×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.7°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
22. janvāris, 2018
Drukāt

FM: Pensionāru ienākumu līmenis paaugstināsies (19)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Viedokļa autore ir Ieva kodoliņa-Miglāne, Finanšu ministrijas Nodokļu politikas stratēģijas nodaļas vadītāja

Sākot ar 2018. gada 1. janvāri, spēkā ir stājušās vērienīgas izmaiņas nodokļu politikā, kas paredz virkni ieguvumu senioriem. Valdības apstiprinātajā nodokļu reformā no 2018. – 2020. gadam ir paredzēti vairāki iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumi. Tostarp ir ieplānota arī pakāpeniska ar IIN neapliekamā minimuma paaugstināšana pensijām, kas nozīmē arī pensiju apmēra palielināšanos. Savukārt, tie vecvecāki, kuru apgādībā ir mazbērni, varēs rēķināties ar lielāku atvieglojumu par apgādājamo.

Līdz šim kopējais neapliekamais minimums pensijām bija 235 eiro, taču nodokļu reformas rezultātā 2018. gadā pensijām ar IIN neapliekamais minimums ir paaugstināts par 15 eiro, sasniedzot 250 eiro robežu. Turklāt ar katru nākamo gadu pensiju neapliekamais minimums pensijām augs straujāk – 2019. gadā par vēl 20 eiro, sasniedzot 270 eiro mēnesī, bet 2020. gadā tas augs par 30 eiro, sasniedzot 300 eiro mēnesī. Pensionāra neapliekamo minimumu taksācijas gada laikā piemēro pensijas izmaksātājs (piemēram, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA)). Svarīgi saprast, ka pensiju saņēmējiem diferencēto neapliekamo minimumu nepiemēro.

Līdz ar pakāpenisku neapliekamā minimuma pensijām pieaugumu 2018. gadā, samazināsies IIN likme, kas vairumam senioru nodrošinās lielākus ikmēneša ienākumus. IIN nodokļa likme attiecas uz tiem pensionāriem, kuru pensijas ienākums pārsniedz neapliekamo minimumu.

Ar 2018. gada 1. janvāri pensijas ienākumam taksācijas gada laikā katru mēnesi tiks piemērota progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme. Tas nozīmē, ka tie, kuri saņem mazāk, maksās arī mazākus nodokļus, bet tie, kas ir turīgāki, maksās vairāk. Mēneša ienākumam līdz 1667 eiro piemēros 20% likmi, bet mēneša ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 eiro piemēros 23% likmi. Ja pensija nepārsniedz 1667 eiro mēnesī, tai (pēc pensionāra neapliekamā minimuma piemērošanas) mēnesī tiks piemērota 20% likme. Šīs darbības veiks pensijas izmaksātājs, piemēram, VSAA.

Piemēram, ja seniora vienīgais ienākums ir pensija un tā par 2018. gada februāri ir aprēķināta 400 eiro apmērā, tai piemēro neapliekamo minimumu 250 eiro apmērā. Ar IIN ir apliekama tā pensijas daļa, kas pārsniedz pensionāra neapliekamo minimumu. Šajā gadījumā tie ir 150 eiro. Tādējādi, piemērojot 20% likmi, pensionārs “uz rokas” saņems 370 eiro.

Cits gadījums ir tad, ja pensija pārsniedz 1667 eiro mēnesī. Šādā situācijā mēneša ienākumam līdz 1667 eiro pēc pensionāra neapliekamā minimuma piemērošanas piemēros 20% likmi. Savukārt mēneša ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 eiro, piemēros 23% likmi. Tādējādi, ja pensionāra vienīgais ienākums ir pensija un par februāri tā ir aprēķināta 1700 eiro apmērā, par 1667 eiro piemēro 20% likmi, bet atlikušie 33 eiro ir pensijas daļa, par kuru tiek piemērota 23% likme. Rezultātā aprēķinātais IIN ir 290,99 eiro, un pensionārs “uz rokas” saņems 1409,01 eiro.

