×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
18. janvāris, 2017
Drukāt

FM skaidro, kāpēc nevajadzētu atcelt pensiju nodokli (25)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atcelšana pensijām radīs negatīvu fiskālu ietekmi, norādīja Finanšu ministrijas (FM) pārstāvis Aleksis Jarockis.

Viņš stāstīja, ka, atceļot IIN pensijām, būtu negatīva fiskālā ietekme, kas gadā veidotu aptuveni 100 miljonus eiro – tajā skaitā valsts budžetā 20 miljonus eiro, bet pašvaldību budžetā – 80 miljonus eiro.

FM atzīst, ka, atceļot IIN pensijām, palielināsies pensionāru rīcībā esošie ienākumi, līdz ar to papildus tiks iegādātas preces un pakalpojumi, veidojot atgriezenisko efektu uz pievienotās vērtības nodokli. Šādā gadījumā fiskālā ietekme no šī procesa tiek vērtēta pozitīva – 6,5 miljonu eiro gadā.

Tomēr kopējā fiskālā ietekme ieviešanas gadā būtu negatīva – 93,5 miljoni eiro – tajā skaitā valsts pamatbudžetā 13,5 miljoni eiro un pašvaldību budžetā – 80 miljoni eiro.

Jau vēstīts, ka Saeimā pērn oktobrī tika iesniegti aptuveni 12 000 iedzīvotāju paraksti par IIN atcelšanu valsts pirmā līmeņa pensijām. Iepriekš parlaments lēma iniciatīvu par IIN atcelšanu valsts pirmā līmeņa pensijām nodot izvērtēšanai Sociālo un darba lietu komisijā, bet par līdzatbildīgo noteikt Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju.

Labklājības ministrs Jānis Reirs (V) intervijā Latvijas Radio atzina, ka pilnībā atcelt IIN pensijām neizdodies, bet varbūt ir nepieciešamas pārskatīt kādas robežas.

Vaicāts, vai atbalsta iedzīvotāju iniciatīvu par IIN atcelšanu pensijām, ministrs norādīja, ka, priekšlikumu īstenojot pilnībā, rastos vairāku simtu miljonu eiro iztrūkums budžetā, turklāt tas būtiskāk ietekmētu pašvaldību budžetus.

Viņš piebilda, ka šobrīd neapliekamais minimums pensijām ir 235 eiro, strādājošajiem ar mazām algām – 80 eiro. “Līdz ar to šeit ir kaut kāds līdzsvars izveidojies. Ja mēs to izjaucam, tas ir vairāku simtu miljonu eiro iztrūkums,” norādīja Reirs.

“Bet principā diskusija ir vajadzīga un pozitīva. Domāju, ka pilnībā atcelt iedzīvotāju ienākuma nodokli pensijām neizdosies, bet principā Labklājības ministrija ir par to, lai šo diskusiju sāktu, un varbūt ir nepieciešams pārskatīt šīs te robežas,” piebilda ministrs.

Vaicāts, kādas šīs robežas varētu būt, ministrs norādīja, ka tagad to nevar pateikt. Valdībai un Finanšu ministrijai 1.aprīlī ir jāpiedāvā jaunā nodokļu koncepcija, un jebkurš nodoklis nevar tikt izskatīts atrauti viens no otra, uzsvēra ministrs.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Finanšu ministrija atkal nesaprot, ka IIN atlaides pensijām ietekmēs ne tikai PVN, bet arī citus nodokļus, jo pensionāri visus ienākumus tērē par pārtiku, pakalpojumiem utt., tātad palielināsies veikalu, transporta pakalpojumu sniedzēju, citu uzņēmumu ienākumi, kas ļaus tiem maksāt lielākus uzņēmuma ienākumu nodokļus, palielināt citus maksājumus, samazināsies ēnu ekonomika… Bet FM tikai tarkšķ – fiskālais deficīts, fiskālais deficīts… Prāta deficīts ministrijas darboņiem, tas drīzāk!

 2. Kāpēc Igaunijā un Lietuvā pensijas var neaplikt ar nodokli,bet pie mums nevar? Paskaidrojiet finanšu ministr! Ko Jūs te mums acis mālējiet ar fiskālo deficītu!?

