×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
28. novembris, 2017
Drukāt

Darbinieki pēc 40: lojāli, bet neproduktīvi? (40)

Foto-FotoliaFoto-Fotolia

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību (LBAS) šodien rīko konferenci, kurā eksperti, uzņēmēji un valsts iestāžu pārstāvji diskutē par Latvijas darba tirgu.

Konferences kopējā tematika sadalīta trīs nozīmīgās daļās – diskusijas “Nākotnes darba tirgus izaicinājumi” un “Gados vecākie nodarbinātie – ar ko rēķināties darba devējiem?”, kā arī labās prakses piemēru apkopojumā darba vides, veselības un mūžizglītības sadaļās.

Ķīlis: nepieciešami politiski risinājumi

Līdz ar novecošanos samazinās cilvēku produktivitāte, tāpēc problēmas risināšanai nepieciešama politiska iejaukšanās, otrdien konferencē par aktuālajiem Latvijas darba tirgus izaicinājumiem sacīja sociālantropologs, bijušais izglītības ministrs Roberts Ķīlis.

Ķīlis norādīja, ka iejaukšanās varētu izpausties kā dažāda veida atbalsts, jo, kaut arī cilvēki noveco, viņiem vēl priekšā ir daudz gadu, kurus pavadīt strādājot.

Uz jautājumu, kam būtu visvairāk jāpievērš uzmanība cilvēku pēc 40 gadiem noturēšanā darba tirgū, sociālantropologs uzsvēra, ka nepieciešama masīva politiska intervence, lai uzlabotu vecāka gada gājuma cilvēku spējas digitālajā jomā, un šim uzdevumam būtu jābūt absolūtai prioritātei.

Ķīlis norādīja, ka, ja trūks aktīvas rīcības šajā jautājumā, cilvēkus, kas vecāki par 40 gadiem un ar zemām digitālajām zināšanām, ar laiku aizstās roboti. Ja atbalsts un palīdzība nenāks no valsts, tad viņš aicina katru pašu cilvēku individuāli apgūt šīs prasmes, mācoties internetā vai no bērniem un mazbērniem.

Pēc Ķīļa paustā, arvien aktīvāk attīstās tehnoloģijas, kā rezultātā par aktuālu jautājumu kļūs darba procesa organizēšana. Turklāt tā kā jaunajai paaudzei pieejamās kompetences kļūst arvien labāk apmaksātas, cilvēkiem pēc 40 gadiem būs jādomā, ko darīt tālāk, kā arī jāatgriežas mācību procesā.

Kā sacīja sociālantropologs, līdz 2024.gadan nav gaidāms, ka varētu pieaugt darbinieku skaits, turklāt klasiskajās industrijās būs arvien mazāk darba, tāpēc būs jāmeklē jauna pieeja.

Ķīlis uzskata, ka mūsdienu izglītībai jākoncentrējas un karjeru, turklāt jo raitāki un biežāki būs uzņēmēju un izglītības iestāžu kontakti, jo adekvātāka kļūs karjeras izvēle. Vienlaikus mācīties ik pa laikam cilvēkiem nāksies visu mūžu, tāpat nākotnē paliks pamatprofesijas, bet pārējās būs lomas un pozīcijas projektos.

LDDK: Būtiski ir nezaudēt cilvēkus vecumā pēc 50 gadiem no darba tirgus

Ļoti būtiski ir cilvēkus vecumā pēc 50 gadiem nepazaudēt no darba tirgus, otrdien konferencē par aktuālākajiem Latvijas darba tirgus izaicinājumiem sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Viņa teica, ka darbadevēji apzinās savas konkrētās vajadzības un trūkumus, tajā skaitā darbaspēka nepietiekamību. Daudzās profesijās, piemēram, apstrādes rūpniecībā patlaban trūkst darbaspēka. Tāpēc ļoti svarīgi ir saprast, kuras nozarēs ir darbaspēka pārpalikums, jo daudzas citas nozares gaida darbiniekus no citām sfērām.

