×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
26. jūlijs, 2016
Drukāt

FM: Veselības izdevumus iezīmējot sociālajās iemaksās, būtu jāapspriež to palielināšana un IIN samazināšana (11)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Finanšu ministre Dana Reizniece Ozola

Veselības izdevumus iezīmējot sociālajās iemaksās, varētu apspriest sociālo iemaksu paaugstināšanu vienlaikus ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanu, uzskata finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Ministre sarunā ar aģentūru LETA uzsvēra, ka veselības finansēšanas modeļa izstrādē priekšā vēl ir liels darbs, tomēr, viņasprāt, būtu atbalstāma iecere sasaistīt veselības pakalpojumu sniegšanu ar nodokļu nomaksu, tātad visloģiskāk būtu to daļēji finansēt no sociālo iemaksu ieņēmumiem, piebilda politiķe.

Vienlaikus viņa pauda, ka šāds risinājums nedrīkstētu apdraudēt sociālā budžeta ilgtspēju. Tāpēc varētu strādāt pie variantiem, kas paredzētu palielināt sociālās iemaksas, samazinot IIN, savukārt šī nodokļa ieņēmumu zudums tiktu kompensēts pašvaldībām. Vienlaikus būtu jārod iespēja papildu piesaistīt privāto finansējumu un sakārtot veselības finansēšanas sistēmu.

Lai kompensētu IIN samazinājumu, varētu apsvērt proporcijas pārdali starp valsts budžetu un pašvaldībām, pieļāva ministre. Viņa gan piebilda: “Tas ir virziens, kurā mēs no savas puses piedāvājam strādāt. Veselības ministrijai ir savi priekšlikumi modeļa izstrādei.”

Reizniece-Ozola uzskata, ka arī nepieciešams sakārtot pašreizējo nozares finansēšanas sistēmu, “aiztaisot caurumus, kur nav pietiekamas kontroles un informācijas par naudas izmantošanu”. Kamēr sistēma tiek sakārtota, ir iespēja izmantot “atkāpi” no budžeta deficīta, kas nākamajam gadam jau ir saskaņota ar Eiropas Komisiju. Ja Veselības ministrija varēs izstrādāt kvalitatīvu piedāvājumu un to realizēt, tad līdzīgu atkāpi var izmantot vēl divus gadus – nākamgad varētu palielināt budžeta deficītu par 0,1%, bet aiznākamajā – par 0,4% un vēl gadu vēlāk – par 0,5%. Tas dotu laiku sakārtot sistēmu, jo veselības aprūpes nozarei jāpaveic savi mājasdarbi, skaidroja ministre.

Taujāta, vai atbalstītu nodokļu nomaksas sasaisti ar pakalpojumu saņemšanu, Reizniece-Ozola pauda, ka tas būtu loģiski, neatliekamos pakalpojumus sniedzot visiem, kā arī nosakot diezgan plašu izņēmumu loku.

Kā ziņots, Veselības ministrija izstrādājusi trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus un par tiem vēl tiks diskutēts izveidotajā darba grupā, kurā piedalās Veselības, Labklājības un Finanšu ministrijas pārstāvji, darba devēju, Nacionālā veselības dienesta, apdrošinātāju un citu organizāciju pārstāvji.

Veselības ministrija aizstāvēs to veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kurš neparedz kopējo nodokļu sloga pieaugumu, tomēr prasa daļu no sociālā nodokļa novirzīt veselībai, teikts konceptuālā ziņojuma kopsavilkumā “Par Latvijas veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļa maiņu”. Veselības ministrija norāda, ka labākais veselības aprūpes finansēšanas modeļa variants tiks izvēlēts diskusiju rezultātā līdz septembra beigām.

Arī Veselības nozares stratēģiskās padomes sēdē nozares organizācijas pauda atbalstu ministrijas izstrādātajam veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanas modelim, kas paredz sociālo iemaksu pārdali par labu medicīnai.

Finanšu ministrija (FM) iepriekš pauda – domājot par jauno veselības finansēšanas modeli, ir svarīgi veidot veselības izdevumu iezīmēšanu sociālajās iemaksās.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Jāsamazina ir 21% PVN pārtikai un 12% PVN medikamentiem,nevis IIN miljonāriem un lielākajiem nodokļu parādniekiem!

 2. Pietiek stiept gumiju Atbildēt

  Zīmēšanas vietā-taustāmas,pašu dalībnieku pārvaldītas Eiropas slimokases!

 3. Obligāto veselības apdrošināšanu esam jau devalvējuši līdz veselības izdevumiem? Ātri gan!

 4. Jau 2009.gadā,laikrakstā “Diena”Uģis Gruntmanis rakstīja: “Ir pilnīgi skaidrs,ka akcīzes nodoklim no cigarešu un alkohola pārdošanas būtu jānonāk veselības aprūpes sistēmā,jo tieši tur tiek ārstētas šo vielu lietošanas sekas.” !!

 5. Nevis IIN,bet PVN samazināšana tādiem pārtikas pamatproduktiem,kā,piemēram,maizei un pienam,kas pašlaik ir pielīdzināti luksusa precēm un aplikti ar tik pat augstu nodokli kā skotu viskijs un Havanas cigāri!

