Kultūra
Mūzika

FOTO: Atklāj starptautisko folkloras festivālu “Baltica 2018”1

Foto Dainis Bušmanis

Rīgā šodien ar sadziedāšanos un orientēšanās sacensībām tika atklāts starptautiskais folkloras festivāls “Baltica 2018”.

Pasākumu programmas atklāšana norisinājās Rīgas kanāla malās, kur notika Latvijas novadu kolektīvu sadziedāšanās.

Šovakar dziesmu pavadībā un iedzīvotāju atbalstīts notika folkloras festivāla “Baltica 2018” gājiens ap Brīvības pieminekli, un tajā piedalījās apmēram 300 folkloras kopas un ansambļi.

Katras folkloras kopas un ansambļa dažāda gada gājuma dalībnieki gājienā piedalījās ar savu karogu un novadam atbilstošos tautas tērpos. Tāpat liela daļa bija greznojusies ar Līgo svētku vainagiem un rokās nesa Jāņu zāles.

Vairākiem kolektīviem līdzi bija dažādi mūzikas instrumenti – akordeoni, bungas, vijoles, suitu dūdas, ragi un citi. Atsevišķi dalībnieki gājiena laikā ļāvās dejas solim.

Gājienu ievadīja viena no vīru kopām, nesot Latvijas karogu, kam sekoja Baltijas valstu un citu ārvalstu pārstāvji. Pasākuma vadītāji pieteica katru atsevišķo kopu un ansambli. Attaisnojot savu nosaukumu, kā vieni no skaļākajiem sevi parādīja folkloras kopa “Tarkšķi”, taču no viņiem daudz neatpalika arī citi dalībnieki.

Gājiena dalībniekus ar dziesmām sveica folkloras kopu dalībnieki, kuri turpina muzicēt uz skatuves Brīvības laukumā.

Vēl pirms gājiena Rīgas kanāla abos krastos vairāk nekā 1000 dziedātāju savstarpēji sadziedājās. Interesi par pasākumiem izrādīja iedzīvotāji un pilsētas viesi, kuri sadziedāšanās laikā bija pulcējās uz kanāla tiltiņiem un gājiena laikā folkloras kopu dalībniekus atbalstīja ar aplausiem.

Gājienu noslēdza vīru kopa “Vilki”.

Festivāls noslēgsies ar vasaras saulgriežu sagaidīšanu Rīgā, Dagdā, Daugavpilī, Jelgavā, Jūrkalnē, Turaidā, Viļakā. Gada īsākajā naktī Rīgā, 11.novembra krastmalā, uz trim skatuvēm būs iespēja dzirdēt Jāņu svētku melodijas, sadziedāties, pīt vainagus un apgūt siera siešanas prasmi. Koncertus sniegs grupas “Iļģi”, “Alas vecās mēbeles”, “Ceiruļeits”, “Skandinieki” un “Kokle”. Saullēkta vērošana notiks Pārdaugavā.Starptautiskais festivāls “Baltica” ir Baltijas tautām nozīmīgs notikums, kas demonstrē tradicionālās kultūras vērtības – dziesmas, instrumentālo mūziku, stāstījumus, rotaļas, dejas, kā arī tautas lietišķo mākslu, amatniecību, un citas tautas kultūras izpausmes formas. Latvijā pirmo reizi festivāls notika 1988.gadā, ievadot Nacionālās neatkarības kustību.
LA.lv