Kultūra
Teātris un kino

FOTO: Aktiera traumas dēļ nākas pārtraukt darbu pie Dāvja Sīmaņa jaunās filmas0


Filmas “Gads pirms kara” uzņemšanas laukumā.
Filmas “Gads pirms kara” uzņemšanas laukumā.
Publicitātes foto

Režisora Dāvja Sīmaņa jaunās spēlfilmas “Gads pirms kara” filmēšana negaidīti apturēta — galvenās lomas atveidotājs, čehu aktieris Petrs Buhta filmēšanas laukumā guvis nopietnu traumu, ziņo Nacionālais kino centrs.

Vēsturiskais trilleris seko leģendārā anarhista Pētera Māldera traģikomiskajam un sirreālajam ceļojumam, un tā uzņemšana tiks pabeigta rudenī, kad aktieris būs atveseļojies un atkal gatavs filmēties.

Kopš 14. jūnija kinopilsētiņā “Cinevilla” tika filmētas armijas rekrutēšanas ainas, kā arī anarhistu uzbrukums bankai, un vienā no filmas dubliem galvenās lomas aktieris, skrienot pa “Cinevillas” ielām, neveiksmīgi pakrita un nopietni savainoja kāju.

Saskaņā ar ārstu prognozēm, atveseļošanās periods var izrādīties diezgan garš, tādēļ tika nolemts ne vien pārtraukt filmēšanu Latvijā, bet arī pārcelt plānoto epizožu uzņemšanu Čehijā un darbu turpināt rudenī.

Savainotais aktieris 19. jūnija vakarā ar specializēto medicīnisko transportu tika pārvests uz Prāgas slimnīcu tālākai ārstēšanai.

Filmas producents Roberts Vinovskis stāsta: “Šis gadījums mums atkal apliecina, cik savdabīgs ir filmas tapšanas process. No vienas puses, tas prasa skrupulozu plānošanu, jo ir iesaistīti lieli cilvēkresursi un apjomīgs tehniskais nodrošinājums, no otras — tas tik un tā ir ļoti dzīvs un neparedzams, jo ik uz stūra var parādīties negaidīti pavērsieni un grūtības. Mūsu gadījums izvērties visai dramatisks, taču šobrīd jau notiek vērienīga darbu pārplānošana.”

Producents pateicas izpildproducentei Ilzei Krūmiņliepai un komandai, uz kuras pleciem ir viss apjomīgais un komplicētais situācijas risināšanas process, kā arī mediķiem par profesionalitāti un palīdzību.

Vēsturiskais trilleris “Gads pirms kara” seko jauna cilvēka Pētera Māldera traģikomiskajam un sirreālajam ceļojumam 1913. gadā, īsi pirms Pirmā pasaules kara sākuma — laikā, kas pārvērta pasauli.

Pēteris Mālderis ir reāla vēsturiska personība, viens no pagājušā gadsimta noslēpumainākajiem latviešiem, un filmas pamatā ir sazvērestības intriga, ko Pēteris cenšas atrisināt.

Dažādie stāsta pavērsieni vienlaikus ir arī reālu vēstures notikumu atspulgs, tādēļ filmas galvenais varonis savā ceļā sastop virkni pazīstamu vēsturisku personību — Ļeņinu (Lauris Dzelzītis), Freidu (Ģirts Ķesteris), Staļinu (Eduards Johansons), Trocki (Gints Grāvelis) un citus.

Filma ir Eiropas paralēlās vēstures interpretācija, kas vēsta par vecās kultūras bojāeju.

Kā jau iepriekš ziņots, šī gada sākumā tika uzņemtas pirmās ainas ar sniega plašumiem Ikšķilē un sabiedriskiem nemieriem Rīgas Pils laukumā, savukārt vasaras filmēšanas perioda laikā darbs turpinājās dažādās Latvijas vietās un vēsturiskās ēkās.

Piemēram, spiritisma seanss tika filmēts Stāmerienas pilī, revolucionārās sapulces aina – bijušajā rūpnīcā “Boļševička”, bet krodziņa aina iemūžināta Rīgas pilī.

Filmas veidotājiem par prieku bija novērojama liela Latvijas reģionu iedzīvotāju interese par dalību masu skatos, tai skaitā par iespēju filmēties Zigmunda Freida sanatorijas kailo pacientu lomās.

Par dakteri Freidu, palīdzot grimētājiem un ģērbējiem, pārtapa vēlāk lomā grūti atpazīstamais aktieris Ģirts Ķesteris. Šīs ainas filmētas gleznainajā Krimuldas muižas dārzā.

Filmas "Gads pirms kara" uzņemšanas laukumā.

Filmas radošo kodolu veido režisors un scenārija autors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts un māksliniece Kristīne Jurjāne.

Šādā sastāvā radošā komanda jau ne reizi vien sevi apliecinājusi ar kinematogrāfiski augstvērtīgām filmām, kas guvušas publikas un profesionāļu atzinību ne vien Latvijā, bet arī starptautiski.

Par jaunāko komandas kopdarbu – Simtgades spēlfilmu “Tēvs Nakts” — 2018. gadā filmas veidotāji saņēma Latvijas Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps katrs savā kategorijā.

Filmas producents ir Roberts Vinovskis, filma top Studijā Lokomotīve. Robertam Vinovskim sadarbojoties ar filmas “Gads pirms kara” radošo komandu, 2016. gadā tapa spēlfilma “Pelnu sanatorija”.

Rīgas Starptautiskā filmu festivāla (Riga IFF) žūrija filmai piešķīra festivāla Grand Prix, filma tika izrādīta četros A klases kino festivālos, iegūstot dažādas balvas, tāpat tā saņēma arī vienpadsmit nominācijas un vairākas balvas Nacionālajā filmu festivālā “Lielais Kristaps”.

Filma “Gads pirms kara” ir triju valstu kopražojums — ar “Studiju Lokomotīve” spēkus apvieno “Studio Uljana KIM” no Lietuvas un “Produkce Radim Prochazka” no Čehijas. Filma saņēmusi Nacionālā kino centra finansiālu atbalstu.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Kultūra
VIDEO. “Jutos kā Dziesmu svētkos!” Ar Ivetas Apkalnas koncertu Rīgas jūras līča krastā ievadīts “Jūrmalas festivāls”
12 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta? 1
1 diena
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

EL
Egils Līcītis
Latvijā
Pie Pārdaugavas monumenta jāizliek paskaidrojumi. Saruna ar Levita padomnieku vēstures jautājumos Jurģi Klotiņu
Intervija 4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānija vēlas Eiropas vadītus kuģošanas aizsardzības spēkus Persijas līcī
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
FOTO: Prezidents Levits ticies ar “airBaltic” vadītāju Gausu
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Kā kaut ko tādu var dabūt gatavu? Traģisks notikums Zolitūdē
19 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Ceļmalā baravikas lielākas par grozu! Laimīgie sēņotāji lielās ar guvumu
4 stundas