas valdība Finanšu ministrijas personā ir aizdomājusies par tautu!? Vai tiešām? … Nē , nē un nē! … Latvijas valdība kārtējo reizi augstprātīgi uzspļauj uz tautu. Kur ir nodoklis bagātniekiem (nodokļu progresivitāte atkārībā no saņemtā naudas daudzuma)? Kur? Tāda nav! Kāpēc min alga nav pielīdzināta ar nodokli neapliekamajam minimumam? … Spēlēšanās ar cipariem, bagātnieku ietekme uz politiskiem nolēmumiem, budžeta sakārtotības nodrošināšana uz nabago rēķina – tāda ir Latvijas valdības attieksme pret tautu. Pretīga liekulība!

 8. Pasakas nebūs.Neapliekamā par bērniem nebūs.Šaubos vai būs labāk un darba cilvēks spēs uzturēt ģimeni un izdzīvot……Būs arodslimību pārslodzes,ja pieņems darba likuma normu,ka par 2 pirmajām virsstundām maksās tik 50%,jo jau tagad darba devēji nodarbina darba ņēmējus virsstundās un neko nemaksā,atbildot,ja nepatīk ej prom uz tavu vietu rinda. Kur Latgalē cilvēkiem atrast darbu….nav,tāpēc strādā kamēr krīt.Nodokļu izmaiņas darba devējiem ir neprognozējamas,mainās nestājoties spēkā vai tikko ieviešot,grāmatvežiem un ekonomistiem stādāt ir neapskaužami.Kad beidzot būs noteiktība?!?

 9. Skaisti dzied …līdz vēlēšanām.

 10. Reti sakarīgi ierosinājumi. Nav tikai nekādas ticības, ka šo visu ieviesīs, jo pašvadlības kauks kā negudras.

 11. kaut kas neticams-vēl pirms jaunā gada šī skaistule atvēļēja pie minimālās algas 10,00 eiro.Laikam dabūjusi pa galvu.

 12. un pavisam vēl nesen šī jaukā kundze mums zvērēja, ka izmaiņas nodokļos nebūšot

 13. es pamodos pasakā:D

Draugiem Facebook Twitter Google+