Foto – Shutterstock

FM skaidro, kāpēc nevajadzētu atcelt pensiju nodokli 25

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atcelšana pensijām radīs negatīvu fiskālu ietekmi, norādīja Finanšu ministrijas (FM) pārstāvis Aleksis Jarockis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Viņš stāstīja, ka, atceļot IIN pensijām, būtu negatīva fiskālā ietekme, kas gadā veidotu aptuveni 100 miljonus eiro – tajā skaitā valsts budžetā 20 miljonus eiro, bet pašvaldību budžetā – 80 miljonus eiro.

FM atzīst, ka, atceļot IIN pensijām, palielināsies pensionāru rīcībā esošie ienākumi, līdz ar to papildus tiks iegādātas preces un pakalpojumi, veidojot atgriezenisko efektu uz pievienotās vērtības nodokli. Šādā gadījumā fiskālā ietekme no šī procesa tiek vērtēta pozitīva – 6,5 miljonu eiro gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr kopējā fiskālā ietekme ieviešanas gadā būtu negatīva – 93,5 miljoni eiro – tajā skaitā valsts pamatbudžetā 13,5 miljoni eiro un pašvaldību budžetā – 80 miljoni eiro.

Jau vēstīts, ka Saeimā pērn oktobrī tika iesniegti aptuveni 12 000 iedzīvotāju paraksti par IIN atcelšanu valsts pirmā līmeņa pensijām. Iepriekš parlaments lēma iniciatīvu par IIN atcelšanu valsts pirmā līmeņa pensijām nodot izvērtēšanai Sociālo un darba lietu komisijā, bet par līdzatbildīgo noteikt Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju.

Labklājības ministrs Jānis Reirs (V) intervijā Latvijas Radio atzina, ka pilnībā atcelt IIN pensijām neizdodies, bet varbūt ir nepieciešamas pārskatīt kādas robežas.

Vaicāts, vai atbalsta iedzīvotāju iniciatīvu par IIN atcelšanu pensijām, ministrs norādīja, ka, priekšlikumu īstenojot pilnībā, rastos vairāku simtu miljonu eiro iztrūkums budžetā, turklāt tas būtiskāk ietekmētu pašvaldību budžetus.

Viņš piebilda, ka šobrīd neapliekamais minimums pensijām ir 235 eiro, strādājošajiem ar mazām algām – 80 eiro. “Līdz ar to šeit ir kaut kāds līdzsvars izveidojies. Ja mēs to izjaucam, tas ir vairāku simtu miljonu eiro iztrūkums,” norādīja Reirs.

“Bet principā diskusija ir vajadzīga un pozitīva. Domāju, ka pilnībā atcelt iedzīvotāju ienākuma nodokli pensijām neizdosies, bet principā Labklājības ministrija ir par to, lai šo diskusiju sāktu, un varbūt ir nepieciešams pārskatīt šīs te robežas,” piebilda ministrs.

Vaicāts, kādas šīs robežas varētu būt, ministrs norādīja, ka tagad to nevar pateikt. Valdībai un Finanšu ministrijai 1.aprīlī ir jāpiedāvā jaunā nodokļu koncepcija, un jebkurš nodoklis nevar tikt izskatīts atrauti viens no otra, uzsvēra ministrs.