Meņģelsone teica, ka viens no risinājumiem darbaspēka problēmām ir nodarbināt cilvēkus, kuri uzņēmumu efektivizācijas dēļ zaudē darbu, un darba ņēmējus, kuri ietilpst riska attiecībā uz iespējām atrast darbu, piemēram, vecāka gadagājuma cilvēki pirmspensijas vecumā.

“Cilvēki ar nedaudz sirmiem matiem ir ļoti lojāli. Iedodiet viņam savu roku un pārliecību, ka viņš nebūs pirmais rindā uz atlaišanu, un viņš būs vēl lojālāks,” uzsvēra Meņģelsone.

Viņa piebilda, ka šajā kontekstā LDDK rosina izmantot Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) piedāvātās iespējas. Ļoti svarīgi ir izmantot mūžizglītības programmas, kas dod visas iespējas nodarbināt cilvēkus pirmspensijas vecumā, paaugstinot viņu kvalifikāciju vai nodrošinot viņiem iespēju apgūt citas prasmes vai pārorientējot viņus uz darbu kādā citā nozarē.

Meņģelsone piebilda, ka ļoti būtiski ir cilvēkus vecumā pēc 50 gadiem nepazaudēt, jo Latvijā ikviens cilvēks ir svarīgs.

Pēc viņas sacītā, darbaspēka problēmas var risināt arī ar profesionālās izglītības piedāvātajām metodēm, cenšoties maksimāli integrēt jauniešus darba vidē.

Aptauja: kad cilvēks vairs netiek uzskatīts par jaunu, ir 35 līdz 40 gadi

Konferencē pētījumu aģentūras “Kantar TNS” klientu atbalsta vadītāja Alise Lāce informēja par aģentūras veikto aptauju, kurā piedalījās vairāk nekā 800 respondentu, par senioriem un nodarbinātību.

Aptaujā atklājies, ka Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka vidējais vecums, kad cilvēks vairs netiek uzskatīts par jaunu, ir 35 līdz 40 gadi, savukārt par senioriem tiek uzskatīti cilvēki vecumā no 61 līdz 70 gadiem.

Vienlaikus Lāce uzsvēra, ka lielāka daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka attieksme pret senioriem ir neitrāla, bet 27% aptaujāto uzskata, ka pret senioriem attieksme ir diezgan negatīva. Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka Latvijā pret cilvēkiem, kas vecāki par 55 gadiem, ir vērojama diskriminācija. Šādu viedokli pauduši 49% iedzīvotāju, kaut arī piedzīvoši diskrimināciju ir tikai 4% cilvēku šajā vecuma grupā.

Lāce sacīja, ka tas varētu nozīmēt, ka diskriminācija nav izplatīta, vai arī šajā vecuma grupā esošie iedzīvotāji nav pamanījuši diskrimināciju pret viņiem.

Aptaujā arī secināts, ka Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka cilvēkam pēc 55 gadu vecuma raksturīgākās ir tādas īpašības kā pieredze, lojalitāte darba devējam, gatavība darīt vairāk nekā tiek prasīts, tomēr vismazāk cilvēkiem pēc 55 gadiem tiek piedēvētas tādas īpašības kā potenciālā attīstība, atvērtība jaunām idejām un jaunāko tehnoloģiju pārzināšana.

Pievienot komentāru

Komentāri (40)

 1. Man mazliet pāri 50 un esmu profesionālis sava nozarē,tikai daudziem darba devejiem pašiem līdz tam piecdesmit un līdz ar to arī darbiniekus pieprasa līdz 30 gadu vecumam ar darba pieredzi.Mūsu valsts darba devēji uzskata,ka piecdesmitgadnieki ir norakstīta tauta,pa lēnu stradā,nebūs tāda efektivitāte ka jauniešiem.Redz vajadzīgi cilvēki,kuri var intensīvi un ātri strādāt bez atpūtas.Ar janvāri sākšu strādāt Igaunijā,kur darba devēji uz vecuma ierobežojumu neskatās,bet gan uz to cik profesionāls esi savā jomā!