Ar 2018. gada 1. janvāri, taksācijas gadam beidzoties un nosakot visa gada kopējo ienākumu (iesniedzot gada ienākumu deklarāciju) – gan pensijas ienākumu, gan algota darba ienākumu, gan saimnieciskās darbības ienākumu, gan autoratlīdzības ienākumu summē kopā, un šai kopsummai tiks piemērota progresīvā IIN likme, ko piemēros gada apliekamajam ienākumam. Gada ienākumam līdz 20 004 eiro piemēros 20%; gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 55 000 eiro, piemēros 23%; savukārt gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 55 000 eiro, piemēros 31,4% likmi.

Statistika liecina, ka patlaban Latvijā daudzi pensionāri ir uzņēmušies rūpes par mazbērniem, jo viņu vecāki dažādu iemeslu dēļ to nevar darīt. Tā kā ar 2018. gadu ir palielināts IIN atvieglojuma apmērs par apgādājamu personu, senioriem, kam ir piešķirts atvieglojums par apgādībā esošu personu, pienāksies papildu atvieglojums. Šogad tas būs 200 eiro mēnesī, nākamgad –230 eiro mēnesī, savukārt 2020. gadā jau 250 eiro mēnesī.

Papildu atvieglojums pienākas arī personām ar invaliditāti, politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem. Personai, kurai noteikta I vai II invaliditātes grupa, ir tiesības uz papildu nodokļa atvieglojumu 154 eiro mēnesī. Savukārt personai, kurai noteikta III invaliditātes grupa, pienākas nodokļa papildu atvieglojums 120 eiro mēnesī. Personai, kurai noteikts politiski represētās personas statuss, un personai, kurai noteikts nacionālās pretošanās kustības dalībnieka statuss, ir tiesības uz nodokļa papildu atvieglojumu 154 eiro mēnesī.

Personām ar invaliditāti, politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, ja tās nav iesniegušas algas nodokļa grāmatiņu citam ienākuma izmaksātājam, atvieglojumu un papildu atvieglojumus (ja tādi ir ierakstīti algas nodokļa grāmatiņā), piemēros pensijas izmaksātājs. Ja persona ar invaliditāti, politiski represētā persona un nacionālās pretošanās kustības dalībnieks strādā algotu darbu un pie darba devēja ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, atvieglojumu un papildu atvieglojumus (ja tādas ierakstītas algas nodokļa grāmatiņā) piemēros darba devējs.

Ņemot vērā izmaiņas nodokļu politikā, finansiālās situācijas uzlabojumu var sagaidīt arī strādājošie pensionāri, jo līdz 430 eiro mēnesī ir palielināta minimālā alga. Tāpat ir palielināts neapliekamais minimums un samazināta IIN likme. Svarīgi atcerēties, ka IIN likmi 20% apmērā piemēros tikai tiem strādājošajiem pensionāriem, kuri savā darba vietā būs iesnieguši algas nodokļu grāmatiņu. Savukārt, ja algas nodokļu grāmatiņa netiks iesniegta, tad ir jāpiemēro 23% likme.

Gadījumos, kad pensionārs strādā divās vai vairāk darba vietās un algas nodokļu grāmatiņa jau ir iesniegta vienā no darba vietām, pārējās darba vietās viņam piemēros 23% IIN likmi. Tomēr arī šādos gadījumos ir iespējams atgūt nodokļu pārmaksu, kas rodas, ja pensionāra gada ienākumi nepārsniedz 20 004 eiro gadā (jeb 1667 eiro mēnesī). Valsts ieņēmumu dienestā ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, un pārmaksātā nodokļu starpība tiks atmaksāta.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Tie tiešām nav strādājuši!
  Man visriņķī – 4 -veči, kuri klenderē visu mūžu, vai nu alga aploksnē, vai pats kaut ko halturē. Tagad nāk pensijas laiks un nu lepni izrunājas – tie dumjie tik maksāja nodokļus, mums valsts tāpat būs spiesta pacelt pensijas līdzi jūsu ( nodokļu maksātāju)līmenim. Es viņiem skaidroju – tieši tāpēc, mums maksātājiem, ir tik mazas tās pensijas, ka jūs dīkdieņi NOĒDAT mūsu nopelnīto UN VĒL
  BRŪĶĒJAT LIELU MUTI.
  TĀ IR LIELA NETAISNĪBA!

