Folkloras laika raksti bērniem 0

Ir sācies jauns gads, bet pērnais kā allaž nesis bagātīgu bērnu mūzikas ierakstu birumu – pēc kvalitātes un stilistiskās ievirzes gan gauži atšķirīgu.

Reklāma
Reklāma
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Lasīt citas ziņas

Ko klausīties bērniem? Ko dziedāt un spēlēt, ko dejot vai apgūt ansambļos, ko izmantot bērnudārzā, skolā un mājās, lai izklaidējoties bagātinātos, mācītos, pilnveidotos, – tie ir pietiekami svarīgi jautājumi. Un labi, ja ir kāds, kurš spēj uz tiem atbildēt, veicot vajadzīgus un iedvesmojošus darbus.


CITI ŠOBRĪD LASA

“Gads rit apaļš, un tā ritenī var ieritēt dažādos laikos,” tā izdevniecības “Upe tuviem un tāliem” izdotā dubultalbuma (divu albumu sērijas) “Gadapkārti. No vasaras līdz ziemai. No ziemas līdz vasarai” ceļavārdos saka Ilga Reizniece, izritinot vienu skaņuripu no vasaras līdz ziemai, bet otru – no ziemas līdz vasarai. Izcilā mūziķe, dziesmu zinātāja un folkloras pedagoģe nu jau gadiem ilgi skolo un ļauj radoši izteikties bērniem tautasdziesmu muzikālajā valodā. Abi ierakstu ripuļi rāmi ieved klausītājus gada ritmiskajā gaitā – nebeidzamā, dabas noteiktā gadskārtu ciklā. Tie iesaista dziesmās, ļaujot bērniem sajust gadalaiku rimto maiņu un kārtot savu dzīves gaitu saskaņā ar dabu jau no mazām dienām. Dziesmas iedziedājuši Ilgas Reiznieces vadītās studijas bērni no četru līdz 14 gadu vecumam, bet instrumentālos pavadījumus iespēlējuši grupas “Iļģi” dalībnieki – dažādi balsu un instrumentu tembri veido tikpat krāsainas bildes kā albuma noformējumā izmantotie pašu bērnu zīmējumi. Ilgas 
Reiznieces un citu ieraksta dalībnieku muzikālā pieredze ļauj visiem dabiski un brīvi spēlēties gan ar folkloras materiāliem, gan ar “gandrīz folkloru” un pašas Ilgas sacerētajiem tekstiem un mūziku, apliecinot, ka tradīcijas ir dzīvas un atvērtas radošajām izpausmēm, bet gluži senējas sajūtas it labi sadzīvo ar mūsdienīgiem aranžējumiem. Pavadījumi albumā ieskaņoti arī atsevišķi, lai tos varētu izmantot, piemēram, bērnudārzos, skolās vai mācoties dziesmas mājās.

Citādi, bet tikpat pārliecinoši klausītājus uzrunā Iecavas bērnu folkloras kopas “Tarkšķi” pirmais albums “Tarkšķi ganos”, kas veidots studijā “Lauska”. Ieraksta dalībnieki dzied un spēlē “jautras tautasdziesmas un rotaļas par dzīvi laukos un dažādiem lopiņiem”. Tie ir bērni jau no trīs gadu vecuma, kuri apgūst visdažādāko tautas mūzikas instrumentu spēli, dzied, dejo, paši darina tautastērpu elementus un tradicionālos instrumentus (kopumā Iecavā “Tarkšķos” iesaistīti ap 70 dziedāt un spēlēt gribētāju!). Viņu vadītāja Kristīne Karele par savu darbību bērnu izglītības veicināšanā ieguvusi “Lielo folk-loras gada balvu 2007”. Ierakstā ietvertais daudzveidīgais bērnu folkloras apkopojums – ganu dziesmas, šūpuļdziesmas, putnu un zvēru dziesmas, danči un rotaļas – rāda, cik dzīvi, skanīgi, aizrautīgi un aizraujoši bērnu mutēs var skanēt tautasdziesmas, cik azartiski tarkšķēt, svilpot, čīgāt, dūdot mūzikas instrumenti. Albumā ietverts arī videoklips “Cīrulis un pūcīte”, kas ļauj “Tarkšķus” ne tikai noklausīties, bet arī ieraudzīt. Savukārt mīļais noformējums bērnu grāmatiņas veidā neaprobežojas tikai ar atraktīvu dizainu un dziesmu tekstiem vien, jo dokumentē arī dziesmu izcelsmi – fiksē teicēju vārdus un folkloras materiālu pieraksta vietas. Klausieties, skatieties un mācieties – arī jūs, pieaugušie!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.