Kultūra
Māksla

FOTO: Apskatei atvērs “Anglijas Siksta kapelu”0

Foto: EPA / Scanpix / LETA

Pēc pāris dienām, 23, martā, Grīnvičā’(Anglija) apskatei tiks atklāta “Apgleznotā zāle” ko mēdz dēvēt par “Anglijas Siksta kapelu”, ziņo “Art Journal”.

Agrākā Karaliskā hospitāļa 4000 kvadrātmetru plašo zāli gandrīz 20 gadu garumā (1707-1726) ar karaļu un karalieņu, labi barotu nimfu un ķerubu, barokālu mākoņu, smagu drapēriju, alegorisku miera, laika, patiesības un citu nozīmīgu elementu attēlojumu apgleznoja mākslinieks Džeimss Tornhils (1675-1734).

Karaliskais hospitālis celts kā mītne vecajiem jūrniekiem, tās arhitekts ir slavenais Kristofers Rens, Sv. Pāvila katedrāles radītājs.

Rens zālei, kura īpaši svinīgos brīžos pārtapa ēdamzālē, bija pasūtinājis greznus, ar aveņsārtu ādu polsterētus sēdekļus, kuri gan pirms vairāk nekā simt gadiem, kad ēka pārtapa nacionālajā jūrniecības mākslas galerijā, tika no tās izņemti.

Divus gadus ilgušajā un 8,5 miljonus mārciņu izmaksājušā restaurācijā tika nolemts sēdekļus atjaunot, lai apmeklētāji dāsni rotātos griestus varētu vērot, nevis laužot nost kaklus, bet gan ērti atlaižoties zvilnī.

Tornhila daiļrade tiek vērtēta kritiski, un apzīmējums “Anglijas Siksta kapela” prasa ticības piepūli, taču zāle neapšaubāmi ir mākslinieka krāšņākais darbs, episks angļu baroka paraugs.

LA.lv