 2. Interesanti….Ko tad šie neproduktīvie pēc 40 dara politikā?

 3. Ideālākie darbinieki – jaunības trakums un bezatbildība beigusies, bērni izauguši, mabērnu vēl nav. Klimakss vēl nav sācies. Neriskē ar savu veselību. ņemu darbā tikai tādus. Man pietiek ar tiem bezatbildīgajiem šmurģuļiem -ballītes līdz rītam, darbā nāk miegs. Saprot tikai savas tiesības, bet pienākumus nevisai.

 4. Katram, kam tagad 25, būs 40, 50, 60… Nu varbūt, ne katram…

 5. Sveiki.
  Es esmu Rahel kungs privātā aizdevuma aizdevējs, kurš dod iespēju saņemt aizdevumu ar dzīvības iespējām personām, komercuzņēmumiem, apdrošināšanu utt. Vai jums ir kādas finansiālas grūtības vai jums ir nepieciešams aizdevums, lai ieguldītu vai jums ir nepieciešams aizdevums, lai samaksātu rēķinus, meklējiet ne vairāk kā mēs esam šeit, lai padarītu visas jūsu finansiālās problēmas par pagātnes lietu. Mēs piedāvājam visu veidu aizdevumus jebkurā valūtā ar 2% likmi bez avansa maksas. Es gribu izmantot šo lielisko datu nesēju, lai informētu, ka mēs esam gatavi palīdzēt jums ar jebkāda veida aizdevumu, lai atrisinātu jūsu finansiālo problēmu. Ja jā, tad atgriezieties tagad pa e-pastu (rahelcohranloan@gmail.com), lai iegūtu sīkāku informāciju, jūs esat ļoti priecīgs.

 6. viņš jau grib kā Roze tās govis, lai tikai virs 6000 litri izslaukums. un pārējie nav cilvēki.

 7. Pilnīgas muļķības, kas rakstīts.
  Man ir 53 apgrozījums, ko sniedzu kompānijai 50% lielāks nekā blakus sēdošam 30 gadniekam. Maģistra grādi nu jau divi: viens inženiera grāds, otrs iegūts gadu atpakaļ RTU Uzņemējdarbībā un vadībā. Pabeidzu no visas grupas viens- parējie 30 gadnieki neviens nepabeidza.
  Atzīmes mācotos 30 gadniekiem atsevisķos priekšmetos augstākā atzīme 4, man neviena atzīme zem 7 nav bijusi. IT tehnoloģijas un pardošanas vadību pārzinu izcili !!!

 8. Vau.Tadnu varbut sagaidisim beidzot,normalu valdibu.Ja jau pec 40 nesam spejigi stradat.Tad nunaksies padomat par pensiju.Ha,ha.

 9. tad jau valdība ir veci , nekam nederīgi pilsoņi! Jeb es kaut ko nesaprotu!

 10. Visa valdība mums tāda nevarīga, neproduktīva.

 11. ta jau sāksim ar saeimu tur tak riktīgs pansionāts

 12. Sapratuši, ka kalpot par vēdertiesu visu mūžu nav vērts! Sapratuši, ka mūsu gudrīši – uzņēmēji jau 30 gadus pieraduši nemaksāt ne algas, ne nodokļus.

  Labi dzīvot Lartvijā, uzņēmēji gaida “svaigus”vergus ierodamies, ap 10 000.

 13. Kāds tur bija deputātu vidējais vecums?

 14. Es varētu bērniem palīdzēt pieskatīt mazbērnus un viņi ražīgi strādātu, bet…. .Labāk man 58 gadus vecai strādāt, bet bērni stresā, lai no darba paņemtu bērnus no darziņa vai skolas, aizvestu uz kādu pulciņu.
  Viņi vairāk padarītu un mazāk stresa.

