Latvijā
Politika

FM parlamentārais sekretārs: FKTK audits sabiedrības interesēs būtu ļoti svarīgs3


Edgars Putra
Edgars Putra
Foto LETA

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) audits sabiedrības interesēs būtu ļoti svarīgs, pirmdien intervijā Latvijas Radio sacīja Finanšu ministrijas (FM) parlamentārais sekretārs Edgars Putra (ZZS).

“Šāds audits sabiedrības interesēs varētu būtu ļoti svarīgs, jo, piemēram, šobrīd tā informācija, kuru sniedz “ABLV Bank”, tā informācija, kuru sniedz FKTK un tā informācija, kuru sniedz citas puses, nepārklājas. (..) Lai noskaidrotu, kā tad īsti ir bijis, vai nav notikusi kāda piesegšana, šis audits šobrīd būtu ļoti svarīgs,” teica Putra.

Viņš norādīja, ka auditā varētu pārbaudīt FKTK veiktās darbības konkrētās situācijās attiecībā pret “ABLV Bank”.

Pēc Putras teiktā, ministrija varētu lūgt, lai Saeima veic šādu auditu. “Tā varētu būt vai nu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija, kurā arī es darbojos, vai arī Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija,” viņš minēja.

Vienlaikus Putra uzsvēra, ka “ABLV Bank” gadījumā tiešu bankas uzraudzību veica Eiropas Centrālā banka (ECB) nevis FKTK, taču FKTK atbildēja par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas (AML) gadījumiem.

Vienlaikus finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) pirmdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja, ka FKTK auditu būtu jākoncentrē konkrētā virzienā, lai tas neizvērstos pārmēru plašs. “Būtu prātīgi fokusēt pārbaudes uz konkrētiem jautājumiem, nevis atvērt fronti tik plaši, ka beigās nevarēs tikt galā. Šobrīd nav svarīgas kaut kādu raganu medības, bet ir svarīgi pārbaudīt, cik profesionāli ir strādāts un, vai ir vieta kādiem uzlabojumiem,” viņa teica.

Reizniece-Ozola sestdien, 24.februārī, žurnālistiem pavēstīja, ka aicinās Saeimu kā pārraugu veikt finanšu sektoru uzraugošās iestādes auditu.

Viņa norādīja, ka FKTK darbu pēdējo divu gadu laikā atzinīgi novērtē ne tikai pati ministre, bet arī ārvalstu institūcijas, tomēr tas nenozīmējot, ka nozares uzraudzībā neesot problēmu. “Lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā un visiem būtu laba sajūta par FKTK pieņemtajiem lēmumiem, Finanšu ministrija runās ar Saeimu, lai tā iniciē auditu, kas izvērtētu iestādes darba kvalitāti,” teica Reizniece-Ozola.

Savukārt FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš aģentūrai LETA iepriekš atzina, ka iniciatīva veikt komisijas auditu, ir atbalstāma. “Mēs tikai atbalstītu šādu iniciatīvu, jo esam par iestādes darba principiem un lēmumiem pārliecināti. Un par sevi kā banku uzraugu jūtamies droši,” viņš sacīja.

Saistītie raksti

Putniņš arī norādīja, ka FKTK rīcība nav bijusi ne subjektīva, ne arī kādā citā veidā ietekmēta – katram pārmetumam pretī ir FKTK stingrs arguments. “Katru mūsu rīcību pamato koleģiāls lēmums un katram lēmumam pamatā ir likums. To es varu droši teikt. Turklāt šādā ārējā izvērtējumā vai pārbaudē, ko veic profesionāļi, vienmēr var rast ko noderīgu vēl efektīvai iestādes darba organizēšanai,” sacīja FKTK vadītājs.

Tāpat ziņots, ka FKTK naktī uz sestdienu, 24.februāri, nolēma, ka “ABLV Bank” ir iestājusies noguldījumu nepieejamība.

LA.lv