 3. Noņemiet trešo daļu no Latvijas simtgades 60 miljonu budžeta,samaziniet ierēdņu skaitu kā solījāt,ieviesiet progresīvo nodokli – un lūk jums nepieciešamā summa pensionāru nodokļa atcelšanai! Vajag tikai gribēt! Ir jau vēl daudzas pozīcijas kurās valsts tēriņu varētu samazināt ja valdība un parlaments domātu par tautu! Paši taču reiz būsiet pensionāri,līdz tam cenas par visu pieaugs un arī jūsu deputāta pensijas nepietiks,ko tad? Kaut gan daudzi no patreizējiem šīs pensijas nemaz nav pelnījuši!

 4. IGAUŅIEM GUDRI MINISTRI. NAV ZAGĻI UN DOMĀ PAR TAUTU .MŪSEJOS VISUS UZ BEZDARBNIEKIEM.

 5. es domāju, ka nevis atcelt nodokli, bet atcelt visas pensijas, tad gan valsts būtu viena no bagātākajām Eiropā un varbūt arī pasaulē. Ei, deputāti, kā jums tas nav ienācis prātā/ Paši es varēti nevis 5 tūkstoši, bet vismaz 50 mēnesī saņemt, turklāt nodokļi arī nebūtu jāmaksā no algām. ko vēl gaidāt???

 6. Esmu pensionāre – 306 eiro.No pensijas maksāju ienākumu nodokli.Bieži jādzird ,ka pensionāri jāuztur u.t.t. Tagad lasu ,ka no pensionāru maksātajiem nodokļiem valsts iegūst miljonus un bez šīs pensionāru naudas valstij klātos grūti .Kā tad īsti ir – jāuztur pensionāri ,vai pensionāri uztur valsti ?

 7. atcelt deputatu kvotas,ta jau daudz nopelna, pensionari sak izmirt bez mediciniskas palidzibas sanemsanas un to esam panakusi

 8. ” …Labklājības ministrija ir par to, lai šo diskusiju sāktu…,” piebilda ministrs.
  PS Ja Latvijā gribat kaut ko izgāzt, tad sāciet neauglīgas un ilgstošas diskusijas.

 9. ” …Labklājības ministrija ir par to, lai šo diskusiju sāktu…,” piebilda ministrs.
  PS Ja Latvijā gribat kaut ko izgāzt, tad sāciet neauglīgas un ilgstošas diskusijas.

 10. Lai augstāka ierēdniecība izpilda savu pienākumu un parūpējas par to, lai katru gadu no Latvijas Valsts fiskāla maisa netiktu izzagti 4,2 miljardi eiro. Un Lai Latvijas Valsts ierēdniecība nešķaidās ar miljoniem eiro, tos dāļājot visādiem aferistiskiem projektiem. Tad fiskālais maiss būs pilns un nevajadzēs aplaupīt pensionārus, lai saturētu Latvijas budžetu. Bet Rietumu Blumbergi jau brīdina, ka Latviju jau pavisam drīz piemeklēs tāds ekonomiskais un fiskālais krahs, kas līdzināsies atombumbas nomešanai. Latvijas ierēdnis: “Pēc mums kaut ūdensplūdi, kaut radiācijas zilganais indējošais tvans. Mēs šo valsti nozagsim. Un pensionāri te nedzīvos bezrūpībā!”

 11. Domāju, faktiski jebkura patēriņa celšana, pat finansēšan radītu multiefektu – pie kam ilgtermiņa.
  Jūs domājat, ka tas tiks iztērēts tikai zālēm, siltuma rēķinu, , tramvaja biļešu, mobīlo sakaru apmaksai uc. tik pat, tipa, ekonomikai bezjēdzīgām lietām…? Domāju nē: nopirks arī vairāk pārtiku, kādu nepieciešamu darbarīku (ar ko ražot tālāk), kāds grāmtvedis, programmētājs atjaunos arī savu datoru, kas tam vajadzīgs darbam, smaksās kādu nodokli…, paremontēs savu auto. Visa tā mums trūkst!
  +
  kas ir tie minētie 100 mio, ja tos var ietaupīt, kat samazinot valdības budzetā iekļautos “neparedzētām lietām”, kurus tērē bez jēgas gandrīz katru otro, trešo mēnesi, lasu ziņās.

