×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
23. aprīlis, 2015
Drukāt

FM: Nav iespējams IZM nākamgad piešķirt 116 miljonus eiro (4)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) aprēķināto papildu finansējumu 116 miljonu eiro apmērā 2016. gadam piešķirt nav iespējams, šādu viedokli paziņojumā medijiem pauž Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.

FM norāda, ka saskaņā ar valdībā nolemto jaunās politikas iniciatīvas izglītības jomā 2016., 2017. un 2018. gadam var iesniegt tikai tādā gadījumā, ja tās nodrošina ilgtspējīgu strukturālo reformu īstenošanu.

“Ņemot vērā aktuālākās makroekonomiskās attīstības prognozes, vēlos aicināt IZM nemaldināt izglītības, zinātnes un sporta nozares pārstāvjus. Nākamā gada fiskālā telpa ir ierobežota, tādēļ papildu finansējuma piešķiršana ar strukturālo reformu ieviešanu nesaistītām aktivitātēm nav paredzēta,” norāda FM parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V).

“Eurostat” dati liecina, ka valsts ieguldījums izglītībā pēc valdības funkciju klasifikācijas (COFOG) 2012. gadā bija 5,5 % no iekšzemes kopprodukta (IKP). Tas nozīmē, ka Latvija šajā ziņā ir virs vidējā līmeņa Eiropas Savienībā (ES). Vidēji 2012. gadā ES valstu ieguldījums izglītībā bijis 5,3% no IKP.

Tādēļ, lai mazinātu iespējamu pārpratumu rašanos, FM aicina IZM izvērtēt no valsts budžeta jau piešķirto finansējumu un veikt reformas nozarē. Piemēram, ieteicams izvērtēt šā brīža prioritātes, kā rezultātā jau piešķirtos līdzekļus varētu novirzīt citām jomām.

FM atgādina, ka pedagogu atalgojuma jauna modeļa izstrāde ir viens no pašreizējās valdības rīcības plāna uzdevumiem. Tā izpilde ļaus iegūt papildu finansējumu pedagogu algu palielināšanai. Šobrīd šim mērķim 2015. gada pēdējiem četriem mēnešiem ir rezervēti trīs miljoni eiro.

Tāpat FM norāda, ka papildu finansējuma piešķiršana ir iespējama tikai tādā gadījumā, ja IZM piedāvās skaidri saprotamu, pamatotu, kā arī ilgtspējīgu finanšu modeli. Līdz šim FM tādu nav redzējusi, atzīmē ministrijā.

Kā ziņots, IZM pārstāvji otrdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē norādīja, ka IZM nākamajā gadā papildus nepieciešami 116 miljoni eiro. Savukārt 2017.gadā ministrijai papildus būtu nepieciešami 124 miljoni eiro, bet 2018.gadā – 139 miljoni eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. pedagogi jau nedomā ilgtermiņā..

  2. Nu negrib tie “izglītības” darboņi iet uz Maximas kasēm strādāt, labāk “apgūt” citu saražotos miljonus!

  3. Nav arī nepieciešams piešķirt, Valsts kontrole varēja pasekot ( ne jau sēžot savos kabinetos ), kā pazūd ieguldītie gan valsts, gan ES miljoni skolās, kuras tiek likvidētas – konkrēti Skrundas Profesionālajā vidusskolā, kur ,,ģimene” un tai pietuvinātie jau pāris mēnešus aizved visu, ko tik var aizvest…līdzīgi notika Jaungulbenē u.c….Par to vajag domāt, tad līdzekļu pietiks…nedrīkst pieļaut zagt mūsu kopīgās vērtības…atkārtojas 90 – to gadu prihvatizācijas vilnis…kas vēl sagaidāms pēc tam, kad VNĪ pametīs izlaupīšanai ēkas…Kauns par tādu nesaimnieciskumu…padomju laikā par to lika cietumā…

  4. Mākoņu stumdīšanai ar dakšām – dakšās pirks vai pa veikala cenu vai pie zeltkaļa?

Draugiem Facebook Twitter Google+