×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
17. jūnijs, 2015
Drukāt

FOTO: Bijušās milicijas pagalmā atklātas piemiņas plāksnes represētajiem (4)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Trešdien, 17.jūnijā, Latvijas Republikas okupācijas dienā, Cēsīs, Pils ielā 12, tika atklātas vairākas piemiņas plāksnes Padomju represijās cietušajiem bijušā Cēsu apriņķa iedzīvotājiem.

“Latvijas Avīze” jau rakstīja, ka piemiņas vietas izveide ir Latvijas Politiski represēto apvienības Cēsu biedrības un tās dalībnieka Pētera Ozola triju gadu pūliņu rezultāts.

Spilgti melnajās plāksnēs ar koši baltiem burtiem ierakstīti 643 vārdi un uzvārdi cilvēkiem, kuri līdz nāvei nomocīti ceļā uz Sibīriju, izsūtījumā, vai esot meža brāļu gaitās. Mākslinieka Daiņa Andersona veidotās plāksnes plešas 15 metru garumā, un starp uzvārdiem ievietota arī bijušā apriņķa karte, ilustrējot no represijām bojāgājušo skaitu katrā pagastā.

Latvijas Politiski represēto apvienības (LPRA) Cēsu biedrības priekšsēdētājas vietnieks Pēteris Ozols neslēpa saviļņojumu, atklājot plāksnes, pauda cerību attīstīt šo vietu kā izglītojošu kompleksu, kurā gan ar interaktīvām ekspozīcijām, gan plašu informācijas kopumu dažādās valodās iespējams gūt priekšstatu par tā laika notikumiem, portālu “la.lv” informēja Cēsu novada pašvaldības pārstāvis Kārlis Pots.

Ozols arī norādīja uz gatavību turpināt iesākto darbu un kopt vēsturi, ievācot papildus materiālus un datus.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs akcentēja piemiņas vietas nozīmi kā atgādinājumu vēsturiskajām netaisnībām un pauda cerību, ka Cēsu un Latvijas iedzīvotājiem nekad vairs nebūs jāpiedzīvo tās šausmas, kas plosīja dzīves, ģimenes un valsti pagājušā gadsimta 40.gados.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Apskatīju piemiņas plāksni represijās cietušajiem Cēsu apriņķa iedzīvotājiem, gan tikai neklātienē, jo aizbraukt tik tālu nebija iespējams. Cerēju vismaz, ka kāda TV parādīs, bet neizdevās atrast. Meklēšu iespēju aizbraukt un apskatīt savām acīm, cerams, ka jebkurā laikā būs brīva pieeja. Arī mani radinieki ir šo represiju upuri. Ļoti emocionāli! Paldies Latvijas Politiski represēto apvienības Cēsu biedrībai un īpaši tās dalībniekam Pēterim Ozolam par padarīto darbu.

 2. Tiem, kas saka, ka “tagad Latvijā ir slikti laiki, ka cilvēki brauc prom”, padomājiet lūk par ko:
  1) neviens ar varu nespiež braukt prom, nav Staļina laiki;
  2) neviens aizbraucējs nav nomocīts lēģeros;
  3) aizbraucēji ir devušies tur, kur it kā labāk maksā, nevis ar vau aizvesti uz Sibīriju pie baltiem lāčiem;
  4) cik cilvēku būtu jau sen aizmukuši no PSRS, ja robežas būtu vaļā?
  5) ja Latviju nebūtu okupējusi PSRS ar krieviju priekšgalā, mums joprojām būtu līdzīgs dzīves līmenis ar Eiropas valstīm un krievija varētu lūrēt caur žoga mietiem, kā mūsu zeme aug un zied.
  Pieminēsim Sibīrijā nomocītos!

 3. Paldies par piemiņas vietas izveidi visiem labajiem cilvēkiem , kas ziedoja savu laiku un līdzekļus ! Ir liels gandarījums par atrastajiem tuviniekiem, kuru kapu vietas nav zināmas.
  Vēlreiz paldies!

Draugiem Facebook Twitter Google+