 12. Kamer mums pastaves sadas partijas tikmer tauta grims aizvien lielaka nabadziba .

 13. Cik % bijušie čekisti no saviem pensiju tūkstošiem maksā valstij?

 14. Varbūt līdzekļu samazinājums pašvaldībām beidzot liks arī tām pārskatīt savus izdevumus, darbinieku lietderību un darb asamaksas līmeni. Tagad izskatās, ka pašvaldības ir valsts valstī, tām savi likumi, sava darīšana, ko vislabāk šobrīd var redzēt Jūrmalā…

 15. Valdība darbojas pēc vecā principa – kur ņemt naudu? Atbilde – no tautas. Bet to, ka Latvijā pēc kāda laika nebūs no kā ņemt, ļoti labi apzinās, tāpēc tagad grābj cik var ar visām iespējamām metodēm.

 16. Būs mums tagad,kā ziemeļvalstij,pat samazināta,12-14% PVN likme nepieciešamākajiem pārtikas produktiem un ienākuma nodoklis pēc maksātspējas principa!

 17. Lietuvā un Igaunijā ir jau sen ieviestas arī atraitņu pensijas,kas pirms eiro ieviešanas,atšķirībā no pārējo ES valstu atraitņu pensijām-procentos no mirušā laulātā pensijas, bija noteikta summa-40 latu!

 18. Lai Reirs padzīvo kādu gadu ar pensionāra algu,tad domās citādi.Kā viens cilvēks var izdzīvot-samaksāt
  dzīvokli,paēst un apmeklēt dakteri.Godam nostrādāti 40 darba gadi.Tie kas agrāk nestrādāja,tik pat gudri,jo viņus jau atbalsta vairāk ,ne kā tie kas strādājuši.Mazāk vajaga uguņus šaut gaisā un
  pilsētas izrotāt,vairāk jādomā lai cilvēkiem nav jādzīvo badā.

 19. Tagad,kad Latvija ir tikusi Ziemeļvalsts godā,jācer ka arī Latvijā,tāpat kā Ziemeļvalstīs,zārkiem un apbedīšanai būs 0% PVN likme!

 20. bet no tās pensijas ko maksā pensionāriem jau vienreiz nodoklis ir ieturēts CIK VAR jo pensiju taču aprēķināja no nomaksātā nodokļa VAJADZĒTU SAIMAI SĀKT DOMĀT PAR MUMS VECĪŠIEM JO MĒS SAVU VESELĪBU ESAM ATDEVUŠI LAI TĀDI KĀ JŪS TUR SAIMĀ SĒDĒTU UN STĀDĀTU VAI TAS NAV KAUNA LIETA LATVIJAI KAD PA NOSTĀDĀTIEM 50 GADIEM PESIJA TĀDA KAD JA NOMAKSĀ DZIVOKLI TAD ZĀLĒM VAI ĒŠANAI JĀDOMĀ KO PIRKT NO KĀ ATEIKTIES NERUNĀSIM PAR LAIMĪGĀM VECUMDIENĀM AIZBRAUKT KAUT KUR ATPŪSTIES VAR VIENĪGI SAPŅOS KAUNS DEPUTĀTI SAIMĀ VISU LAIKU CĪNĀS SAVĀ STARPĀ

 21. Progresīvais ienākuma nodoklis rada Latvijā negatīvu fiskālo ietekmi pat divdesmit gadus pēc tā atcelšanas!

 22. Bet kā tad ar pakāpenisko ienākuma nodokļa samazināšanu? Nevajag ne atcelt,ne turpināt?!

 23. valsts no manis nopelnītā atvilka soc. nodokli, lai uzkrātu man pensijas kapitālu nodrošinātām vecumdienām.Tagad, kad laiks atdot manu nopelnīto un valsts ieturēto naudu, atkal Smilšu ielas marodieri ir klāt… Zārkam PVN jau priekšā…

  • Nezinu-kāpēc Igaunijas un Lietuvas valstu budžets nav izputējis neapliekot pensijas ar nodokli. In- teresanti būtu zināt “finansu specu” viedokli.

Draugiem Facebook Twitter Google+