Latvijā
Rīga

“Laimas” pulkstenis izskatās citādi un spēlēs Raimonda Paula melodijas 0

UZZINI 8 interesantus faktus par “Laimas” pulksteni

“Laimas” pulkstenis jau vairākus gadu desmitus ir iecienīta tikšanās vieta un īpašs apskates objekts gan Latvijas iedzīvotāju, gan ārvalstu viesu vidū. Tādēļ par godu valsts simtgadei uzņēmums “Orkla Confectionery & Snacks Latvija” radījis īpašu dāvanu Latvijai – skaistu, atjaunotu pulksteni pašā galvaspilsētas sirdī, kas ne tikai turpinās precīzi rādīt laiku, bet arī katru stundu priecēs ar labi zināmām Raimonda Paula melodijām un veiks laika atskaiti līdz 2018. gada 18. novembrim.

Atklāšanā pirmo reizi atskaņota viena no 24 labi pazīstamām un īpaši šim projektam iespēlētām Raimonda Paula melodijām.

Galerijas nosaukums


Lielais pulkstenis

1924. gadā Rīgas centrā tika novietots centrālais pulkstenis, ko sākotnēji dēvēja par “Lielo pulksteni”. Tajā laikā rokas pulkstenis bija ekskluzīva privilēģija, līdz ar to pulkstenim bija ļoti funkcionāla nozīme – publiski rādīt precīzu laiku. Tikai 1936. gadā “Lielajam pulkstenim” tika piešķirts “Laimas” vārds. Cauri gadiem “Laimas” pulkstenis tika dēvēts arī par miera pulksteni.


Savienots ar LU astronomijas observatoriju

“Laimas” pulkstenis ir vieta, kur satiekas laiks un cilvēki, un ne velti tā! Reti kurš zina, ka pulkstenis 1929. gadā tika savienots ar Latvijas Universitātes astronomijas observatoriju, tādējādi kļūstot par precīzāko laikrādi Rīgā. Līdz ar to pulkstenis Rīgas sirdī kļuva par populāru tikšanās vietu.

Politiskās informācijas stends

Grūti iedomāties, bet pēc Otrā pasaules kara ilgus gadus pulkstenis tika izmantots kā politiskās informācijas stends. Pulkstenim skaitot lēni ritošos padomju gadus, tas ar laiku tomēr atgrieza savu romantisko simboliku, atstājot politiku aiz muguras.

Kas veidoja pulksteņa vizuālo tēlu?

1989. gadā Rīgas pilsētas simbols tika atjaunots sadarbībā ar vecpilsētas arhitektu Georgu Baumani. Balstoties uz senā pulksteņa fotogrāfijām, tika izstrādāta ideja, kā atjaunot pulksteņa vizuālo tēlu, bet ar “Radiotehnikas” pārstāvjiem “Laima” vienojās par ierāmējuma stikliem un pārējo konstrukciju. Vecā laikrāža atjaunošanas darbus vadīja “Laimas” galvenais mehāniķis Tālivaldis Beķeris un galvenais konstruktors Jāzeps Apels.

Pulksteņa “zelta” laiki

Jau vēsturiski garāmgājēji Rīgas centrā varējuši ne vien satikties pie “Laimas” pulksteņa, bet arī iegādāties un cienāties ar šokolādes saldumiem. Pulksteņa “zelta” laikos uz stūra, pa diagonāli, bija “Laimas” veikals, un arī šobrīd tas atrodas turpat netālu – tieši pretējā pusē.

Rekonstrukcijas

Pēdējo reizi “Laimas” pulkstenis tika rekonstruēts 1999. gadā kā “Laimas” dāvana galvaspilsētai Rīgai 800 gadu jubilejā. Toreiz pulksteņa atjaunošanas projektēšanas darbus veica arhitekts Armands Bisenieks sadarbībā ar uzņēmumu ”Metāla dizains”. Tolaik pulksteņa rekonstrukcijā “Laima” investēja 30 tūkstošus latu.

Pie klavierēm Raimonds Pauls

Jaunā pulksteņa veidolu, kas tiks atklāts 29. decembrī, izstrādājis dizainers Arvis Sproģis. Ievērojami ir tas, ka arī pats Maestro Raimonds Pauls šī gada novembrī ierakstījis populārākās melodijas, speciāli “Laimas” pulkstenim. Atjaunotais pulkstenis ik stundu atskaņos kādu no 24 labi zināmām Raimonda Paula melodijām, padarot tikšanos patiesi neaizmirstamu. “Laimas” pulkstenis ne velti tiek uzskatīts par mīlestības simbolu. Piemēram, 30. gados pie pulksteņa satikušies arī bijušās Latvijas prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vecāki. Un ticams, ka šādi stāsti ir ne viens vien.Unikāls, bet ne vienīgais
Lai gan mums labi zināmais “Laimas” pulkstenis Brīvības un Aspazijas bulvāra krustojumā ir unikāls, tomēr nav vienīgais Latvijas saldumu zīmola vārdā uzstādītais pulkstenis. Kopš 2012. gada arī Vidzemes sirdī – Siguldā “Laima” ievieš mīlestības caurstrāvotu satikšanās vietu, uzstādot modernu “Laimas” pulksteni Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā, tādējādi tam kļūstot arī par ceļotāju laika noteikšanas palīgu.

LA.lv