 6. “!920.gada 15.decembrī Latvijas Satversmes sapulce pieņēma grozījumus un papildinājumus bijušam Krievijas likumam par strādnieku nodrošināšanu slimības gadījumos.Šis likums tika attiecināts uz visiem algotajiem darbiniekiem,izņemot lauksaimniecībā nodarbinātos un jūrniekus uz tālbraucēju kuģiem.Apdrošināšana bija obligāta un to darīja slimokases,kuras pārvaldīja pašu apdrošināto vēlēti orgāni.Iemaksas slimokasēs izdarīja līdzīgās daļās darba ņēmēji un darba devēji,tik pat cik apdrošinātie maksāja arī valsts.” Skat.Latvijas Republikas labklājības ministrija.Par mums>Vēsture.

 7. Kā tas būtu jāsaprot? Atbildēt

  Kāpēc darba grupā nav iekļauti darba ņēmēji???! Tikai priekšniecība-no darba devējiem līdz pat ministriem?!!!

 8. Ar “izstrādājumiem” mums jau tā pilni visi pārtikas lielveikali!

 9. Izvēle vairāk kā pietiekama!! Atbildēt

  Veselības ministrijai nekas nav “jāizstrādā”,bet tikai jāizvēlas kādu no divdesmit septiņiem jau gatavajiem un laikā gaitā jau ļoti ilgstoši (no pat 19.gadsimta beigām) praksē pārbaudītajiem obligātās veselības apdrošināšanas modeļiem!!

 10. “Diemžēl mums nav izdevies panākt obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu.Tas būtu jādara nevis caur ministriju,bet caur slimokasi.Veselības ministres Zigrīdas Circenes ideja sniegt plānveida veselības aprūpi tiem,kas nomaksājuši nodokļus,principā ir pareiza,taču ārstniecības nauda nedrīkst atrasties ministrijas pārziņā.Tur jau tā nelaime,ka no tā naudas maisa neviens negrib atteikties.
  Lietuvā un Igaunijā jau sen tas ir nokārtots,bet pie mums nav,jo vienmēr kāds grib pirkt dārgus medicīniskos aparātus,celt nevajadzīgas būves utt. Pirmskara Latvijā visa medicīnas nauda bija slimokasu rokās,tad nebija ne rindu,ne kukuļu ārstiem.”
  Skat.”Kaut kājas basas,tomēr bija slimokases.” Intervija ar Arni Vīksnu,Māra Libeka,Latvijas Avīze,18.septembris 2013.

 11. Apdrošināšana visai ģimenei par 9,90 eiro mēnesī Atbildēt

  Veselības izdevumus iezīmējot sociālajās iemaksās,būtu jāiezīmē arī izdevumi obligātajai veselības apdrošināšanai-slimokasēm ar pašu dalībnieku vēlētu vadību kā pirmskara Latvijā un citās ES valstīs,piemēram Beļģijā,kas mums vairāk gan asociējas ar Briseli.Kā varam izlasīt Beļģijas latviešu biedrības mājaslapā,šodien slimokases Beļģijā darbojas kā juridiski neatkarīgas bezpeļņas organizācijas,kuras saņem finansējumu no valsts subsīdijām un sociālajām iemaksām.Administratīvā finansējuma apmēri,ko valsts piešķir slimokasei,ir atkarīgi no reģistrēto klientu skaita.Beļģijas likumdošana garantē,ka slimokasēm ir primārā loma obligātās veselības apdrošināšanas nodrošināšanā.Slimokases nodrošina obligāto veselības apdrošināšanu.Tomēr bez šī minimuma katra slimokase attīsta un piedāvā klientiem dažādus papildu produktus un pakalpojumus,piemēram,Euromut pievērsusi uzmanību slimo bērnu skolas apmācībai mājas apstākļos,briļļu un kontaktlēcu apmaksai utt.
  Tādēļ pastāv pietiekami redzamas atšķirības starp slimokasēm,jo tās piedāvā dažādus pakalpojumus īpašām mērķa auditorijām,piemēram,ģimenēm ar bērniem,pensionāriem vai darba ņēmējiem ar zemiem un vidējiem ienākumiem.R^eģistrējoties slimokasē un saņemot valsts veselības apdrošināšanu,klients drīkst izvēlēties jebkuru-publisku vai privātu-slimnīcu vai poliklīniku visā Beļģijas teritorijā.Publiskā veselības apdrošināšana sedz aptuveni 75% no valsts noteiktās cenas par konkrētu medicīnisko pakalpojumu,medikamentiem vai hospitalizācijas izmaksām. Gandrīz visas slimokases noteikušas cenu par standarta apdrošināšanas paketi 10 Eur mēnesī robežās.Tomēr var atšķirties,vai šī cena piem’werota par vienu ģimenes locekli vai par visu ģimeni kopā.Piemēram,Euromut piedāvā veselības apdrošināšanu visai ģimenei,bērnus ieskaitot,par 9,90 Eur mēnesī.

Draugiem Facebook Twitter Google+