Latvijā
Sabiedrība

Rainim – sava viesnīca un Vējoni silda ne tikai Šrilankas saule. “LA” nedēļas apskats 16

Foto – LETA, AFP. Kolāža – la.lv

Cilvēks. Raimondu Vējoni silda ne tikai Šrilankas saule

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, kurš pašlaik bauda atvaļinājumu Šrilankā, silda ne tikai dienvidu saule un austrumnieku viesmīlība, bet arī kāda ziņa no Latvijas. Te aizvadītajā nedēļā tika publiskota SKDS aptauja, kas uzrāda, ka tieši R. Vējonis ir populārākais politiķis mūsu valstī. Daļa sabiedrības gan šo ziņu uzņēmusi ar aizdomām, jo pētījums tapis pēc laikraksta “NRA” pasūtījuma, un tajā īpaši labas pozīcijas ir tieši politiķiem, kas saistīti ar Zaļo un zemnieku savienību (piemēram, otrs populārākais ir aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, trešais – Aivars Lembergs, sestā – finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola). Taču pārāk aizrauties ar konspirācijas teorijām arī nav pamata, jo prezidenta un aizsardzības ministra amati ir tie, kas tautai patīk neatkarīgi no tā, kas tur kādā brīdī nokļuvis. Vējonis paguvis ievākt pozitīvisma punktus no tiem abiem, jo, kā zināms, pirms kļūšanas par prezidentu bija aizsardzības ministrs.

Tiesa, interesantāka aina paveras, ja sāk vērtēt SKDS aptaujas datus šķērsgriezumā, un te izrādās, ka Vējonis ir diezgan augstu vērtēts gan latviešu, gan krievu vidū (lai gan nevienā no grupām nav pārliecinošs līderis). Kamēr, piemēram, A. Lembergs starp latviešiem kļūst arvien nepopulārāks un augstā vieta reitingu tabulās ir, galvenokārt pateicoties tai iedzīvotāju daļai, kas ikdienā ģimenē runā krievu valodā. Par to, kurā grupā meklējami Nila Ušakova kvēlie pielūdzēji, protams, nav nekādu šaubu.

Darījums. Rainim – sava viesnīca?

Investējot apmēram 30 miljonus eiro, no piektdienas Rīgā, Raiņa bulvārī 5/6, durvis vērusi jauna augstas klases pieczvaigžņu viesnīca “The Grand Poet”. Tulkojumā viesnīcas nosaukums skanētu kā “lieliskais dzejnieks”, kas neviļus liek nosaukumu salīdzināt ar ielu, kurā viesnīca atrodas. Tā ietilpst “Semarah Hotels” viesnīcu ķēdē, kuras tīklā ir arī cita Rīgā esošā četrzvaigžņu viesnīca “Metropole” un Jūrmalā bāzētā trīszvaigžņu viesnīca “Liel-upe”. Atklājot viesnīcu, visu viesnīcu tīkla vadītāja Olga Smirnova sacīja, ka tā būs modernās mākslas un bohēmiskā dzīvesveida suminājums un apmeklētājus priecēs ne tikai unikālais dizains, bet arī skats uz Bastejkalnu un ēkas spilgtā vēsture. “Viesnīcas nosaukums sevī nes dualitāti, kas bieži vien iemiesojas arī dzejniekos – lietišķums un bohēmiskums. Savukārt pati ēka ir arhitektūras piemineklis, tādēļ tajā ir saglabāts pēc iespējas vairāk autentisku lietu, piemēram, koka kāpnes piecu stāvu garumā un vēsturiskās podiņu krāsnis,” sacīja O. Smirnova. Ēka tiešām ir palikusi Latvijas vēsturē – tā ir bijusī Iekšlietu ministrijas ēka, kuru barikāžu laikā 1991. gadā aizstāvēja pret OMON spēkiem.

Jaunajā viesnīcā ir 168 numuri, tajā skaitā arī īpaši grezni apartamenti. Tāpat viesnīcā izveidots augstas klases restorāns, modernas pasākumu un konferenču telpas, kā arī trīs SPA procedūru telpas, kuras klienti varēs izmantot no pavasara sākuma. SIA “Semarah Hotel Management” apgrozījums 2016. gadā pieauga par 10% un bija 4,088 miljoni eiro, kā arī uzņēmums nopelnīja 62 144 eiro. Tas dibināts 2012. gadā, un uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Krievijas privātpersona Ņikita Polovinkins.

Mācība. Denēva sauc atpakaļ pie dabas

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Daudzām skatītāju paaudzēm iemīļotā, pasaulē pazīstamā franču kinoaktrise Katrīna Denēva nule pievienojusi savu parakstu Francijas simts ievērojamu sieviešu kopīgajai vēstulei, kas aicina nekrist galējībās pēdējā laikā Rietumu pasaulē tik aktuālajā diskusijā par vīriešu seksuālo uzmākšanos sievietēm.

Joprojām šarmantās aktrises, kura skatītājus gadu desmitiem no ekrāniem valdzinājusi un turpina valdzināt gan ar intelektu un spožu aktierspēli, gan izskatu un nepārprotamu seksuālu pievilcību, iesaistīšanās šajā diskusijā, šķiet, ir uz brīdi apturējusi vīriešu virzienā vērsto skarbo apvainojumu lavīnas efektu.

Francijas sieviešu vēstule, kas aicina neieslīgt jaunā puritānismā un aizstāv vīriešu tiesības flirtēt ar sievietēm un nepārprotami izrādīt savu interesi par sievieti kā seksuāli iekārojamu būtni, ir raisījusi arī dusmīgus feministu iebildumus.