 2. Tie tiešām nav strādājuši, ja pensija tikai 100 euro!
  Man visriņķī – 4 -veči, kuri klenderē visu mūžu, vai nu alga aploksnē, vai pats kaut ko halturē. Tagad
  nāk pensijas laiks un nu lepni izrunājas – tie dumjie tik maksāja nodokļus, mums valsts tāpat būs spiesta pacelt pensijas līdzi jūsu ( nodokļu maksātāju)līmenim. Es viņiem skaidroju – tieši tāpēc, mums maksātājiem, ir tik mazas tās pensijas, ka jūs dīkdieņi NOĒDAT mūsu nopelnīto UN VĒL BRŪĶĒJAT LIELU MUTI.
  TĀ IR LIELA NETAISNĪBA!

 3. Un ko dariit taadiem pensionaariem,kam PEENSIJA IR ZEM 100,KO. Te tev nu PALDIES,valdiiba,ka taa reekjinaaji,ka nodokljus nevar atvilkt,bet LAIMES IR PILNA MUTE—2.9 EIRO PA DIENU.Bet taa jau ir—piedzimu nepareizaa laikaa,—straadaaju nepareizaa valstii,—-nemaksaaju pareizos nodokljus. UN GALU GALAA —-PATI VAINIIGA,KA NESAPELNIIJU LIELU PENSIju.Taa vien gribeetos tiem PAARGUDRAJIEM IESHAUT AR KJEBLIITI PA TAAM PAARGUDRAJAAM GALVAAM.

 4. pats intresantakais ka liels skaits kam pensijas ir tik no 74 -81 eiro ,jeb sava laika 2013.gada kas pensonejas pa tiem 58 latiem.lasot visus rakstus un visadus komentarus,nekad netiek mineti tadi cilveki ka ir starp mums un ka eksiste tadas pensijas.intresanti butu zinat kas tiem tiks.

 5. Spice aug uz kaulu kaudzes, uz miesas un asinīm. Kāda ir pensija no minimālās algas?? Cik procenti strādā par minimālo algu? Cik nenodarbināto ir pirms pensijas vecumā! Cik gadus nodzīvo cilvēks saņemot pensiju 200 eur?

 6. Piemēram, ja seniora vienīgais ienākums ir pensija un tā par 2018. gada februāri ir aprēķināta 400 eiro apmērā, tai piemēro neapliekamo minimumu 250 eiro apmērā. Ar IIN ir apliekama tā pensijas daļa, kas pārsniedz pensionāra neapliekamo minimumu. Šajā gadījumā tie ir 150 eiro. Tādējādi, piemērojot 20% likmi, pensionārs “uz rokas” saņems 370 eiro.
  Un kādus labumus saņems pensionārs, kurš saņem 112 eiro mēnesī??? Kā ubags bija tā ubags arī paliks!

 7. Topošais pensionārs Atbildēt

  Vakar beidzot ieskatījos savā pensijas prognozē (līdz šim to nedarīju, jo baidījos dziļi vilties un galīgi sabojāt sev garastāvokli) un – kaut kas neparasts!!! – piedzīvoju ļoti patīkamu pārsteigumu. Gaidāmā pensija gandrīz 2 (divas! ) reizes pārsniedz to, ko gaidīju. Lai būtu drošs, ka nekļūdījos, aizrakstīju uz VSAA un viņi apstiprināja, ka visu esmu sapratis pareizi. Prieks, kur tu rodies! :- D Nu ko – dažreiz mēdz būt arī tā! Pensija būs par 100 eiro mazāka, nekā tagad alga, taču vairs nebūs jāpērk benzīns ceļam uz darbu. Rezultātā varēšu dzīvot apmēram tāpat, kā līdz šim, bet ar to ĻOOOOTI patīkamo starpību, ka vairs nebūs jāstrādā. Nekad un nekur vairs nestrādāšu!!!!! Atvainojiet, ka uzbāžos jums te ar saviem priekiem, bet man – atturībniekam – aiz laimes šodien gribas piedzerties! : -)

