×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
17. aprīlis, 2015
Drukāt

“Fortum”: Centralizētajai apkurei parādās konkurenti – saules baterijas, siltuma sūkņi (3)

Uz jumta uzstādīti četri saules kolektoru bloki.Uz jumta uzstādīti četri saules kolektoru bloki.

Centralizētajai siltumapgādei sāk parādīties konkurenti – alternatīvas katlumājas, saules bateriju paneļi, siltuma sūkņi, intervijā biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” pastāstīja siltumapgādes uzņēmuma “Fortum Jelgava” (“Fortum”) valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa.

“Centralizētās siltumapgādes uzņēmumu vidū konkurences īsti nav. Lielākā daļa centralizēto siltumapgādes uzņēmumu tomēr pieder pašvaldībām, un līdz ar to interese ir tikai par darbību konkrētās pašvaldības teritorijā. Tomēr siltumapgādē kā tādā sāk parādīties arvien vairāk konkurentu – tās ir alternatīvas katlumājas, saules bateriju paneļi, siltuma sūkņi. Latvijā tas vēl nav izteikti, bet Skandināvijā, piemēram, ir tā, ka šādi siltuma sūkņi tiek ierīkoti veseliem māju kvartāliem. Tādēļ centralizētās siltumapgādes uzņēmumiem arvien vairāk būtu jākoncentrējas uz šādu konkurenci, un tā būs galvenais izaicinājums nākamajos desmit gados. Latvijā vēsturiski ir izveidojies tā, ka centralizētās siltumapgādes reputācija nav tā labākā – vai nu cenas vai nu apkalpošanas kvalitātes dēļ. Mēs cenšamies šos stereotipus lauzt, bet konkurēt ar alternatīviem piedāvājumiem būs arvien grūtāk,” klāstīja Cimdiņa.

Vienlaikus viņa atzina, ka bieži vien šādi jautājumi atduras pret iedzīvotāju maksātnespēju. “Kad mēs runājam par konkurentiem un to, vai kāda daudzdzīvokļu māja varētu mainīt siltumapgādi, mēs visi saprotam, ka atbilde vispārējā gadījumā ir nē. Pašlaik Latvijā nav finansiālo resursu, lai kaut ko tādu darītu un centralizētais siltums tomēr ir vienīgā šādu vidusmēra māju iespēja. Tomēr, ja finanšu pieejamība būtu, tad uz to visu varētu skatīties citādāk. (..) Nepārprotiet mani – es gribētu, lai centralizētā siltumapgāde saglabājas un ir pakalpojums, kuru klients gribētu izvēlēties arī konkurences apstākļos. Ir jāsaprot, ka centralizētās siltumtrases ir tapušas padomju laikos un jaunu šāda mēroga infrastruktūru mēs par savu naudu neuzbūvēsim. Tādēļ mantojumā saņemtais būtu maksimāli racionāli jāizmanto. Ja centralizētie siltumuzņēmumi kļūtu atvērtāki un šajos tīklos laistu iekšā arī to enerģiju, kura ir saražota saules bateriju paneļos, siltuma sūkņos, tad tas būtu jau daudz racionālāk,” teica kompānijas vadītāja.

“Fortum” pamatkapitāls ir 2,223 miljoni eiro – tā vienīgais īpašnieks ir Nīderlandes “Fortum Holding B.V.”, liecina informācija datubāzē “Lursoft”. Uzņēmums pērn, pēc neauditētajiem datiem, strādāja ar 23,9 miljonu eiro apgrozījumu un aptuveni divu miljonu eiro peļņu. Savukārt 2013.gadā kompānija strādāja ar 19,324 miljonu eiro apgrozījumu un 1,472 miljonu eiro peļņu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Pieņemtajā “Elektroenerģijas tirgus likuma 30.1 pantā”, Norēķinu sistēma mājsaimniecību sektorā pašpatēriņam pievestajā aprēķinu piemērā ar gada jaudu 2400 kW/h:
    Iekārtas un uzstādīšanas minimālās izmaksas 4300 EURO, mājsaimniecības ieguvums 244 EURO.
    ZZS Ekonomikas ministrei šis 4. klases matemātikas uzdevums acīmredzot ir par grūtu, par ko pārliecinājos iepazītoties ar ministrijas atbildi uz šo jautājumu, kurā man cenšās pierādīt cik šis likums izdevīgs īpaši paredzot el.enerģijas cenu pieaugumu.

  2. Cenšaties šos stereotipus lauzt,aprēķinot siltima patēriņu pēc kvadrātmetriem?

  3. Kāpēc Latvijā nepiemēro kompensācijas ar siltumsūkņu,saulesbateriju utt.aprīkotajām saimniecībām,kuras negandē gaisu un vidi, ne kā tas ir Igaunijā? Kāpēc šajā jautājumā “zaļie” neko nedara?

Draugiem Facebook Twitter Google+