Ekonomika
Nauda

FM ziedotājiem piedāvā jaunu kārtību 1


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Publicitātes foto

Pēc diskusijām ar nevalstisko organizāciju sektoru un uzņēmējiem Finanšu ministrija (FM) izstrādājusi jaunu priekšlikumu uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumiem par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām.

Kā šodien Saeimas Sporta apakškomisijā stāstīja finanšu ministres padomnieks Jurijs Spiridonovs, lai nesamazinātu finansiālo motivāciju uzņēmumiem ziedot sabiedriskā labuma organizācijām, FM izstrādājusi jaunu priekšlikumu saistībā ar ziedojumiem UIN kontekstā, kas noteiktu iespējas, kā izmantot UIN atvieglojumu par ziedojumiem. Maksātajiem būs izvēles iespēja piemērot sev visizdevīgāko atlaides veidu.

Viens no piedāvājuma punktiem paredz neiekļaut pārskata perioda ar UIN apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 5% apmērā no iepriekšējā pārskata gada peļņas. Otrais punkts ļauj neiekļaut pārskata perioda ar UIN apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 2% no iepriekšējā pārskata gadā kopējās darba ņēmējiem izmaksātās atlīdzības, par kuru samaksātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Visbeidzot trešais punkts paredz samazināt pārskata gadā aprēķināto UIN, kas aprēķināts par gada pārskata noteiktajām dividendēm, par 80% no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 10% no aprēķinātās UIN summas par noteiktajām dividendēm.

Spiridonovs sacīja, ka no ziedotajām summām 2015.gadā, kas veido 36,1 miljonu eiro, nodokļa atlaide saņemta 24,9 miljonu eiro apmērā, un tikai 43% no uzņēmumiem ir saņēmuši atlaidi maksimālā apmērā jeb 85% no ziedotajām summām. Viņš norādīja, ka pārējiem atlaide bijusi mazāka, vidēji sasniedzot 52% no ziedotajām summām, turklāt ir arī uzņēmumi, kuriem atlaide ir vien 3% no ziedotajām summām, taču šīs summas nav lielas. Šāda situācija liecina, ka
motivācija ziedot ne vienmēr ir atkarīga no saņemtās atlaides lieluma.

Šādu grozījumu redakciju, ja to atbalstīs nevalstiskais sektors un citi partneri, varētu virzīt uz otro lasījumu Saeimā.

Latvijas Sporta federāciju padomes priekšsēdētājs Einars Fogelis pēc komisijas sēdes aģentūrai LETA norādīja, ka jaunais priekšlikums ir cerīgs un par to šodien pusdienlaikā spriedīs sporta organizācijas.

“Esam gandarīti, un šī ir pilnīgi jauna situācija – vēl vakar pusdienlaikā runājām par iepriekšējo sadalījumu 30%:10%, kas aprēķinos izskatījās pilnīgi citādāk un pilnīgi nemotivējoši nozarēm, par ko tiek runāts. Esam gandarīti, ka sācies konstruktīvs dialogs. Uz šīs konstruktīvisma nots savā nozarē arī paliksim, bet, protams, maksimāli veicot visus nepieciešamos aprēķinus, lai precīzi varētu ar FM un Saeimu turpināt dialogu. Protams, ievērosim valsts intereses. Šis piedāvājums mazina bažas, bet pilnībā tās nenoņem,” sacīja Fogelis.

Saistītie raksti

Komisijas sēdē Latvijas Tirdzniecības rūpniecības kameras pārstāve Elīna Rītiņa, jaunais piedāvājums uzņēmumiem ir motivējošs.

Patlaban gan Saeimā iesniegta cita likumprojekta redakcija. Tā nosaka, ka uzņēmumi, kas ziedo, varēs izvēlēties vienu no trim iespējām – samazināt ar nodokli apliekamo peļņu par ziedoto summu, bet ne vairāk kā 10% apmērā no iepriekšējā gada peļņas, vai arī par summu, kas nedrīkstēs pārsniegt 3% no iepriekšējā gada kopējās darbiniekiem samaksātās bruto algas, no kuras nomaksāts sociālais nodoklis. Tāpat paredzēta iespēja samazināt uzņēmuma ienākuma nodokli dividendēm par 30% no ziedotās summas, taču tā nedrīkstēs pārsniegt 10% no aprēķinātā nodokļa apjoma.

Tagad uzņēmumi par ziedojumu var saņemt 85% atlaidi peļņas nodoklim, nepārsniedzot 20% no kopējās nodokļa summas.

LA.lv