 15. Saeimaa seez 40-70 g.v.deputaati un kur ir vinju PRODUKTIVITAATE???Juus zirnaalisti esat AUNI!!!

 16. 25 gados vēl neesi derīgs, jo nav pieredzes un apziņas, bet jau 40 gados esi vispār nederīgs.
  Tā ir valstī, kur cilvēks, sākot no izpildvaras un lēmējgalvām, ir nulles vērtībā. Tad tāds tas cilvēks arī paliek!

 17. Tas raxts man netiik!Man 51 un esmu fiziski speeciigs,straadiigs!Vaina nav vecumaa,bet darba samaksas politikaa LV!Zemas algas-zema produktivitaate!

 18. Kad no “RailBalticas” padomes priekšas un no Lattelekoma valdes atcels pensionāri Baibu Bubesi? Kad pensionāre Māre Lāce dosies atpūtā un beigs vadīt Nacionālo mākslas muzeju? Kāpēc jauniešiem nav darba, darba vietas aizņem pensionāres un jaunajām ģimenēm jāmūk uz ārzemēm?

 19. Man būtu daudz ko pastāstīt par gados jauniem darbiniekiem, kuri īsā laikā māk jebko novest līdz kliņķim, bet tik grib lielās algas un pašapziņa viņiem tāda, ka tik turies. Pieredze ne ar ko nav aizstājama, ne ar kādiem robotiem.

 20. Nobrauktus zirgus nošauj. Cilvēkus pēc 40 arī-. Ar vārdiem

 21. Kad cēla pensionēšanās vecumu, kāds par sekām domāja? Ka tik kā Eiropā, bet tur tā pati problēma bija, kas te radās – nav jauno strādnieku un par cik tur maksā vairāk, tad mēs dabūjām šo pašu problēmu, bet jau savas muļķības dēļ. Lai veidotu valsti no jauna, tieši vajadzēja večus palaist pensijā lai jauniem ir kur strādāt. Tad aizgājušie pensijā, ja spēks vēl kaulos varētu piepelnīties darbos ar minimālu algu, bet jaunatne strādāt tur, kur vajag vairāk enerģijas un krāt darba pieredzi. Vēl darbaspēka kvalitāti sagrāva medicīnas reformas. Ja cilvēkam par darbā sabeigto veselību vēl jāpiemaksā no savas kabatas, tad darba entuziasms arī iet mazumā. Visos laikos cilvēki ir meklējuši savai veselībai un iespējām atbilstošu darbu. Taču pārkvalifikācija parasti notiek pēc rakstura līdzīgos darbos. Varat iedomāties, ka skolotājs aizies laukstrādniekos, drīzāk bērnu dārzā par audzinātāju, interešu pulciņu vadītāju tautas namā utt. Tur, kur trūkst konkrētu darbinieku, valsts laikam jau finansē apmācību darba vietā, lai gan ja darba devējam vajag darbinieku, tad nu varētu arī pats varētu pacensties nevis gaidīt, ka kāds to viņā vietā izdarīs Latvijā vai ,kā viņi tagad cer – ārzemēs. Agŗāk tika organīzēti kursi konkrētām profesijām un uzņemums maksāja stipendiju. Tagad darba iekārtošanas birojs kaut ko organizē pēc tā kam ir pasniedzēji, bet ne īsti pēc tā, ko vajag konkrētas vietas uznēmējiem.

 22. ļoti nožēlojami,ka pirmspensijas vecuma cilvēki iepriekšējiem darba devējiem,kuriem atdoti padsmit darba gadi,vairs nav vajadzīgi,jaunu darbu ar normālu atalgojumu atrast nevar,pensijas vecums pieaug,kā izdzīvot?

