Praktiski
Mājas

Foto datorā un izdrukā – kāpēc atšķiras?0

Foto – Shutterstock

Ir vairāki iemesli, kāpēc atšķiras bilde, ko redzam datora monitorā un foto izdrukas veidā. Pirmais – monitora uzbūve. To no aizmugures izgaismo gaismas elementi, tāpēc bilde izskatās citādi: košāk, gaišāk, tā it kā mirdz. Ja monitoram gaišums un kontrasts iestatīts līdz maksimālajai atzīmei, attēls izdrukā noteikti atšķirsies, jo fotopapīru nekas no aizmugures neizgaismo. Otrs iemesls – LED monitoriem bieži vien melnais nav izteikti melns, bet pelēcīgs, līdz ar to bilde ir maigāka, ne tik kontrastaina. Kad izdrukā, melnais ir melns, savukārt, ja šīs krāsas attēlā ir daudz, būs sajūta par daudz tumšāku bildi. Tāpēc būtiski, lai datora ekrāns nebūtu noregulēts maksimāli gaišs un košs, bet vislabāk, ja kontrasts ir 50% robežās.

Trešais iemesls – nenokalibrēts monitors. Ja ir neatbilstīgas krāsas un pēc tām tiks apstrādātas bildes, izdruka noteikti atšķirsies. No prakses var teikt, ka visbiežāk nenokalibrētiem monitoriem ir problēmas ar pārāk izteiktu zilo un zaļo toni. Tas ievērojami sabojā fotogrāfijas noskaņu. Lai šo problēmu labotu, ieteicams lejuplādēt speciālas kalibrēšanas programmas. Arī bezmaksas versijas ir gana kvalitatīvas, lai ikdienas fotogrāfiju apstrāde izdotos kvalitatīvi un izdruka neatšķirtos no tā, ko redzat monitorā. Ja ir vēlme pēc profesionāla risinājuma un precīzi nokalibrēta monitora, viena no pieejamākajām profesionālajām programmām ir Spyder. Ar to viegli strādāt, un rezultāts ir teicams. Monitora kalibrēšana aizņem aptuveni 20 minūtes.

Parasti tiem, kas regulāri fotosalonos pasūta bilžu izdrukas, ir savi iecienītie saloni, kur sakrīt krāsu gammas un apmierina kvalitāte. Profesionāliem saloniem izdrukas mašīnas ir labi nokalibrētas, un, ja arī mājās monitors ir pareizi noregulēts, fotogrāfijām nevajadzētu atšķirties. Ja objektīvu iemeslu dēļ neapmierina foto kvalitāte, jāmēģina vienoties ar fotosalonu par bilžu atkārtotu izdruku. Ja neizdodas rast kompromisu, var vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā.

UZZIŅA

Monitoru ieteicams kalibrēt, kad uz to nekrīt tieši saules stari, vislabāk, ja telpā ir puskrēsla. Šo darbu vajadzētu veikt reizi mēnesī.

LA.lv