Taču te gan jāsaka, ka veidojas paradoksāla situācija, jo Denēva ar sabiedrotajām nu ir tās, kas uztraucas par draudiem savulaik tik sūri izcīnītajai sieviešu cīņai par seksuālo brīvību, nevis mūsdienu feminisma aktīvistes, kurām starp sievietes dzīves šķautnēm dabiska seksuāla mijiedarbība starp sievieti un vīrieti tagad paliek stipri dibenplānā.

Un patiesi, jāpiekrīt Denēvai un domubiedrēm, ka ir nošķirama cilvēku dabiskajos instinktos balstītā veselīgā interese par pretējo dzimumu no nepieļaujamas seksuālas vardarbības un jebkāda veida vardarbības pret sievieti kā cilvēku.

Tāpēc ir mulsinoši, ja aiz miljonus pelnošu un apzināti aktrišu darbu izvēlējušos sieviešu “melno kleitu” protestiem pazūd to daudzo pasaules sieviešu patiesās ikdienas ciešanas no dažāda veida vardarbības, tiesību un brīvības trūkuma.


Prieks. Latvijas simtgadi ieskandinās Ņujorkā

Ņujorkas “Knicks” šīs sezonas priekšpēdējo mājas spēli 7. aprīlī pret Milvoki “Bucks” veltīs Latvijas 100 gadu jubilejai, tādējādi aicinot mūsu valsts jubileju svinēt visur pasaulē. Iespējams, šāda spēle loģiskāka būtu nākamās sezonas sākumā novembrī, tomēr svarīgāks ir pats fakts – tāda spēle vienā no pasaules slavenākajām sporta arēnām būs. “Esmu lepns!” – tā šo notikumu dažādos sociālajos tīklos komentējuši latviešu līdzjutēji. Nav šaubu, šādas īpašas spēles iniciatīva ir nākusi no Kristapa Porziņģa puses, un klubs viņa ieteikumus ir apstiprinājis. Prieks, ka Kristaps, kurš lielāko savu jaunības daļu pavadījis ārzemēs, ik brīdi cenšas uzsvērt savu latviskumu, lepojas ar savu valsti un izteicis vēlmi šovasar steigt palīgā valstsvienībai Pasaules kausa izcīņā. Pašlaik varam tikai minēt, kā izskatīsies Latvijas 100. jubilejai veltītais vakars Ņujorkā. “Knicks” ikdienā šādu notikumu nav retums – 24. februārī mājas mačā tiks svinēts ķīniešu Jaungads; 15. marta cīņa pret Filadelfjas “76ers” tiks aizvadīta Latīņamerikas noskaņās. Aprīlī slavenais “Madison Square Garden” ietērpsies sarkanbaltsarkanās krāsās. Notikums, kuram pat nevar noteikt tā nozīmību. Varam tikai minēt, cik liela būs šīs spēles auditorija pie TV ekrāniem, kas droši vien būs tieši atkarīga no “Knicks” tā brīža situācijas turnīra tabulā. Sezonas svarīgākajos brīžos tā ir miljonu auditorija, tāpēc vēlēsim, lai Kristaps Porziņģis un “Knicks” izredzes uz iekļūšanu izslēgšanas spēlēs saglabā vismaz līdz 7. aprīlim.


Joks. Likumā definēs eņģeļus

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Rūdītu teologu cienīgs izaicinājums sagaida Saeimas Tautsaimniecības komisijas deputātus – viņiem nāksies likumā izskaidrot terminu “eņģelis”. Runa ir par “Vienotības” pārstāvja Jāņa Upenieka kūrētajiem grozījumiem Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā. Upenieks tik ļoti aizrāvies ar uzņēmēju atbalstīšanu, ka ne vien pats sācis lietot viņu žargonu, bet iestrādā to arī likumprojektā. Tik ļoti iemīļoto stilīgo terminu “stārtaps” gan viņam likuši aizstāt ar garlaicīgi latvisko salikteni “jaunuzņēmums”. Toties attiecībā uz privātajiem investoriem likumprojektā tiek lietots pieglaimīgais jēdziens “biznesa eņģeļi”. Par šādu profesionālā žargona ievazāšanu likumos sašutis ekonomists un Latvijas Reģionu apvienības deputāts Ivars Brīvers, kurš pats savulaik darbojies Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijā tieši ar ekonomikas un uzņēmējdarbības terminiem. “Es, protams, zinu, kas ar šo jēdzienu tiek apzīmēts un ka tas tiek lietots sarunvalodā. Tomēr tas nav arguments, lai to rakstītu likumā. Ja likumos rakstītu visus tos vārdus, kādi tiek lietoti ikdienā, tad pieklājīgā sabiedrībā nemaz šos likumus nedrīkstētu lasīt,” teica deputāts, aicinot likumprojekta autorus vispirms konsultēties ar valodniekiem un atgriezties Saeimā ar uzlabotu grozījumu projektu. Deputātu vairākums gan viņa iebildumus ignorēja un nobalsoja par šī likumprojekta nodošanu komisijā. “Nu tagad man neatliek nekas cits kā pieprasīt komisijai, lai tā likumā definētu jēdzienu eņģelis,” pēc Saeimas sēdes teica Brīvers. “Biznesa eņģeļi” ir no angļu valodas (business angels) ievazāts apzīmējums privātajiem investoriem, kuri gatavi ieguldīt savu kapitālu, pieredzi vai zināšanas jaun-uzņēmumā, nepretendējot uz kompensāciju neveiksmes gadījumā. Lielākoties tas tiek lietots sarunvalodā, bet atrodams arī dažu organizāciju nosaukumos. Piemēram, Latvijā ir reģistrēta pat “Biznesa eņģeļu asociācija”.

Sagatavojuši: Māris Antonevičs, Raivis Šveicars, Sanita Upleja, Māris Siliņš, Ģirts Zvirbulis

LA.lv