Kultūra
Teātris un kino

FOTO. Brīvības stāsti jaunā Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes poēmā0


Muzikālās poēmas “Kā ābeļdārzs ir brīvība” mēģinājums.
Muzikālās poēmas “Kā ābeļdārzs ir brīvība” mēģinājums.
Foto: Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde “Kultūra”

23. novembrī Jelgavas kultūras namā pirmizrādi piedzīvos Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna muzikālā poēma “Kā ābeļdārzs ir brīvība”. Uzvedumā, kas tapis režisora un scenogrāfa Reiņa Suhanova vadībā, tautas sapņus izstāstīs un izdziedās Dailes teātra aktieri – Artūrs Skrastiņš, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, operdziedātāja Kristīne Zadovska – un solisti Zigfrīds Muktupāvels, Daumants Kalniņš un Andris Ērglis.

Muzikālā poēma tapusi divus gadus ilgas komponista Jāņa Lūsēna un dzejnieces Māras Zālītes radošas sadarbības iznākumā. Tā stāstīs par Latvijas vēsturi, sniedzot iespēju vēlreiz izdzīvot latviešu tautas kopīgo ticību brīvai Latvijai. Pirmatskaņojumam izraudzīta Jelgava, jo tieši šeit pirms simts gadiem tika uzveikts Bermonta karaspēks un nosargāts tautas sapnis par brīvu Latviju.

23. novembra pirmizrādē uzveduma skanējumu papildinās arī jelgavnieki – meiteņu koris “Spīgo” un jauktais koris “Balti”. Koncertā dziedās arī Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra “Mazā ģilde” vīru koris “Frachori”. Diriģents – Valdis Butāns.

Brīvības stāstus muzikālās skaņās iedzīvinās Latvijas labākie mūziķi – jaundarbu komponists Jānis Lūsēns, kā arī Harijs Gūtmanis, Evija Mundeciema, Marita Karpa, Latvīte Cirse, Jānis Ozoliņš un Jānis Lūsēns juniors.

“Tās dvēseles stīgas, kas vibrē Māras dzejā un pasaules notikumu redzējumā, iekustina arī manu radošo garu, katrreiz iedzīvinot arvien jaunas skaņas, motīvus un krāsas.

Īpaši tuva, šķiet, mums abiem ir latviskā piederības sajūta, gan vēsturi vētījot, gan sapņus par Latviju izrakstot.

Tā tas ir bijis izrādēs “Sfinksa”, “Indriķa hronika”, “Kaupēn, mans mīļais”, “Meierovics” un “Mistērija par sapni un mīlestību”. Mūsu kopdarbi ir izspēlēti simtiem reižu, un skaņdarbi dzīvo un tiek dziedāti vēl šodien.

Ticu, ka mūsu jaunais darbs “Kā ābeļdārzs ir brīvība” ir skaists, emocionāli dziļš un pacilājošs turpinājums līdz šim jau kopā radītajam,” atgriežoties pie radošās sadarbības ar Māru Zālīti, saka mūzikas autors Jānis Lūsēns.

Gaidot uzveduma pirmizrādi, pie klausītājiem nonācis arī tā pirmais skaņdarbs ar nosaukumu “Manas Zemgales zelts”, kurā solo partiju izpilda Ilze Ķuzule-Skrastiņa, kokli spēlē Latvīte Cirse, dzied arī kori “Spīgo” un “Frachori”.

Saistītie raksti
"Kā ābeļdārzs ir brīvība" mēģinājums.

Dienu pirms uzveduma, 22. novembrī, uzveduma veidotāji piedāvā iespēju noskatīties tā ģenerālmēģinājumu. Bet mēs piedāvājam ieskatīties mēģinājumā, kas notika trešdien, 20. novembrī.

Uzvedums “Kā ābeļdārzs ir brīvība”: 22. XI 19.00 (ģenerālmēģinājums); 23. XI 12.00 un 16.00

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 3–10

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
LNB Draugu telpā notiks saruna par rakstniekiem un viņu ģimenēm
21 stundas
IK
ILZE KĻAVIŅA
Kultūra
Ideālais cilvēks, ko mēs gribētu “lietot”. Ilze Kļaviņa vērtē izrādi “Bītlu jaunais albums”
21 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Doma laukumā muzicēs projekta “Ziemassvētku tubas” orķestris
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Baņķieru Robina Huda formula: LB un EK aicina vairāk iekasēt nodokļos un vairāk izmaksāt pabalstos
13 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Piektdien Latvijā vietām smidzinās lietus: šorīt īpaši Kurzemē ir apledojuši ceļi
49 minūtes
JH
Johanness Hāns
Pasaulē
Johanness Hāns: ES budžets Latvijai ir izdevīgs
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Sāktas pārrunas ar ASV par sankciju atcelšanu Ventspils brīvostai
14 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Konservatīvā partija ieguvusi pārliecinošu vairākumu Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās
30 minūtes