 23. stulbie idioti domajiet ko rakstiet

 24. darbinieki pēc 40, tas ir darbinieki 2057. gadā?

 25. Digitāli produktīvais 50- gadīgais ķīlis, kura vadībā gatavotais produkts izrādījies “vanckars”:
  ” 2012. gadā Saeima apstiprināja Nacionālas Attīstības plānu (NAP) 2014.-2020. gadam. Lai arī daudzas pazīmes rāda, ka šis plāns vairs netiek uztverts nopietni, tas joprojām skaitās galvenais valsts plānošanas dokuments. Taču valsts gada budžeti nu jau krietnu laiku tiek veidoti, neņemot vērā NAP, un valsts amatpersonas izvairās runāt par šo dokumentu. Jākonstatē, ka de facto, NAP sen un nemanāmi ir miris. ”
  Vjačeslavs Dombrovskis, ‘Certus’: NAP bankrotējis. Valstij vajadzīgs reāls attīstības plāns (delfi.lv)

 26. Ķīlis atkal ticis pie labas vietas? Vēl labi atceros tos murgus, kad viņš bija izglītības ministrs , skolā lika klausīties viņa runas internetā.

 27. lojālitāte dēļ bailēm? Atbildēt

  Ak, Jēziņ, kādas atklāsmes! Gribas vien pajautāt, kādēļ otrā brīvvalsts domā, ka darbinieks pēc 60 vēl joprojām spēj būt darbinieks?

 28. Murgs kautkāds…Tas nozīmē, ka cilvēks strādā ir gudrs , tehnooģijas saprot utt. Sāk sirmot mati- par idiotu paliek?? Vai tā??

 29. Pie mums jau vajag vergus nevis darbiniekus, darba zirgus, kuriem var tikai kraut un kraut virsū (un nemaksāt). Un tie darba devēji, kuri uzskata, ka 40, 50 gados cilvēks ir vecs, paši nebūs nekad ar tādiem gadiem un viņu vecākus vecums neskar? Ērzeļi gatavie, un ne jau viņiem pašiem, tā sauktajiem darba devējiem, ir galvas ar smadzenēm. Tagad visi ir biznesmeņi un visiem ir firmas.

 30. Vai tikai šie anketētāji nav iebraukuši auzās? 800 respondenti ieklikšķina, cilvēks vecs jau no 35 gadiem? Cik zinu daudzas sievietes šajā vecumā tikai kļūst pa māmiņām utt. Tīņiem arī 20gadnieki”skaitās”paveci cilvēki! Un beidziet vienreiz ” nolikt “seniorus, jau sen garām tie laiki. kad neviens neko nejēdza no jaunajām tehnoloģijām!

 31. DISKRIMINĀCIJA PASTĀV!!! 2 gadu garumā ļoti aktīvi meklēju darbu – uz apmēram vairāk par pussimtu izsūtīto CV atsaucās 4 darba devēji. Paliku bez darba 1 gadu pirms pensijas. Lūk realitāte Latvijā.

 32. Velkat paši vezumiņu, kam nokāvāt kumeliņu.

 33. Citeju – gatavība darīt vairāk nekā tiek prasīts,
  To nu darba deveji gribetu – darit vairak par minimalo algu. Man 54. Paliku bez darba Latvija. Izmeklejos ar normalu darba laiku un algu. Nav. Pasi LDDK sasmurgaja darba likumu. Raudiet gauzas asarinas.
  Velkat pasi ragavinas, kam nokavat kumelinu.
  Izglitiba – 2 augst inz.teh. Latvija neko vairs nevajag. Ja darba devejs – valsts iestade maksa smiekligu algu, tad pietiek stradat – veseliba viena uz muzu.
  Tagad man labi, esmu arzemes. Stradaju, alga adekvata. Dzives limenis ok.
  Iesaku saviem vienaudziem, vienaudzem, kamer varat, tinat prom no tas brinumzemes.

Draugiem Facebook Twitter Google+