 8. Aizmirsi vēl vienu mīnusu-tradicionālās gada prēmijas trīspadsmit ministrijām!

 9. Esmu priecīgs!

 10. Kas tā par pensiju? Visu mūžu tu esi nostrādājis,tev ir nieka 360 eiro un vairāk kā 40 gadi darba stāžs,strādāts ir krietni,nav laiks noslaistīts! Bet redz kā Brigmanis PSRS partijas sekretārs saņem 9000 eiro mēnesī,vēl viņam ir neskaitāmi nekustamie īpašumi.Sēž Saeimā un muld visādas muļķības,ar Lembergu sadevušies rociņās Ir gan mūsu valstī taisnība! Kur PSRS vadonis izlemj mūsu likteņus.Kā ZZS saka tā arī viss notiek,jo Lembergs tā liek!!!Stulbums!!!

  • 360 eiro, protams, nav milzīga nauda! Bet nav arī ļoti maza. Latvijā daudzi jo daudzi pensionāri sajustos kā bagātnieki, ja pēkšņi sāktu saņemt 360 eiro katru mēnesi. Ja ir savs dzīvoklis, nav kredītu, un nav “jāvelk” bērni vai mazbērni, tad ar to naudu var kaut pieticīgi, tomēr dzīvot pieklājības robežās. Un nav vairs jātērē nauda ceļam uz darbu. Turklāt jāņem vērā, ka daudzi par tādu algu strādā, bieži vien smagi. It sevišķi attālā provincē.

 11. Kam nav bijusi saskare ar algu aprēkinu Atbildēt

  paskaidroju: no algas atvilktais sociālais nodoklis un darba devēja sociālais nodoklis, no kā tagad mums izmaksā pensijas, nekad ,algas aprēķinot, nav ticis aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un arī tagad netiek aplikts. No bruto algas atņem darba ņēmēja sociālo nodokli, tad atņem neapliekamo minimumu[ pamata darba vietā] , vēl atņem atvieglojumus par apgādājamiem, ja tādi ir reģistrēti algas nodokļu grāmati’ņā, un tikai no atlikušās summas atņem IIN [iedzīvotāju ienākuma nodokli}. Varbūt tagad kāds sapratīs, kāpēc no pensijas atvelk iedzīvotāju ienākuma nodokli.

 12. Es uzskatu,ka pensijas līdz minimālai algai ir nekorekti aplikt ar nodokli,jo kad strādājām,tad maksājām nodokļus no algas,tagad maksājam otrreiz no pensijas.Skumji un nepatīkami,ka ar pensionāriem tā izrīkojas Latvijā……….

 13. Solija,ka maksās par nostrādātiem gadiem vairāk.Nu klusē.Oligarhi dažus gadus iemaksāja,nu pumpē sociālo budžetu,tie,kuri daudzus gadus strādāja smagu darbu,tiem piga.Tāda mums ZZs Valdība.

 14. Cilvēks ir strādājis un par viņu ir maksāti pensijas fondā līdzekļi , bet pienākot pensijas laikam , Valsts uzliek par nomaksāto un sakrāto fondu ienākumu nodokli !!! Kāpēc ?!

  • Tāpēc, ka tu esi stulbs bauris! Un ja tu sarēķināsi, cik esi ielicis 2.pensiju līmenī naudu, mīnuss komisija, mīnuss inflācija, mīnuss ienākuma nodoklis, tu, bauri, būsi zaudētājs!!!!

 15. Finanšu ministrija varētu paskaidrot, kāda velna pēc tiek samazināti nodokļi 5000eur pensijai??? Valstij neesot naudas, bet daudztūkstošu pensijām samazina nodokļus.

  • Nodokļu “reforma” samazina nodokļus 5000eur pensijai par 46,95 eur.
   4583 eur pensijai samazina nodokļus par 45,95 eur.
   1600 eur pensijai samazina nodokļus par 43,95 eur.
   1000 eur pensijai samazina nodokļus par 25,95 eur.
   300 eur pensijai samazina nodokļus par 4,95 eur.
   200 eur pensijai samazina nodokļus par 0,00 eur.
   Paldies tev finanšu ministrija par kārtējiem batoniem bauru ausīs. Lielākie ieguvēji – valdošās politiskās kliķes, uzņēmumu valžu u.c. pietuvinātie veterināri.

Draugiem Facebook Twitter Google+