Kultūra
Literatūra

Folkloras krātuve saņēmusi vērtīgu dāvinājumu0

Foto: Latvijas Folkloras krātuve

Arvīda Brastiņa (13.04.1893.–15.11.1984.) 125. jubilejas gadā LU LFMI Latviešu folkloras krātuve ir saņēmusi vērtīgu dāvinājumu no viņa pēctečiem – Prātiņu ģimenes ASV, LA.lv uzzināja Folkloras krātuvē.

Arvīds Brastiņš ir pazīstamā Latvijas pilskalnu pētnieka Ernesta Brastiņa jaunākais brālis, abi kopā likuši pamatus dievturībai, veltījis mūžu dainu pētīšanai, latviskajai dievestībai un senlatviešu tradīciju kopšanai.

Pateicoties pētnieka pēctečiem, krātuvē nonākuši publicējumu manuskripti, lekciju piezīmes, vēstules, fotogrāfijas un iespieddarbi, kas sniedz liecības par dievturu kustības vēsturi ASV un Kanādā, par Amerikas Latviešu apvienības kultūras un izglītības darbu trimdā.

Līdz ar pilnu dievturu žurnāla “Labietis” komplektu no 1955. līdz 2017. gadam Folkloras krātuves lasītavas plauktus papildinās Arvīda Brastiņa trimdā izdotās grāmatas, kā arī viņa brāļa Ernesta Brastiņa (1892–1942) publikācijas, Māras Grīnas (dz. Brastiņš, 1927–2017) un Marģera Grīna (dz. 1928) darbi. Krātuvei uzdāvināta arī Grīnu manuskriptu kolekcija, kurā ir korespondence, materiāli ar piezīmēm un programmām par Latviešu fondu, Amerikas Latviešu apvienību, tās Kultūras biroju un Latviešu institūtu, Kultūras dienām, tautiskā mantojuma kursiem un citām tēmām.

Materiāli, nonākot jaunajā mājvietā, tiks apstrādāti, digitalizēti un būs pieejami pētniekiem un interesentiem. Latviešu folkloras krātuve pateicas Andai un Andrim Prātiņiem, kā arī etnomuzikoloģei Zanei Šmitei, kura rūpējās, lai kultūrvēsturiski nozīmīgie materiāli nonāktu Latvijā.

LA.lv